[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: پیام رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران به مناسبت روزهای جهانی و ملی مددکاری اجتماعی
:: کمپ تیم های ملی جانبازان و معلولین به نام پهلوان گمنام محمد مهرآئین نام گذاری شد
:: نخستین جشنواره دستاوردهای هنری زنان دارای معلولیت در برج میلاد برگزار می شود
:: ۱۲۵۰۰ میلیارد برای اجرای قانون جامع معلولان نیاز است
:: ثبت نام کارگاه بین المللی “مددکاری اجتماعی در شرایط بحرانی” آغاز شد
:: دومین دوره مسابقات بوچیا یادواره علی اصانلو برگزار شد
:: برگزاری دومین کنگره بین‌المللی مددکاری اجتماعی در فروردین ۹۸
:: جای خالی مددکاران اجتماعی در لایحه اطفال و نوجوانان
:: روان‌شناسی و مشاوره چند درصد فضای مجازی را در اختیار دارد؟
:: سازمان ملل تامین وسایل توانبخشی معلولان ایران را تضمین کند
:: رئیس انجمن: فرهنگ شادمانه باید ترویج شود
:: بیانیه‌ای برای زلزله
:: بازار داغ خریدهای اینترنتی شب عید و توصیه‌های پلیس فتا
:: پیام تبریک وزیر بهداشت به مناسبت روز مددکاری اجتماعی
:: حمید کیانیان از اجرای "پرواز کبک ها" در تهران گفت
:: پوراحمد، ریاحی و همت به داوران فیلم پرواز پیوستند
:: سالمندان با شیوع بالای بیماریهای روانپزشکی روبرو هستند
:: استاندار تهران:رشد آسیب های اجتماعی نگران کننده است
:: مهم‌ترین اقدامات جمعیتی وزارت بهداشت/ آموزش پیامدهای تک فرزندی
:: افتتاح نخستین پردیس مغز خاورمیانه در باغ کتاب تهران
:: فلوشیپ خواب:۳۰ درصد کودکان گرفتار اختلال خواب هستند
:: مرز فداکاری مادرانه تا کجاست؟
:: دستانی مهربان برای لبخندی عیدانه
:: نتایج یک مطالعه از تاثیر تعطیلات بر کیفیت کار
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: نهمین سالگرد تاسیس اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران گرامی باد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۵/۶ | 

نهمین سالگرد تاسیس اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران گرامی باد

خوشحالم که هنوز در خدمتتان هستم و علیرغم فعالیت کم به دلیل دانشجوبودن ولی همچنان این چراغ را روشن نگه داشته ام و خوشحال تر آنکه دوستان و همکاران عزیزم  مددکاران گرامی طی این سالها وبلاگها و سایتهای مختلفی را راه اندازی نموده و در راه ارتقای این رشته ارزشمند تلاش می نمایند .

برمیگردم به گذشته ها به روزی که همسرم در واقع به عنوان کادوی تولدم این سایت را ثبت نمود و بهم هدیه کرد اون روزها وبلاگ اشکها و لبخندها را داشتم و داشتن سایت یک تجریه جدید و تازه ای برایم بود باتوجه به اینکه من از سال 68 که دانشجوی مددکاری شدم در حوزه معلولین کار میکردم و خود نیز از خانواده معلولین می باشم تصمیم گرفتم که اولین سایت مددکاری اجتماعی علاوه بر ارایه اخبار و مقالات در حوزه افراد دارای معلولیت فرهنگ سازی نیز انجام دهم ونه تنها در حوزه افراد دارای معلولیت بلکه در سایر حوزه های اجتماعی در بخش اسلاید شو همراه با عکس وگاها نوشته کوتاه سعی کردم پیامی تاثیر گذار بگذارم .

بخش انگلیسی زبان نیز در این سایت فعال است البته به دلیل مشغله فراوان من در حوزه مددکاری و بعد هم تحصیل در رشته هنر تقریبا فعالیت من درسایت خیلی کمتر شد ولی همچنان تلاش میکنم که تاثیرگذار باشم چرا که کاری که از دل برآید لاجرم بر دل نشیند.

از جناب مهندس نعمتی عزیز که در طرح پروانه ها اولین سایت مددکاری اجتماعی را به اینجانب واگذار کردند کمال تشکر را دارم و همیشه دعا گوی ایشان خواهم بود .  از همسرم محمد رضا دشتی مدیر اولین پایگاه اینترنتی معلولین ایران ، شمعدانی نیز بسیار ممنونم که همیشه در تمام مراحل زندگی مشوق راهم بوده است .

خاطرات تلخ و شیرین زیادی از این سایت دارم از خاطرات خوب برایتان خواهم گفت  پیغامهای دوستان و همکاران مددکار در سالهای بعد بود که قسمتی را دلم می خواهد به رسم تشکر از آنها در این قسمت بیاورم .
و اما پیامهای قدیمی که البته من هنوز آنها را پاک نکرده ام و به رسم یادگاری قدیمی ترین ها را دراین قسمت آورده ام  .

سلام وبلاگ انجمن علمی دانشجویی مددکاری دانشگاه علامه امروز به راه افتاد در روز های آتی منتظر شما هستیم

۱۳۸۷/۲/۲۲

با سلام همکار گرامی با تشکر از بازدید شما خوشحال می شوم با هم تبادل لینک داشته باشیم مدیریت توانبخشی www.rehabilitationmanagement.blogsky.com
۱۳۸۷/۱۱/۷وحید راشدی

سلام دوست عزیز! این اولین باری است که به وب شما سرمی زنم و ازمطالبش استفاده می کنم، وب زیبایی دارید. خوشحال می شوم که به وب من هم سری بزنید و به یادگارخطی روی وبم بکشید. با تشکرمدیریت وب سایت؛ شیوامرادی، (کارشناس مددکاری اجتماعی و کارشناس ارشد جامعه شناسی). تابعد... یاحق. www.eloquent.persianblog.ir
۱۳۸۸/۷/۲۷


سلام.اینهمه تلاش در جهت شناساندن حرفه مددکاری اجتماعی قابل تحسین و درخور اهمیت است،ما آدرس سایتی مشابهی داریم،شخصی و متعلق به کلینیک معراج در بندر انزلی می باشد،لطفأ از تجارب خودتون ما را بهره مند فرمایید.با ثشکرwww.iransocialworkers.ir
۱۳۹۰/۳/۳

earaj_manajer@yahoo.comجواد طلسچی یکتا
سلام.ما در کانون مراکز مددکاری اجتماعی استان گیلان و همچنین کانون کلینیک های مددکاری اجتماعی کشور شما را لینک نوده ایم.در صورت تمایل شما نیز مارا لینک بفرمایید.با تشکر.طلسچی.
۱۳۹۰/۱۱/۲۵

سلام خانم آروانه.ما در کانون کلینیک های مددکاری اجتماعی کشور شما را لینک نموده ایم.در صورت تمایل شما هم ما را لینک بفرمایید.با تشکر.طلسچی
iransocialworkers.persianblog.i
۱۳۹۰/۱۲/۷

به هر حال از لطف همه دوستان ممنونم هر کدام از سایت این دوستان را که الان نگاه می کنم هر کدام استادی هستند و ما همچنان دانشجو . و درآخر اینکه اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران  متعلق به همه دوستان هست و در این خانه به روی همه باز است .
شاد و سلامت باشید .


 با احترام . مینا آروانه ، مدیر اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران


 

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 1400 بار   |   دفعات چاپ: 385 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 46 queries by YEKTAWEB 3855