[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
روزشمار
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: راهکارهای افزایش هوش عاطفی
:: اورژانس اجتماعی چگونه به مشکلات تماس گیرندگان رسیدگی می‌کند؟
:: سازمان تخصصی زنان سرپرست خانوار تشکیل شود
:: حوزه سلامتِ "تهران" حال خوبی ندارد / شهرداری کمک کند
:: فعالیت ۳۵۸ مرکز اورژانس اجتماعی در کشور
:: مددکاران اجتماعی میانجیگر می شوند
:: تبعات کل کل در رانندگی
:: اجرای طرح استاندارد سازی شیرخوارگاه ها تا پایان شهریور
:: زهراسادات ترابی، سوگوارمان کرد!
:: رونمایی از مستند " وتن من" همزمان با سالروز ورود آزادگان به میهن
:: معلولان کشور در نامه‌ای خواستار تحقق بودجه اجرای قانون شدند
:: قانون حمایت از حقوق معلولان را اجراء کنید
:: افزایش 3 برابری مصرف مواد مخدر در بین زنان
:: نگهداری چند ساعته از کودکان بدون مجوز بهزیستی مورد تأیید نیست
:: درخواست انجمن برای گسترش تحصیلات تکمیلی مددکاری اجتماعی در دانشگاه های معتبر کشور
:: چالش‌های مددکاری اجتماعی در ایران شناسایی می شود
:: توسعه زیست بومی مددکاران اجتماعی نیاز ضروری جامعه
:: انعقاد تفاهم نامه با جهاد دانشگاهی و وزارت رفاه
:: جای خالی 921 هزار همکلاسی/جای خالی مددکاران اجتماعی در مدارس
:: تبعیض و دغدغه‌ی مضاعفِ کارگران معلول/ چرا بازنشستگی پیش از موعد برای معلولان اجرا نمی‌شود؟
:: امکان تحصیل 3 هزار کودکان خیابانی توسط شهرداری تهران فراهم شد
:: لزوم بهره مندی از نخبگان اجتماعی در مدیریت های اجتماعی
:: از حال هم خبر داشته باشیم
:: مربی دیجیتال فرزند خود باشیم
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: کوهپیمایی با دست! ::

    کوهپیمایی با دست! 

  اشاره: همه ما در مورد توانمندی معلولان مطالبی را خوانده ایم. اما در تازه ترین رویداد خبری در این عرصه، یک معلول خراسانی توانست به یک رویا جامه عمل بپوشد و با «دست» تا ارتفاعات ٣ هزار و ٧٠٠ متری صعود کند تا یک بار دیگر معنابخش این شعر معروف باشد که می گوید:

  «خدا گر زحکمت ببندد دری، زرحمت گشاید در دیگری»

  با این مقدمه کوتاه پای صحبت این ورزشکار معلول و سرپرست گروه می نشینیم...

  معلول خراسانی: مدیون ورزش هستم

  مرتضی عبدی، متولد مشهد مقدس، ٢٣ سال سن دارم که از ٨ ماهگی به خاطر اشتباه در تزریق پنیسیلین دچار معلولیت از ناحیه هردوپا شدم.

  از حدود یک سال قبل با گروه کوهنوردی معلولان مشهد (افق) که توسط شرکت فرش مشهد حمایت می شوند، آشنا شدم که همین آشنایی باعث روی آوردن من به ورزش و ایجاد تحول و خودباوری شد.

  در طول ٤ سال قبل از آن، معلولی خانه نشین بودم و با وضعیتی که داشتم برای رفت و آمد مجبور به استفاده مداوم از خودروهای دربستی بودم.

  اما روی آوردن به ورزش چنان تحولی در من ایجاد کرد که در حال حاضر برای رفت و آمد به راحتی بااستفاده از دست هایم با تاکسی یا اتوبوس خط جابه جا می شوم که چون وضعیت معلولیت من بالاست مردم با نگاه های بهت زده مرا بدرقه می کنند که البته من دیگر به این نگاه های عجیب عادت کرده ام .در هر حال مدیون ورزش هستم که مرا از معلولی که گوشه گیر بود و به توانایی های خود اعتماد نداشت به یک شخص با اراده تبدیل کرد.

  کوهپیمایی بادست!

  وی در گفتگو با خراسان می گوید: چندی پیش قرار شد که با تعدادی از معلولان قطع عضو، ناشنوا، ویلچری و ٦ نفر کمک گروه به ارتفاعات شیرکوه در یزد صعود کنیم که اولین صعود کوهنوردی من بود. این گروه قبلا به قلل سبلان، تفتان و بینالود صعود کرده بودند و با راهنمایی های سرپرست گروه با استفاده از دستکش های مخصوص قرار شد این مسیر را با دست طی کنم. در نهایت نیز در حالی که تا ٣ هزار و ٧٠٠ متر ارتفاعات این قله صعود کردم با پاره شدن چند جفت دستکشی که به همراه داشتیم و زخمی شدن دستانم مجبور به توقف شدم.این ورزشکار معلول می افزاید: ورزش، زندگی دوباره به من بخشیده است و حالا احساس می کنم بخش زیادی از توانمندی هایم را پیدا کرده ام. به تمام کسانی که از معلولیت رنج می برند و احیانا مشکلات را بهانه کرده و از ورزش فرار می کنند توصیه می کنم با ورزش کردن، حیات دوباره را تجربه کنند.وی در پایان می گوید: به عنوان یک معلول از تمام مسئولان استان انتظار دارم، حمایت بیشتری از این قشر داشته باشند و زمینه های ورزش کردن را برای آن ها فراهم کنند. عبدی در پایان می گوید: باتجربه ای که اندوختم برای آینده آرزوهای بیشتری دارم که فتح قله دماوند (بام ایران) از مهم ترین آن هاست.

  دستکش های تکه تکه

  سرپرست این گروه نیز در خصوص کار بزرگ این معلول خراسانی به خبرنگار ما گفت: عزم و اراده پولادین مرتضی عبدی در انجام این کار بزرگ قابل احترام است و این نشانگر توانایی های بالای جسمانی و روحی در نزد این ورزشکار و ورزشکاران دیگری مثل وی می باشد که با درصد معلولیت بالا توان کارهای بزرگی مثل این برنامه را دارند.

  وی گفت: تنها تکه تکه شدن دستکش های مخصوص و آسیب دیدگی دست های این معلول و اصرار زیاد ما باعث شد تا این ورزشکار در آستانه فتح قله شیرکوه در ارتفاع ٣ هزار و ٧٠٠ متری متوقف شود وگرنه خود این ورزشکار اصرار داشت تا به همراه گروه بقیه راه به قله این کوه که ٤ هزار و ٧٥ متر ارتفاع دارد را بپیماید.

  علی اصغر میری با عنوان کردن این که کار این ورزشکار معلول تأثیرات زیادی را بر روحیه خودش برجای گذاشته است می گوید: با انجام این کوهپیمایی که قبل از این غیرممکن نشان می داد، وی روحیه ای دو چندان پیدا کرده و از ورزشکار گوشه گیر و منزوی دیروز به یک ورزشکار فعال تبدیل شده است. میری گفت: تأثیرات وی بر همنوعان خودش هم قابل بررسی است زیرا کسانی که در وضعیت مشابه وی هستند را به خودباوری و شکوفایی توانمندی هایشان سوق می دهد. تأثیر سوم کار بزرگ این معلول در افراد سالم است تا آنان نیز از عزم و اراده اش الگو بگیرند.

  محدودیت امکانات ورزشی

  وی با ذکر این نکته که بخشی از مسئله معلولیت، محدودیتی است که از سوی جامعه به معلولان تحمیل می شود گفت: تفکر جامعه باید به سمتی پیش برود که انسان ها را براساس توانمندی های متفاوت درنظر گیرد و ابزار پیشرفت برای آن ها مثل بقیه افراد مهیا باشد. میری می گوید: در بخش ورزش در سطح مشهد یا استان حتی سالن ورزشی و استخر با تجهیزات ویژه برای استفاده معلولان وجود ندارد و این مشکلاتی است که علاوه بر توانایی های فردی گریبانگیر معلولان است.

  وی باتشکر از شرکت فرش مشهد که تنها حامی معلولان استان در رشته های مختلف ورزشی است گفت: چه خوب است سایر شرکت ها، نهادها و مسئولان هم به کمک ورزشکاران توانای معلول بیایند و امکانات بیشتری برای ورزش آن ها فراهم شود.

  وی گفت: به طور مثال گروه کوهنوردی معلولان افق که ٥ سال است در این زمینه فعالیت می کند، حتی از داشتن یک دفتر برای فعالیت متمرکز و مدیریت آن ها محروم است چه برسد به سایر امکانات. وی افزود: به خاطر همین محدودیت امکانات هم ورزشکار معلول آقای عبدی در آستانه فتح قله متوقف شد، درحالی که هنوز توانایی بالا رفتن را داشت.

  تحیر مدیرکل آموزش و پرورش یزد از توان معلول خراسانی

  وی با بیان این نکته که در مسیر فتح قله با مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد و همراهان ورزشکارش برخورد کردیم، افزود: ایشان با دیدن دستکش های پاره و دست های آسیب دیده، از توانایی این معلول خراسانی تعجب زده و حیران شده بود چنان که بلافاصله پس از بازگشت گروه، کلیه گروه را به اداره کل آموزش و پرورش یزد دعوت کرد و مراسم ویژه ای برای ما تدارک دید که به شدت در روحیه معلولان موثر بود.

  میری در پایان ضمن تشکر از روزنامه خراسان برای انعکاس مشکلات ورزشی معلولان، اعضای معلولان جسمی و حرکتی و ناشنوای حاضر در گروه را که موفق به فتح قله ٤ هزار و ٧٥ متری شیرکوه یزد شدند، به این ترتیب معرفی کرد: هادی انصاری، وحید منفرد، اصغر ساعدی، محسن علیپور، حسین معین، داود شفاعتی، روح اللهشریعتی، مهدی کارگر، محمدرضا و علیرضا میری.

  گروه بانوان: شهمیری، طاهره صباغ، زهرا ایزدی، زهرا غلامی، بهجت سادات سجادی، فاطمه ثابتی.

  کادر فنی: میرحسینی، سرپرست: علی اصغر میری و فاطمه ثابتی. یاران کمکی: مجید دلاور، وحید یزدانی، زهرا صباغ، معصومه غلامی، ابوالحسن و ابوالقاسم میری.

 

 

 

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 2393 بار   |   دفعات چاپ: 1076 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 72 بار   |   0 نظر

اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 3937