[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
روزشمار
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: در آستانه برگزاری سمپوزیوم " سلامت دهان در افراد دارای ناتوانی" (11 دی ماه)، گزارش شده است
:: گفتگوی اجتماعی هجدهم: “اهمیت روابط انسانی درون خانواده” با حضور دکتر ادوارد کروک
:: کافه‌گردی جوانان نشانه چیست؟
:: معرفی کتاب «چگونه با ضایعه نخاعی خود مواجه شویم»
:: نایب رئیس کمیته ملی پارالمپیک: در زمره سه کشور برتر جهان از نظر کمیته بین‌المللی پارالمپیک هستیم
:: پیامدهای غفلت از سلامت روانی، اجتماعی
:: معاون اول رییس جمهور در مراسم یلدای موسسه خیریه ملائک ؛
:: همه چیز درباره شبکه‌ راه‌های اضطراری تهران/ 20 ثانیه حیاتی در هر زلزله
:: گفتگو با حامد علمایی، نماینده ایرانی فدراسیون بین المللی مددکاران اجتماعی در سازمان ملل
:: حامد علمایی به عنوان نماینده فدراسیون در سازمان ملل از منطقه آسیااقیانوسیه منصوب شد
:: سمپوزیوم « سلامت دهان در افراد دارای ناتوانی »، دی ماه برگزار می‌شود
:: مهلت ارسال مقالات به اولین کنگره ملی مشاوره توانبخشی ایران، 30 دی ماه اعلام شد
:: از مجموعه ترجمه شده « راهنمای نحوه جمع آوری اطلاعات توانبخشی » با حضور وزیر بهداشت رونمایی شد
:: لزوم تغییر رویکرد در حمایت از کودکان بی سرپرست
:: مشکلات بیمه شدگان در کارگزاری‌ها/ سئوالاتی که بی‌پاسخ می‌ماند
:: فراگیرسازی حضور معلولین در جامعه در حوزه مسئولیت اجتماعی شرکت‌هاست
:: افتتاح «مرکز جامع کاهش آسیب» زنان معتاد در شوش/ ارائه خدمات رایگان
:: انصراف بسیاری از خانواده ها از آوردن معلولان به مراکز روزانه
:: رونمایی از پوستر روز جهانی مددکاری اجتماعی ۲۰۲۰
:: احتکار و گران‌فروشی سمعک درآشفته بازار تحریم
:: مراقب سلامت شریک زندگی خود باشیم
:: برنامه مشترک یونیسف و مرجع ملی حقوق کودک برای ارتقای رفاه کودکان در ایران
:: همایش ملی «حق بر سلامت روان؛ شهر و شهروند» برگزار می‌شود
:: تقویت بودجه ۹۹ در جهت اجرای بهتر حقوق معلولان
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: زیبایی‌هایی برای تجربه کردن؛ حتی اگر کوهی از مشکلات پیش رو باشد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۹/۲۴ | 

مصاحبه با محمد رضی زاده

  زیبایی‌هایی برای تجربه کردن؛ حتی اگر کوهی از مشکلات پیش رو باشد

مصاحبه من با محمد رضی زاده چاپ شده در روزنامه مردم سالاری

نویسنده: سعید ضروری

تعریف ملاک موفقیت گاهی سخت و دشوار است، عمده افرادی که مطرح می‌شوند موفقیت‌های تحصیلی، کاری، ورزشی قابل توجهی را کسب کرده‌اند و قطعا حق آنها تقدیر و ستایش شدن است. در حوزه معلولیت، گاهی قهرمان پروری از موضوعاتی است که رسانه‌ها بدنبال آن هستند هرچند اصل این موضوع نیز در صورت پرداختن صحیح مناسب و در خور توجه است و می‌تواند تاثیرات اجتماعی خاص خودش را داشته باشد.

در بررسی زندگی افراد موفق هیچگاه نباید توجه به امکانات و شرایطی که افراد در آن رشد کرده و مهارت‌های مختلف کسب کرده‌اند را از یاد برد. برای خیلی از افراد اوقات فرغت تابستان با گذراندن دوره‌های مختلف و کسب مهارت‌های متعدد سپری می‌شود اما برای افرادی که معلولیت‌های شدید و خیلی شدید دارند به دلیل نبودن مراکز مناسب سازی شده و مشکلات حمل‌ونقل و دسترسی به کلاس‌های آموزشی مخصوصا در شهرستان‌ها افراد دارای معلولیت تنها می‌توانند با خودآموزی و آزمون و خطا و با صرف وقت و انرژی زیاد مهارت‌های مورد نیاز خود را کسب کنند و البته تنها در صورتی که اراده کافی را در خود به وجود آورده باشند. محمد رضی زاده یکی از این افراد است که معلولیت از نوع اتروفی عضلانی خیلی شدید دارد و ساکن شهرک سفیدرود در 5 کیلومتری شهر منجیل است.

محمد متولد 1371 است و مانند بسیاری از افراد با معلولیت خیلی شدید برای مهارت‌های خود هیچگونه کلاس و آموزشی را سپری نکرده است و این روزها کار راه اندازی وب سایت‌ها و پشتیبانی فنی آنها را به کمک دوستان و همکارانش بر عهده دارد و از استقلال مالی کامل برخوردار است. برای اهدافش سقفی وجود ندارد، اهدافش مشخص است و در تلاش است کارش را گسترش داده و موانع ورود به دانشگاه را از سر راهش بردارد، موانعی که هیچگاه به ذهن افراد غیر معلول هم نمی‌رسد که بتوانند مانعی برای تحصیل باشند.

موانعی مانند پله‌های دانشگاه، حضور مستمر در کلاس‌ها، جزوه نویسی و برای محمد که دامنه حرکتی خیلی خیلی محدود در انگشانش دارد پاسخ به سوالات امتحانات پایان ترم هم یک چالش بزرگ است. او در کنار تحصیل به فکر گسترش کار و فعالیت‌های مجازی است و می‌گوید «باید شرکتی ثبت کنم و با راه‌اندازی دفتر، حرفه‌ای‌تر فعالیت کنم چرا که افرادی که با من کار می‌کنند حرفه‌ای هستند و از نظر تخصصی می‌توانیم پاسخگوی نیاز مشتریانمان باشیم. نیاز دارم زبان‌های برنامه نویسی تحت وب را بهتر یاد بگیرم و تخصصی‌تر مطالعه کنم، در حال حاضر کانفیگ سرور و نصب اسکریپ‌های مختلف را با سختی زیاد یادگرفته‌ام اما دنیای کامپیوتر و شبکه انتهایی ندارد و باید تلاشم را چند برابر کنم».

محمد که با تکیه براراده و پشتکارش توانسته موضوع داشتن کار را تنها با استفاده از یک انگشت آن هم با دامنه حرکتی محدود در دستانش حل کند، سایر مشکلاتش را حل شدنی می‌داند و با تمرکز بر راه حل‌ها تلاش می‌کند هزینه‌های اضافی را که برای خیلی از افراد قابل تصور هم نیست با کار و فعالیت بیشتر جبران کند. او گاهی تا روزی 15 ساعت مشغول کار است و با کیبورد مجازی تایپ می‌کند و مدتی است بصورت مجازی در حال یادگیری زبان انگلیسی است و می‌گوید برایش تسلط به زبان انگلیسی حیاتی است.

برای افراد با معلولیت خیلی شدید مسافرت گاهی غیر ممکن است و هزینه زیادی در بر دارد، بلیط نیم بهای ایر لاین‌های دولتی تنها شامل خود فرد می‌شود و همراهانش باید نرخ مصوب را پرداخت کنند که گاهی به خاطر چارتری نبودن بسیار بیشتر از بلیط‌های عادی تمام می‌شود. توجه به شدت معلولیت در دریافت خدمات از موضوعاتی است که سال‌هاست در دنیا به آن توجه شده است اما این موضوع در ایران کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و آنچه به نظر می‌رسد ملاک دریافت خدمات، تعداد مراجعه به سازمان بهزیستی و اصرار به این سازمان است که با شان معلولان سازگاری ندارد.

محمد عاشق سفر است و سفر به جزیره کیش را بهترین سفر خود قلمداد می‌کند و می‌گوید: «در این سفر تجربه‌های جدید زیادی داشتم، نگرانی‌هایی در مورد هتل و جابجایی در جزیره و در کل لذت بردن از سفرم وجود داشت اما بر خلاف انتظارم محیط برای من نسبت به خیلی از جاهایی که قبلا رفته بودم مناسب‌تر بود و تا حدودی امکان تردد در معابر و مراکز خرید به خاطر مناسب سازی‌های صورت گرفته فراهم بود، در این سفر پدرم و تعدادی از دوستانم همراهم بودند و برای من تجربه خیلی خوبی بود و سنگینی نگاه دیگران را کمتر احساس می‌کردم.

امیدوارم که موضوع پذیرفته شدن افراد معلول در جامعه زودتر اتفاق بیافتد و ما هم مانند سایر افراد بتوانیم بدون هیچگونه مشکلی در جامعه حضور داشته باشیم و از فرصت‌های برابر برخوردار باشیم و تهیه ویلچر برقی مناسب با توجه به شرایط جسمی و حمل‌ونقل برای من چالش بزرگی نباشد و فکر می‌کنم باید بیشتر و بیشتر به مشکلات افراد با معلولیت‌های خیلی شدید توجه شود».

محمد تقریبا تمام درآمدش را صرف زندگی فعال خود می‌کند و تلاش می‌کند بدون کمک گرفتن از خانواده‌اش که تا این مرحله از زندگی‌اش زحمت زیادی برای او کشیده‌اند با پرداخت به یکی از دوستانش در نقش پرستار او را به فیزیوتراپی و خرید و مسافرت‌های کوتاه ببرد. این موضوع هرچند هزینه زیادی برایش دارد اما احساس مستقل بودن برایش شیرین است و احساس راحتی بیشتری دارد.

محمد عضو گروه ماجراجویان معلول ایران شده است و تلاش می‌کند روحیه ماجراجویانه‌ای داشته باشد و دوست دارد با وجود معلولیتی که دارد پرواز و سایر فعالیت‌های پرهیجان را انجام دهد. شب‌های زیادی در جنگل و چادر در جمع دوستانش کنار آتش با وجود سرمای هوا و مه غلیظ بوده است و تلاش می‌کند بیشترین بهره را از زندگی خود ببرد. برای او زندگی پر از زیبایی‌هایی است که ارزش تجربه کردن و دیدن دارند حتی اگر کوهی از مشکلات و موانع در پیش رو باشد.

http://www.zaroori.ir/post-605.aspx

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 1303 بار   |   دفعات چاپ: 519 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.09 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 4056