[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: ناشنوایانی که در تاریکی سینماها گم می‌شدند
:: آیا بعد از دوران کودکی ، فرد می تواند به اوتیسم مبتلا شود؟
:: رؤسای دانشگاه ها از بی ارتباط بودن رشته های تحصیلی با بازار کار می گویند
:: اما و اگرهای زیست شبانه در پایتخت
:: کانون غنچه های هلال
:: فراخوان شرکت در طرح بانک امانات تجهیزات پزشکی
:: هدف‌مان برگزاری رقابت‌های قهرمانی کشور است
:: نفرات برتر مسابقات قهرمانی کشور به اردو تیم ملی دعوت می شوند
:: اولین کارآموز فضایی زن درگذشت
:: آغاز توزیع وسایل توانبخشی در مناطق سیل‌زده
:: ضرورت استفاده از ظرفیت‌ علمی دانشگاه‌ها در تهیه برنامه‌های مدیریت بحران سیل
:: بحرانهای زیست محیطی فقر کودکان را تشدید کرده است
:: اهدای عالی‌ترین نشان انجمن بین‌المللی مدارس مددکاری اجتماعی به رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران
:: تشکیل نظام صنفی مددکاران اجتماعی ضروری است/ انجمن رقیب وزارت رفاه نیست
:: کاهش سن بلوغ دختران ایرانی
:: احتمال ظهور آسیب‌های اجتماعی جدید
:: مجمع عمومی انجمن مددکاران اجتماعی ایران به حدنصاب نرسید
:: نقش مهم مددکاران اجتماعی در پیشگیری از آسیب‌ها
:: دومین کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی، با شکوه برگزار شد
:: دعوتنامه شرکت در سی و چهارمین همایش ملی و دومین کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی با موضوع " مددکاری اجتماعی و تاب آوری اجتماعی "
:: پیام دبیرکل فدراسیون به مناسبت روز جهانی مددکاری اجتماعی
:: فراخوان شرکت در طرح بانک امانات تجهیزات پزشکی
:: اطلاعیه شماره ۲ هلال احمر در خصوص مناطق سیل زده/ آماده پذیرش کمک های مردمی هستیم
:: شرایط و ضوابط فرزندخواندگی/ سن متقاضیان مهم است
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: زنگ خطر تولد نوزادان معلول/ تحمیل هزینه بر نظام سلامت ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۲۸ | 

نمایندگان ملت هشدار می دهند

زنگ خطر تولد نوزادان معلول/ تحمیل هزینه بر نظام سلامت

نمایندگان مردم در خانه ملت بر این نکته اشاره کردند که آمار رئیس سازمان بهزیستی مبنی بر تولد روزانه ۸۰ نوزاد معلول در کشور، می تواند زنگ خطر جدی برای نظام سلامت تلقی شود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، تولد نوزادان معلول در جامعه مشکلات خاص خود را از لحاظ نگهداری و درمان هم برای خانواده ها و هم برای کشور به همراه دارد؛ به گفته کارشناسان هزینه های درمان این نوزادان تا حدی است که فشار مالی زیادی را به خانواده ها تحمیل می‌کند این درحالی است که عمدتا این نوزادان در خانواده های آسیب پذیر متولد می شوند که نگهداری از آنها مشکلات را دوچندان می‌کند.

سازمان بهزیستی با هدف جلوگیری از تولد نوزادان معلول اقداماتی پیشگیرانه را در دستور کار قرار داده و مجلس نیز برای تحقق این هدف به کمک سازمان بهزیستی شتافت تا جایی که در برنامه ششم توسعه تمهیداتی برای جلوگیری از تولد این نوزادان در نظر گرفته شد تا بتوان با اقدامات پیشگیرانه به کنترل هزینه های حوزه سلامت کمک کرد.

انجام مشاوره‌های ژنتیک و آزمایش‌های مرتبط با این موضوع از برنامه هایی بود که مجلس بر دوش دولت گذاشت تا زوجین با مراجعه به این مراکز و بررسی پیشینه خانوادگی در زمینه تولد نوزاد معلول در اعضای خانواده، اقدامات پیشگیرانه لحاظ شود و در صورت ضرورت آزمایش های ژنتیکی نیز جزو مراحل کاری قرار گیرد.

وکلای ملت نیز بر این باورند که لازم است از تولد نوزادان معلول جلوگیری شود تا بتوان فشار مالی را از خانواده ها و جامعه برداشت و شاهد جامعه ای پویا بود.

گام مثبت مجلس در اجباری کردن مشاوره های ژنتیک

همایون هاشمی درباره اظهارات رئیس سازمان بهزیستی کشور مبنی بر اینکه روزانه ۸۰ نوزاد معلول در کشور متولد می شوند، افزود: معلولیت در ایران دارای دو نوع است نخست معلولیت براساس عوامل ژنتیکی یا مادرزادی و دوم معلولیت های اکتسابی یا سالمندی که باید برای کاهش هر دو نوع معلولیت برنامه های پیشگیرانه ای لحاظ شود.

نماینده مردم تکاب، میاندوآب و شاهین دژ در مجلس، ادامه داد: پیشگیری از تولد نوزادان معلول و پیشگیری از آسیب‌هایی که منجر به معلولیت می‌شود تنها راه نجات برای کاهش معلولیت ها است در این میان برای جلوگیری و کاهش تولد نوزادان معلول بحث مشاوره ژنتیک و مشاوره قبل و حین باروری باید مبتنی بر نظام ارجاع شکل گیرد.

وی با بیان اینکه لازم است دولت سرانه نگهداری از افراد معلول را در نظر بگیرد، تصریح کرد: نگهداری از معلول هزینه زیادی دارد که گاهی خانواده ها از پس این هزینه ها بر نمی آید لذا باید دولت به آنها کمک کند.

هاشمی با تاکید بر ضرورت انجام اقدامات پیشگیرانه برای معلولیت های اکتسابی، یادآور شد: باید با اطلاع رسانی های متعدد و دقیق، مانع از معلولیت های اکتسابی شد چراکه اغلب این معلولیت ها بر اثر تصادفات شکل می گیرد که باید آموزش های لازم جهت رانندگی صحیح و درست ارایه شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: از سویی دیگر بسیاری از معلولیت های اکستابی نیز به سالمندان بالای ۶۰ سال اختصاص دارد که لازم است برای جلوگیری از آن، آموزش های لازم به افراد برای پیشگیری از معلولیت در سنین بالا ارایه شود.

وی به اثربخش بودن مصوبه مجلس در برنامه ششم توسعه مبنی بر اجباری شدن مشاوره های ژنتیک در خانواده ها اشاره کرد و تاکید کرد: با انجام این مشاوره ها می توان علت بروز معلولیت ها در خانواده را کشف کرد و تاریخچه خانوادگی را زیر ذره بین قرار داد زیرا با انجام این مشاوره ها مشخص می شود که آیا سابقه معلولیت در خانواده زوجین وجود دارد یا خیر.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: از سویی دیگر اگر در انجام این مشاوره های ژنتیک سابقه معلولیت در خانواده مشخص شود می توان با سازوکارهای مداخله ای و انجام آزمایش های مختلف مانع از تولد نوزادان معلول شد.

تولد نوزادان معلول هزینه های سنگینی بر دولت تحمیل می کند

محمد وحدتی هلان، درباره اعلام نظر رئیس سازمان بهزیستی مبنی بر اینکه روزانه ۸۰ نوزاد معلول در کشور متولد می شوند، افزود: بدون شک اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از تولد نوزادان معلول سبب می شود که در آینده خانواده ها و دولت با مشکلات عدیده ای روبرو نشوند.

نماینده مردم بستان آباد در مجلس، ادامه داد: برای کنترل هزینه های گزافی که از نگهداری نوزادان معلول در کشور بر خانواده ها و دولت تحمیل می شود لازم است مشاوره های ژنتیک و انجام آزمایش های مختلف شکل اجرایی به خود گیرد؛ موضوعی که نمایندگان مجلس در برنامه ششم توسعه به آن اشاره کردند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، در تشریح مصوبه برنامه ششم توسعه از سوی مجلس مبنی بر انجام مشاوره های ژنتیک، تصریح کرد: مجلس در برنامه ششم توسعه حمایت های ویژه ای از اقشار آسیب پذیر داشت که انجام مشاوره های ژنتیک و آزمایش های ژنتیکی برای جلوگیری از تولد نوزادان معلول و کنترل هزینه های درمان یکی از این اقدامات است.

وی یادآور شد: اجرایی شدن مصوبه مجلس در زمینه مشاوره های ژنتیک و انجام آزمایش های ژنتیک مشروط به تامین اعتبارات در بودجه های سالیانه است که بدون شک برای اجرایی شدن آن لازم است هر سال اعتباراتی در نظر گرفته شود تا این مصوبه اجرایی گردد چراکه انجام این آزمایش ها هزینه زیادی را برای خانواده ها دارد.

وحدتی هلان افزود: باید برنامه ریزی ها به سمتی پیش رود تا مصوبه مجلس در برنامه ششم، جهت پیشگیری از تولد نوزادان معلول شکل اجرایی به خود گیرد که در این میان دولت موظف است به دستگاه های مسئول دستور اجرای آن را صادر کرده و در کنار آن نظارت بر اجرا نیز باید انجام شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفت: از سویی دیگر باید کلینیک های ژنتیکی فعال تر عمل کنند و در کنار آن مجلس نیز موظف است علاوه بر درنظر گرفتن اعتبارات این مصوبه، زمینه را برای اجرای این قانون فراهم کرده و با نظارت خود شاهد اجرای آن باشد.

تحمیل هزینه‌های سرسام آور به خانواده‌های دارای فرزند معلول

عباسعلی پوربافرانی، درباره اعلام نظر رئیس سازمان بهزیستی مبنی بر اینکه روزانه ۸۰ نوزاد معلول در کشور متولد می‌شوند، افزود: تولد نوزدان معلول درکشور واقعیتی انکارناپذیر است که برای کنترل آن باید اقدامات پیشگیرانه ای را به کار گرفت چراکه هزینه‌های درمان این نوزدان بسیار زیاد است.

نماینده مردم نایین در مجلس، ادامه داد: یکی از ملزومات انجام اقدامات پیشگیرانه مشاوره های ژنتیک است که در صورت شناسایی افراد در معرض خطر می توان آزمایش های ژنتیک را نیز برای این افراد در نظر گرفت.

وی تصریح کرد: سازمان بهزیستی و متولیان در این حوزه باید انجام مشاوره‌های ژنتیک را به نحوی انجام دهند که افراد در معرض خطر مجاب به انجام آزمایش های ژنتیک شوند و آنها را از خطرات تولد این نوزادان آگاه کنند.

پوربافرانی با تاکید بر اینکه هزینه درمان و نگهداری نوزدان معلول برای خانواده ها و حوزه سلامت هزینه بر است، یادآور شد: در زمان تولد نوزاد معلول، بازتوانی و توانبخشی وی هزینه‌هایی را در بردارد که گاهی خانواده‌های زیادی را به زیر خط فقر کشانده است زیرا حداقل‌های نگهداری نوزاد معلول نیز  هزینه های زیادی را به خانواده ها تحمیل می کند.

وی تاکید کرد: به عنوان مثال زمانی که نوزاد ناشنوایی متولد می شود هزینه کاشت حلزون یا گذاشتن سمعک فشار مالی زیادی را بر خانواده ها تحمیل می کند درحالی که این نوزاد ممکن است تنها یک نوع معلولیت داشته باشد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: انجام آزمایش‌های ژنتیک اگرچه دارای هزینه‌های گزافی است اما انجام آن می تواند به زوجین کمک کرده تا از تولد کودکان معلول جلوگیری کند که راضی کردن افراد در معرض خطر در این شرایط می تواند یکی از نقاط مثبت مشاوره های ژنتیک باشد./

http://www.mehrnews.com/news/3908671/

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 1200 بار   |   دفعات چاپ: 273 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 46 queries by YEKTAWEB 3858