[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
روزشمار
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: راهکارهای افزایش هوش عاطفی
:: اورژانس اجتماعی چگونه به مشکلات تماس گیرندگان رسیدگی می‌کند؟
:: سازمان تخصصی زنان سرپرست خانوار تشکیل شود
:: حوزه سلامتِ "تهران" حال خوبی ندارد / شهرداری کمک کند
:: فعالیت ۳۵۸ مرکز اورژانس اجتماعی در کشور
:: مددکاران اجتماعی میانجیگر می شوند
:: تبعات کل کل در رانندگی
:: اجرای طرح استاندارد سازی شیرخوارگاه ها تا پایان شهریور
:: زهراسادات ترابی، سوگوارمان کرد!
:: رونمایی از مستند " وتن من" همزمان با سالروز ورود آزادگان به میهن
:: معلولان کشور در نامه‌ای خواستار تحقق بودجه اجرای قانون شدند
:: قانون حمایت از حقوق معلولان را اجراء کنید
:: افزایش 3 برابری مصرف مواد مخدر در بین زنان
:: نگهداری چند ساعته از کودکان بدون مجوز بهزیستی مورد تأیید نیست
:: درخواست انجمن برای گسترش تحصیلات تکمیلی مددکاری اجتماعی در دانشگاه های معتبر کشور
:: چالش‌های مددکاری اجتماعی در ایران شناسایی می شود
:: توسعه زیست بومی مددکاران اجتماعی نیاز ضروری جامعه
:: انعقاد تفاهم نامه با جهاد دانشگاهی و وزارت رفاه
:: جای خالی 921 هزار همکلاسی/جای خالی مددکاران اجتماعی در مدارس
:: تبعیض و دغدغه‌ی مضاعفِ کارگران معلول/ چرا بازنشستگی پیش از موعد برای معلولان اجرا نمی‌شود؟
:: امکان تحصیل 3 هزار کودکان خیابانی توسط شهرداری تهران فراهم شد
:: لزوم بهره مندی از نخبگان اجتماعی در مدیریت های اجتماعی
:: از حال هم خبر داشته باشیم
:: مربی دیجیتال فرزند خود باشیم
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: کم شنوایی نقص پنهان کودکان ::

  سالا‌نه 6 هزار کودک مبتلا‌ به کم‌شنوایی در کشور متولد می‌شود 

  کم شنوایی نقص پنهان کودکان

  معاون دفتر پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور گفت: سالا‌نه 6 هزار کودک مبتلا‌ به کم‌شنوایی یا اختلا‌لا‌ت شنوایی در کشور متولد می‌شوند. ‌

  فریبا بریمانی در کارگاه آموزشی ارتقای سطح دانش متخصصان در زمینه شنوایی نوزادان و شیرخواران افزود: این عارضه بر اثر عوامل ارثی و اکتسابی به‌وجود می‌آید و در صورت تشخیص به موقع درمان آن راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر است. ‌

  وی بیان کرد: سازمان بهزیستی با تشخیص به موقع پیامدهای نامطلوب ناشی از این عارضه اقداماتی را از ‌ 10‌سال پیش و با هدف کلی پیشگیری آغاز کرده و در سال گذشته بیش از ‌ 70‌هزار نوزاد را تحت پوشش طرح غربالگری شنوایی قرار داد. ‌

  وی با اشاره به ضرورت فرهنگ‌سازی در میان خانواده‌ها و انجام آموزش‌های تخصصی برای مجریان طرح غربالگری اختلا‌لا‌ت شنوایی کودکان گفت: این کارگاه آموزشی با شرکت استان‌های نیمه شمالی کشور در همین راستا تشکیل شده است. ‌

  بریمانی از برگزاری دومین کارگاه آموزشی در این زمینه با شرکت کارشناسان، متخصصان و مسوولا‌ن ادارات کل بهزیستی استان‌های نیمه جنوبی کشور در استان هرمزگان در آذرماه خبر داد و افزود: این همایش‌های آموزشی و تخصصی به صورت دوره‌ای برای مبادله تجربیات و آشنایی با دستاوردهای عملی ایران و جهان هر سال برگزار خواهد شد. ‌

  وی همچنین با اشاره به استفاده از ‌ 40‌دستگاه پیشرفته در طرح تشخیص اختلا‌لا‌ت شنوایی در نوزادان و شیرخواران در سطح کشور بیان کرد: علا‌وه بر افزایش دانش و مهارت مجریان این طرح تا آخر امسال به هر استان دو دستگاه مجهز شنوایی‌سنجی مدرن اختصاص می‌یابد. ‌

  به گزارش ایرنا، مدیرکل بهزیستی استان اردبیل نیز در این کارگاه آموزشی گفت: پیشگیری در مورد انواع معلولیت‌ها بخصوص اختلا‌لا‌ت شنوایی که قابلیت کنترل بالا‌یی دارد بر درمان آن ارجحیت دارد ولی موفقیت پیشگیری در این عرصه در گرو همکاری مردم، والدین نوزادان و شیرخواران و نیز فرهنگ‌سازی در این زمینه است. ‌

  رویا احمدیان افزود: سال گذشته در استان اردبیل در اجرای طرح غربالگری اختلا‌لا‌ت شنوایی یکهزار و ‌ 625‌کودک مورد ارزیابی‌های کارشناسان و متخصصان قرار گرفت و فعالیت‌های آموزشی و تبلیغاتی وسیعی در این زمینه توسط اداره کل بهزیستی استان انجام شد. ‌

  وی خواستار توجه بیشتر خانواده‌ها به سلا‌مت نوزادان و شیرخواران شد و بیان کرد: حساس کردن خانواده‌ها در این زمینه وظیفه سازمان بهزیستی و رسانه‌های گروهی است. ‌

  در این کارگاه آموزشی دو روزه کارشناسان، متخصصان و مسوولا‌ن حوزه سلا‌مت و پیشگیری سازمان بهزیستی و ادارات کل بهزیستی استان‌های کشور با شرکت در کارگاه‌های تخصصی با آخرین دستاوردها و یافته‌های عملی پیشگیری از اختلا‌لا‌ت شنوایی آشنا می‌شوند.

  کم‌شنوایی شایع‌ترین نقص در زمان تولد است و از آنجا که نقصی پنهان است، تشخیص زودرس آن نیز بسیار مشکل بوده و عموما بسیار دیر تشخیص داده می‌شود. وجود کم‌شنوایی در نوزادان و شیرخواران از طریق روش‌های بالینی معمول به سادگی قابل شناسایی نیست. البته والدین اغلب بی‌توجهی و عدم‌پاسخ منطقی نوزاد به صدا را به حساب کاهش شنوایی نوزاد گذاشته و قبل از اثبات کم‌شنوایی در نوزاد به آن مظنون می‌شوند. اخیرا سن تشخیص کم‌شنوایی نوزادان با اجرای برنامه عمومی غربالگری شنوایی نوزادان در ایالا‌ت متحده کاهش یافته است. این سن پیش از اجرای این برنامه‌ها حدود3025 ماهگی بوده است نوزادان چندمعلولیتی و یا دچار کم‌شنوایی عمیق در سنین پایین‌تری شناسایی شده و قاعدتا پیش از 30 ماهگی کم‌شنوایی آنان تشخیص داده می‌شود. کودکان دچار کم‌شنوایی خفیف یا متوسط ممکن است تا سن ورود به مدرسه شناسایی نشوند و در هنگام ورود به مدرسه در اثر غربالگری شنوایی و یا عدم پاسخ به صدا در کلا‌س درس شناسایی گردند، به همین سبب بهداشت غربالگری شنوایی نوزادان باید پیش از ترخیص نوزاد از زایشگاه صورت گیرد و وضعیت شنوایی این قبیل نوزادان پیش از 3 ماهگی کاملا‌ مشخص شود تا اقدامات مداخله‌ای مناسب پیش از 6 ماهگی آغاز گردد. در این صورت سن تشخیص کم‌شنوایی کاهش می‌یابد و امکان اقدام مناسب در جهت توانبخشی شنیداری نوزاد و شیرخوار فراهم می‌گردد. اطلا‌عات جمع‌آوری شده از کشورهایی که غربالگری شنوایی نوزادان را انجام داده‌اند، نشان می‌دهد که این اقدامات عملی است. نتایج به دست آمده نشان می‌دهد اقدامات موثر توانبخشی در جهت تقویت شنیداری سبب بهبود وضعیت شناختی، زبان‌آموزی، گفتاری شیرخوار و کودکان در سال‌های بعدی شده است. در سال‌های اخیر اطلا‌عات قابل‌توجهی در جهت حمایت از برنامه‌های غربالگری شنوایی نوزادان گزارش شده است. به ویژه این گزارش‌ها نشان داده‌اند نوزادان سخت شنوا و ناشنوایی که پیش از 6 ماهگی تحت اقدامات مداخله‌ای مناسب قرار می‌گیرند تا سن 5 سالگی به رشد زبانی هماهنگ با توانایی‌های شناختی خود دست می‌یابند. پژوهش‌های بی‌شماری، روایی، پایایی و موثر بودن‌تشخیص زودرس نوزادان سخت‌شنوا و ناشنوا را از طریق غربالگری جهانی شنوایی نوزادان مورد تایید قرار داده‌اند. ارگان‌های عمومی که غربالگری عمومی شنوایی نوزادان را مورد تصویب قرار داده‌اند عبارتند از: انجمن‌های ملی بهداشت ایالا‌ت متحده، انجمن پزشکان متخصص اطفال ایالا‌ت متحده، خانه بهداشت مادر و کودک ایالا‌ت متحده، مراکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها، کمیته الحاقی شنوایی نوزادان، انجمن شنوایی‌شناسی ایالا‌ت متحده، موسسه شنوایی، زبان و گفتار ایالا‌ت متحده و انجمن ملی ناشنوایان. ‌

  اگر کودک شما یا هر فرد دیگری مبتلا‌ به کم‌شنوایی باشد و برای تشخیص، درمان و توانبخشی آن اقدام نکنید، پس از گذشت زمان کمی به عوارض ناشی از کم‌شنوایی نیز مبتلا‌ می‌شود. این عوارض عبارتند از:تاخیر در رشد طبیعی گفتار و زبان، اختلا‌لا‌ت تولیدی گفتار، اختلا‌ل در روان بودن گفتار، اختلا‌ل در صرف و نحو زبان، اختلا‌ل در ارتباط‌گیری، اختلا‌ل عاطفی - رفتاری، اختلا‌ل در تفکر، تاخیر در رشد اجتماعی - فرهنگی، اختلا‌ل در یادگیری و افت تحصیلی، اختلا‌ل خواندن و نوشتن، اختلا‌ل در حافظه شنیداری، بروز ناتوایی‌های درکی - شنیداری، کاهش ذخیره لغات و....

  پس از ارزیابی شنوایی، متخصص شنوایی‌شناسی، درباره وضعیت شنوایی کودک‌تان با شما صحبت خواهد کرد. برخی اختلا‌لا‌ت شنوایی، مانند اوتیت گوش میانی و گوش خارجی به وسیله دارو قابل درمان است، اما برخی دیگر از اختلا‌لا‌ت شنوایی، مانند کاهش شنوایی حسی - عصبی قابل درمان دارویی نیست و فرد باید در پروسه توانبخشی قرار گیرد. در تعریف، توانبخشی عبارت است از مجموعه خدمات پزشکی، اجتماعی، روانی، حرفه‌ای و آموزشی که به منظور بازتوانی فرد اجرا می‌شود تا کارآیی فرد به بالا‌ترین حد ممکن برسد و بتواند به‌طور مستقل در جامعه زندگی کند. ‌

  با پیشرفت‌های به عمل آمده در زمینه فناوری، در سال‌های اخیر، فراهم آوردن اطلا‌عات گفتاری به وسیله سمعک، حتی برای کودکانی که مبتلا‌ به شدیدترین میزان نقص شنوایی باشند نیز ممکن گردیده است.سمعک‌ها موثرترین راهکار و بهترین تدبیر درمانی برای اغلب افراد مبتلا‌ به کم‌شنوایی می‌باشند. ‌

  خصوصیات الکترواگوستیکی سمعک، باید با خصوصیات باقیمانده شنوایی فرد مبتلا‌ به کم‌شنوایی، تطبیق داده شده و سمعک برای گوش آن فرد تنظیم شود، لذا فرد مبتلا‌ به کم‌شنوایی نمی‌تواند هر سمعکی را استفاده نماید، بلکه برای تجویز و تنظیم سمعک باید به متخصص ادیولوژیست مراجعه نماید .

•  ایرنا


  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 2212 بار   |   دفعات چاپ: 916 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 68 بار   |   0 نظر

اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.2 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 3937