[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
روزشمار
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: ثبت شکایات خانواده‌ها از مدارس غیردولتی با سامانه تلفنی ۴۳۱۷
:: تشخیص آلزایمر
:: افزایش ظرفیت ۲۰ هزار نفری مراکز نگهداری معتادین متجاهر در استان تهران
:: 'مهریه' به کجا ختم می شود
:: معلولیت پایان آرزوها نیست
:: با ورزش ملی زورخانه ای پاراباستانی آشنا شویم/ تفاوت مسابقات رده بزرگسالان و جوانان چیست؟
:: لزوم توجه به
:: بررسی طرح تشدید مجازات اسید پاشی در مجلس شورای اسلامی
:: سال گذشته چند نفر ازدواج کردند، چند نفر طلاق گرفتند؟/ محبوب‌ترین نام‌های ایرانی‌
:: واکنش
:: به بهانه روز جهانی خانواده: خانواده های ایرانی خیانتکار نیستند
:: آستین‌ها را بالا بزنید، وزارت بهداشت فشارخون‌تان را اندازه می‌گیرد
:: محدویت‌های اجرای طرح توزیع یک وعده غذایی گرم به کودکان
:: سن جوانی تغییر کرد
:: اختصاص سالن تمرینی جهت امورات ورزش بانوان استان مازندران
:: سرپرست دبیری فدراسیون نابینایان وکم بینایان انتخاب شد
:: فعال سازی بخش راهنمای انتخاب ورزشکاران پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰ در وب سایت کمیته ملی پارالمپیک
:: دکتر تسوتکوسفکی: ورزش ابزاری قدرتمند برای انتقال پیام و دیپلماسی میان کشورهای جهان است
:: موضوع کلیپ دانش آموزان به اندازه آثار تخریبی فقر و مفاسد در جامعه نیست
:: کشف دانشمند ژاپنی؛ "روزه‌داری" باعث از بین رفتن سلول‌های معیوب و سرطانی
:: استقبال سازمان دیده بان حقوق بشر از مصوبه مجلس ایران
:: پارکینسون؛ دومین بیماری مخرب مغز
:: بی‌هویتی فرزندان مادر ایرانی پایان می‌یابد؟
:: کیت‌هایی برای تشخیص دیستروفی‌های عضلانی ساخته شد
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: میزان آگاهی جامعه نسبت به معلولین در سطح خوبی نیست ::

یکی از فعالان گروه معلولان در گفت‌وگو با برنا

میزان آگاهی جامعه نسبت به معلولین در سطح خوبی نیست

گفت‌وگو از زهرا سلطانی

مسوولان باید با نگاهی کارشناسانه به مساله معلولیت و افراد دارای معلولیت نگاه کنند و اجازه دهند دیدگاه‌های علمی و اندیشمندانه جایگزین اقدامات سطحی و عوام پسند شود. در چند سال اخیر شاهد حضور پررنگ افراد دارای معلولیت در سطح جامعه هستیم که مهم‌ترین دلیل این حضور، گسترش فعالیت های انجمن های مردم نهاد و ارتقای مهارت های اجتماعی افراد دارای معلولیت است.

اگر در حوزه رسانه کمی فعال باشید خواهید دید که تقریبا هر روز اخبار مرتبط با معلولان بر روی خروجی خبرگزاری های داخلی قرار می گیرد. چه از نشست افراد دارای معلولیت با مسوولین دولتی و نمایندگان مجلس و شهرداری ها و چه در کسب مقام های مختلف ورزشی در سطح جهانی و چه کسب عناوین علمی و فرهنگی.

محمد رضا دشتی از فعالان حقوق معلولان معتقد است در سال های اخیر در کشورمان، خود افراد معلول نقش اساسی در به دست آوردن حقوق شهروندی را داشته اند. وی معتقد است بستر سازی و تسهیل دسترسی افراد دارای معلولیت به محیط فیزیکی شهر، اجتماعی،‌ اقتصادی و فرهنگی و توجه به بهداشت و تحصیل و دسترسی به اطلاعات و ارتباطات افراد دارای معلولیت را قادر می‌سازد تا از تمام حقوق انسانی و شهروندی خود بهره مند شوند.

به همین دلیل وی برای ارتقای آگاهی معلولان ایران پایگاه اینترنتی معلولین ایران را با نام شمعدانی به نشانی www.shamdani.com راه اندازی کرده است و در چند روز اخیر شاهد بودیم که این پایگاه اینترنتی از مرز 2 میلیون بازدید گذشت. موفقیتی که برای سایتی با مخاطبین خاص قابل اهمیت است.

به همین مناسبت مصاحبه ای را با مدیر پایگاه اینترنتی شمعدانی انجام داده ایم. در سوابق فعالیت های محمد رضا دشتی مسوولیت روابط عمومی مرکز جامع توانبخشی معلولان ذهنی عمل، دبیر جمعیت حمایت از حقوق معلولین، اولین دبیر کمیته پیگیری قانون جامع حمایت از حقوق معلولین، سردبیر نشریه نیلوفرانه و عضویت در انجمن متخصصان روابط عمومی به چشم می خورد.

مینا آروانه همسر ایشان و مددکار اجتماعی موفق با 15 سال سابقه فعالیت است و پایگاه اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران www.socialworkeriran.com را اداره می کند.

-اولین سوال من از وی درباره تعریف و نگاه ایشان به واژه معلولیت بود و اینکه از نظر ایشان چه کسی معلول است. برایم جالب بود تا فردی که از 2 عصا و کفش طبی برای راه رفتن استفاده می کند، به این واژه چگونه نگاه می کند؛ وی گفت: در تعریف واژه معلولیت و فرد دارای معلولیت در طول سال های اخیر تعاریف مختلفی ارائه شده است. اما همانطور که می دانیم این تعاریف از سوی افراد صاحب نظر در حوزه توانبخشی و با توجه به شرایط جوامع و تغییر نگرش نسبت به مسائل و ارتباطات اجتماعی و چند شاخص دیگر ارائه می شود.

در این چند سال سازمان ملل میزان مشارکت افراد در فعالیت های اجتماعی را معیاری برای معلولیت دانسته اند و به نظر من هم تعریف خوبی است. اما در جامعه ما با ساختار فرهنگی و اجتماعی خاص خودمان که افراد دارای معلولیت حداقل از نظر حضور فیزیکی برای مشارکت های اجتماعی با مشکلات فراوان روبرو هستند، کمی قابل تامل هست.

ما از یک سو با مردم در سطح جامعه روبرو هستیم که نگاه خاص و غالبا ترحم آمیز نسبت به معلولان دارند و از سوی دیگر مسوولین که به نظر من هنوز به توانمندی های افراد معلول ایمان ندارند و خود افراد دارای معلولیت که اگر صادقانه نگاه کنیم از جایگاه و نقش اجتماعی خود آگاهی دقیقی ندارند.

محمد رضا دشتی معتقد است هنوز میزان آگاهی جامعه ما نسبت به افراد معلول در سطح خوبی نیست و می گوید: شما نتایج موفقیت افرادی که معلولیت دارند و سایر افراد را بررسی کنید؛ خواهید دید که جامعه شامل مردم با ساختارهای فرهنگی مختلف و مسوولین چه برخوردی با این 2 گروه دارند. شما می دانید قوی ترین مرد وزنه بردار جهان که معلولیت هم دارد، هموطن خودمان هست. رسانه ها چقدر ایشان را معرفی کردند و چقدر به آقای رضا زاده قوی ترین مرد وزنه بردار جهان پرداختند.

اختلاف سطح پاداش قهرمانان المپیک و پاراالمپیک تیم های ایرانی را ببینید و میزان هزینه ها و کسب مدال توسط این دو گروه را هم مقایسه کنید، متوجه خواهید شد تعریف واژه معلولیت چه داستان غم انگیزی دارد.

-نظر شما درخصوص وضعیت شغلی و بازنشستگی معلولین چیست؟
وضعیت اشتغال در کشور روند مشخصی نداشته است و دوستان دارای معلولیت هم به مراتب متاثر از این وضعیت هستند. اخیرا آقای شیخ الاسلام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر از ایجاد دو و نیم میلیون فرصت شغلی داده اند که امیدوارم معلولان هم در کنار سایر افراد جامعه در این چرخه به طور طبیعی قرار گیرند و بتوانند از فرصت های شغلی استفاده کنند.

همانطور که می دانید ما قانون 3 درصد استخدامی را داریم که موسسات دولتی می بایست این قانون را رعایت کنند. البته ما آماری از میزان اجرای این قانون نداریم و نمی دانیم دستگاه ها چه تعداد از افراد دارای معلولیت را استخدام کرده اند.

جای تاسف دارد که بگویم در همین استخدام های اخیر آموزش و پروش، صدای دوستان دارای معلولیت بلند شد و کار در سطح وزارت رفاه و مجلس هم پیگیری شد که دوستان ما فقط و فقط به دلیل داشتن نقض عضو از استخدام در آموزش و پرورش منع شدند.

تا جایی که بنده می دانم، مشاور امور معلولان وزارت رفاه اجتماعی به جدیت پیگیر قضیه بودند و فراکسیون حقوق معلولان مجلس شورای اسلامی هم قضیه را بررسی کردند.
مساله بازنشستگی پیش از موعد برای معلولان هم همان قانونی است که افراد دارای 20 سال سابقه کار و 50 سال سن می توانند بازنشسته شوند.

فرصت خوبی است، اما در بررسی که بنده داشتم، مساله 50 سال سن برای افراد دارای معلولیت زیاد است. امیدوارم با پیگیری انجمن های معلولین و نمایندگان مجلس و وزارت رفاه اجتماعی این شرط سنی هم برداشته شود. عزیزان زیادی با سایت شمعدانی تماس میگیرند که متاسفانه شرط سنی را ندارند.

-از مسوولان مربوطه چه درخواستی دارید؟
پیشنهاد می کنم با نگاهی کارشناسانه به مساله معلولیت و افراد دارای معلولیت نگاه کنند. اجازه دهند دیدگاه های علمی و اندیشمندانه جایگزین اقدامات سطحی و عوام پسند شوند.

به خصوص حالا که ریاست سازمان بهزیستی کشور تغییر کرده اند، امیدوارم در کارشان موفق باشند و فرصت های همکاری بیشتری را با انجمن های معلولان ایجاد نمایند و از دیدگاه های کارشناسی اعضای کمیته پیگیری قانون جامع حقوق معلولان بهره مند شوند.

ما کارشناسان بسیار خوب و توانمندی داریم که باید ظرفیت های لازم برای حضور این دلسوزان در سطح سازمان بهزیستی ایجاد شود.

-لطفا پایگاه اینترنتی معلولان ایران شمعدانی را بیشتر معرفی نمایید؟
این پایگاه به عنوان یکی از مراکز اینترنتی اطلاع رسانی به افراد دارای معلولیت راه اندازی شده است. تلاش شده است در آن آخرین اخبار قابل اهمیت برای مخاطبان خاص گردآوری شود.

بخش های مختلفی دارد از جمله اخبار در حوزهای مختلف عمومی، ‌ورزشی، فرهنگی، اجتماعی، اخبار مجلس درباره معلولین و .. مصوبات دولت و شورای شهر، بخش اخبار مناسب سازی و قوانین ملی و بین المللی.

وی در پایان به کسب رتبه رنگینک 5 گوگل و گذشتن از مرز 2 میلیون بازدید اشاره کرد و این افتخار را به همه دوستان شمعدانی تبریک گفت و افزود: چشم امید شمعدانی به باور شماست؛ اگر چه شمعدانی های باورش خشکیده باشند.

منبع : خبرگزاری برنا

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 3200 بار   |   دفعات چاپ: 907 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 142 بار   |   0 نظر
اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 3877