[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
روزشمار
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: توسط هیئت دولت، میزان حق پرستاری از افراد دارای معلولیت در سال ۱۳۹۸ تعیین شد
:: دومین جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان برگزار می‌شود
:: اکثر فارغ التحصیلان هنرستان ها متقاضی شرکت در کنکور نیستند
:: پوشش بیمه‌ درمان ۳ هزار معتاد از مهرماه اجرا می‌شود
:: میزان باروری در کشور کاهش یافته است
:: سنگ اعتیاد و تاثیر گروه همسالان
:: پیام وزیر آموزش‌وپرورش به مناسبت روز جهانی سوادآموزی
:: تمدید فراخوان جشنواره فرهنگ رانندگی و انضباط ترافیکی
:: کدام کشورها بهترین سیستم‌های بهداشتی و درمانی را دارند؟
:: موفقیت نظام مراقبت‌های اولیه سلامت، مرهون تلاش «بهورزان»
:: سالمندی درجامعه را جدی بگیرید/شایع ترین بیماری ارتوپدی چیست؟
:: اورژانس اجتماعی ۲۱ ساله شد/مخالفت با واگذاری به بخش خصوصی
:: هشدار در مورد افزایش حاشیه نشینی
:: آ‌سیب‌های اجتماعی، خانواده را نشانه گرفته است.
:: ثبت روزانه ۴۰۰ طلاق در کشور
:: شرایط «کفالت» پدر و مادر در تامین اجتماعی
:: بانک شیر مادر مشکل فقهی ندارد / نتایج اثربخش این بانک در بهبود نوزادان نارس
:: نمایشگاه نقاشی اوتیسمی‌ها، فروشی نکرد!
:: داستان چالش‌های یک خبرنگار؛ از سونامی تا پارکینسون
:: مشاور وزیر بهداشت: روزبه روز نیاز جامعه به رشته های دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، بیشتر می شود
:: مصائب مادرانی که سرپرست هستند ولی رسمیت ندارند
:: پرداخت حق‌پرستاری ۳۰۰ هزار تومانی به ۲۲۰۰ ضایعه نخاعی پشت‌نوبتی
:: ۸ درصد گزارش های اورژانس اجتماعی مربوط به کودک آزاری است
:: تاثیر اسب‌درمانی در بهبود عملکرد کودکان مبتلا به بیش‌فعالی
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: داستان دنباله‌دار معلولیت و محرومیت ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۱/۹/۱۳ | 

گزارش به مناسبت روز معلول؛

داستان دنباله‌دار معلولیت و محرومیت

هر ساله در روز جهانی معلول مشکلات این افراد از جامعه بازگو می شود به امید اینکه حداقل تا سال آینده معلولان امکان حضور بی دغدغه را در سطح شهر و همچنین ادارات و دستگاهها داشته باشند اما باز هم در سال بعد همان مشکلات و همان محدودیت ها و محرومیت ها....
 به گزارش خبرنگار مهر، هم اکنون بیش از 3 میلیون نفر در ایران معلول وجود دارد که از این تعداد حدود 560 هزار نفر نابینا و کم بینا، 500 هزار نفر ناشنوا و نیمه شنوا، یک میلیون و 500 هزار نفر معلولان جسمی حرکتی و 500 هزار نفر دارای سایر معلولیت ها مانند سندروم دان و اوتیسم هستند. از این میان یک میلیون و 200 هزار نفر در سازمان بهزیستی پرونده دارند و از این تعداد حدود300 هزار نفر ماهیانه مستمری دریافت می کنند که البته مبلغ آن اندک و ناچیز است.

در حال حاضر معلولان با مشکلات زیادی روبرو هستند بطوریکه اشتغال، مسکن،عدم امکان حضوردر جامعه و اماکن عمومی بدلیل مناسب سازی نبودن، بیمه تکمیلی ، مستمری ناچیز،کافی نبودن هزینه ایاب و ذهاب، رعایت نشدن قانون 3درصد استخدام در دستگاههای دولتی و ... از مهمترین مشکلات این افراد است.

البته در جهت رفع مشکلات آموزشی و تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان معلول سازمان بهزیستی اقداماتی انجام داده و با وزارت علوم و دانشگاه آزاد نیز تفاهم نامه ای به امضا رسانده بطوریکه در حال حاضرشهریه 15 هزار دانشجوی معلول پرداخت می شود و این افراد از خدمات کمک آموزشی بهره مند می شوند اما باز هم تا رسیدن به سطح مطلوب فاصله وجود دارد.

نرخ بیکاری 40 درصدی در میان معلولان

مدیر عامل انجمن حمایت از حقوق معلولان در روز جهانی معلول در مورد نرخ بیکاری معلولان به خبرنگار مهر گفت : براساس اطلاعات موجود نرخ بیکاری در معلولان 40 درصد اعلام شده است و برهمین اساس نیز باید سازمانهای متولی امور معلولان و همچنین مسئولان و دولت در جهت اشتغال این افراد اقدامات مفیدی انجام دهند.

وی تاکید کرد: به طور معمول معلولان در دوران پیری از آسایش برخوردار نیستند زیرا اشتغال آنان درزمان لازم محقق نمی شود، در نظر گرفتن بیمه بازنشستگی برای معلولان در دوره پیری آنان و اختصاص مزایایی در این خصوص مانند بازنشستگی با 20 سال خدمت باید از سوی مسئولان مد نظر قرار گیرد.

وی مشکل مسکن را از دیگر دغدغه های جامعه معلولان ذکر کرد و افزود: مسکن مهر معلولان به سرانجام نمی رسد. کدام معلول می تواند در ابتدا 10 میلیون تومان آورده و 140 هزار تومان به صورت اقساط ماهیانه بپردازد؟ مسئولان باید نیازهای اولیه و جدی معلولان را به مجلس و دیگر مراجع اعلام کنند تا از بار مشکلات این قشر بکاهند.

این درحالی است که رئیس سازمان بهزیستی در پاسخ به خبرنگار مهر از تامین سهم آورده مسکن مهر مددجویان بهزیستی بخصوص معلولان خبر داد و گفت: سازمان بهزیستی به عنوان متولی امور معلولان سهم آورده این افراد را تامین خواهد کرد.

همایون هاشمی افزود: سازمان بهزیستی براساس قانون 4 میلیون تومان سهم آورده مددجویان را برای مسکن مهر پرداخت می کندو چنانچه فردی نیازمند باشد و مددجویان نیز این موضوع را پس از بررسی تامین کنند تمامی سهم آورده وی از سوی سازمان پرداخت خواهد شد.

بکارگیری مشاور معلولان در قوه قضاییه

رییس انجمن دفاع از حقوق معلولان همچنین از مسئولان قوه قضاییه خواست تا مشاوری ویژه معلولان در این نهاد به کار گرفته شود تا در صورت وقوع موارد قضایی و حقوقی برای این افراد با توجه به شرایط جسمی و توان آنان تصمیم گیری شود.

محمود نژاد در مورد مناسب سازی اماکن و معابر نیز گفت: این موضوع نیز از سوی دستگاهها علی رغم اینکه در قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مورد تاکید قرار گرفته ، رعایت نمی شود.

وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو، اتوبوس ، تاکسی ؛ اماکن عمومی ، سازمانهای دولتی و خصوصی؛ ساختمانها، معابر و ... از جمله مواردی است که مناسب سازی نشده و معلولان را برای تردد و عبور و مرور با مشکل مواجه کرده اند.

به گفته وی ،در دادگاه ها و دادگستری ها امکاناتی مانند بالابر وجود ندارد بنابراین مراجعه یک معلول برای انجام کار در چنین مکانهایی مشکل دیگری است که باید مدیران مربوطه مد نظر قرار دهند.

محمودنژاد افزود: مستمری که درسال جاری مددجویان دریافت می کنند بسیار ناچیز است و حتی برای خرید دو کیلو گوشت نیز کافی نیست بطوریکه خانواده یک نفره 40 هزار تومان ، دو نفره 45 هزار تومان ، 3 نفره 55 هزار تومان ، 4 نفره 60 و 5 نفره نیز 75 هزار تومان مستمری دریافت می کنند.  البته در سال جاری قرار بود مستمری مددجویان بهزیستی 20 درصد افزایش پیدا کند که متاسفانه تاکنون این موضوع محقق نشده و به گفته معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی هنوز اعتبار افزایش مستمری مددجویان تخصیص داده نشده و به محض اختصاص بودجه نسبت به افزایش مستمریها اقدام خواهیم کرد.

معلولان در سرشماری محاسبه نمی شوند

وی با اظهار ناخرسندی از کوتاهی مسئولان کشوری نسبت به مشکلات معلولان، گفت: در سرشماری سالیانه کشور از خانوارها سوالی مبنی بر اینکه آیا در منزل شما معلولی زندگی می کند پرسیده نمی شود تا از این طریق بتوان به جمعیتی دقیق و رسمی از معلولان دست یافت.

مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق معلولان با اشاره به اینکه خودروهای تولیدی در داخل غیر استانداردهستند، گفت: غیر استاندارد بودن خودروها باعث ایجاد معلولیت در کشور می شود بطوریکه براساس آمارهای موجود روزانه 110 نفر، ماهیانه 3300 نفر و سالانه 40 هزار نفر به دلایل مختلف مانند زایمان های نادرست، برخی جراحی ها و تصادف های جاده ای به تعداد معلولان افزوده می شود.

وی از مسئولان خواست تا با  وضع قوانین از دستگاههای که در تولید معلولیت نقش دارند مانند صنعت خودروسازی خسارت دریافت کند.

که البته همایون هاشمی نیز این موضوع را قبول داشته و عنوان کرد: سازمان بهزیستی هر سال اعتبار زیادی را بابت معلولان ضایع نخاعی هزینه می کند و بیش از 60 درصد اعتبارات ما در بخش معلولان صرف می شود به همین دلیل چنانچه دستگاههایی که منجر به بروز معلولیت می شوند به سازمان خسارت پرداخت کنند تاحدی این مشکل جبران می شود.

دریافت خسارت از دستگاههای تولید کننده معلولیت

وی گفت: سال گذشته تلاشهای زیادی برای دریافت اعتبار از محل درآمدهای ناشی از جرایم راهنمایی و رانندگی و همچنین درآمدهای عوارض راه‌ها را داشتیم که در این راستا موفق شدیم در ماده واحده سال 91 ، 500 میلیون تومانه اعتبار دریافت کنیم.

رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه برای دریافت خسارت خلا قانونی وجود دارد که امیدواریم با همکاری دولت و مجلس برطرف شود ، افزود: برای دریافت خسارت از دستگاهها بهتر است لایحه ای ارائه شود که در این خصوص اقدامات لازم بزودی انجام خواهد شد.

در هر حال اقداماتی از سوی نهادهای حمایتی برای معلولان انجام شده اما نسبت به اقدامات و خدماتی که انجام نشده بسیار ناچیز است به همین دلیل امیدواریم روزی برسد که با برنامه ریزی درست و اقدامات مناسب معلولان همانند مردم عادی امکان زندگی و استفاده از امکانات جامعه را داشته باشند و شهروند درجه یک محسوب شوند.
 http://www.ghatreh.com/news/nn11976217/

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 2981 بار   |   دفعات چاپ: 954 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 98 بار   |   0 نظر
اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 3961