[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: ناشنوایانی که در تاریکی سینماها گم می‌شدند
:: آیا بعد از دوران کودکی ، فرد می تواند به اوتیسم مبتلا شود؟
:: رؤسای دانشگاه ها از بی ارتباط بودن رشته های تحصیلی با بازار کار می گویند
:: اما و اگرهای زیست شبانه در پایتخت
:: کانون غنچه های هلال
:: فراخوان شرکت در طرح بانک امانات تجهیزات پزشکی
:: هدف‌مان برگزاری رقابت‌های قهرمانی کشور است
:: نفرات برتر مسابقات قهرمانی کشور به اردو تیم ملی دعوت می شوند
:: اولین کارآموز فضایی زن درگذشت
:: آغاز توزیع وسایل توانبخشی در مناطق سیل‌زده
:: ضرورت استفاده از ظرفیت‌ علمی دانشگاه‌ها در تهیه برنامه‌های مدیریت بحران سیل
:: بحرانهای زیست محیطی فقر کودکان را تشدید کرده است
:: اهدای عالی‌ترین نشان انجمن بین‌المللی مدارس مددکاری اجتماعی به رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران
:: تشکیل نظام صنفی مددکاران اجتماعی ضروری است/ انجمن رقیب وزارت رفاه نیست
:: کاهش سن بلوغ دختران ایرانی
:: احتمال ظهور آسیب‌های اجتماعی جدید
:: مجمع عمومی انجمن مددکاران اجتماعی ایران به حدنصاب نرسید
:: نقش مهم مددکاران اجتماعی در پیشگیری از آسیب‌ها
:: دومین کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی، با شکوه برگزار شد
:: دعوتنامه شرکت در سی و چهارمین همایش ملی و دومین کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی با موضوع " مددکاری اجتماعی و تاب آوری اجتماعی "
:: پیام دبیرکل فدراسیون به مناسبت روز جهانی مددکاری اجتماعی
:: فراخوان شرکت در طرح بانک امانات تجهیزات پزشکی
:: اطلاعیه شماره ۲ هلال احمر در خصوص مناطق سیل زده/ آماده پذیرش کمک های مردمی هستیم
:: شرایط و ضوابط فرزندخواندگی/ سن متقاضیان مهم است
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: اهدای عضو، از آگاهی تا عمل ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۲۸ | 

اهدای عضو، از آگاهی تا عمل

تهران- ایرنا- اهدای عضو به عنوان امری انسان دوستانه و حیات بخش، نیازمند فرهنگ سازی در جامعه است. در مسیر این فرهنگ سازی اما دولت، مردم، جامعه پزشکی و اهالی فرهنگ، هنر و رسانه هر یک نقش تعیین کننده ای دارند.
به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، اهدای عضو افراد مبتلا به مرگ مغزی، امری انسان دوستانه است که می تواند جان شمار زیادی از بیماران را نجات دهد. 
مرگ ‌مغزی، به حالتی گفته می شود که در آن خون‌ رسانی به مغز متوقف شده، اکسیژن به آن نمی‌ رسد و در نتیجه مغز دچار تخریب غیرقابل‌ بازگشت می ‌شود. با این وجود در حالت مرگ مغزی اعضای دیگر بدن از جمله قلب، کلیه ‌ها و کبد کار می‌ کنند؛ کار کردی که خیلی طول نمی‌ کشد و می تواند ظرف چند روز متوقف شود. 
اهدای عضو تنها راهی است که می تواند ادامه کار اعضای سالم یک فردِ دچار مرگ مغزی را تضمین کند و جان افراد نیازمند دریافت عضو را نیز نجات دهد. 
با این وجود هنوز خیلی ها با موضوع اهدای عضو کنار نیامده اند و هنگامی که عزیزشان در شرایط مرگ مغزی قرار می گیرد، باوری غلط مانع می شود تا با اهدای اعضای سالم او زندگی را به فردی دیگر ببخشند؛ باوری که همواره به وابستگان یک فرد دچار مرگ مغزی نهیب می زند که شاید راهی برای بازگشت وجود داشته باشد! برای اصلاح این باور اشتباه اما جامعه به شدت نیازمند همکاری دولت، متولیان فرهنگی، جامعه پزشکی و هنری است. 

** اهدای عضو از دریچه تاریخ در جهان و ایران 
نزدیک به 2 قرن از نخستین پیوند موفق عضو در سال 1823 میلادی می ‌گذرد. این پیوند که پیوند بافت پوست از بدن فردی بر محل دیگری از بدن خود او بود، راهگشای پیوند اعضای بدن یک انسان به انسان دیگر شد. 
امروزه با پیشرفت دانش ‌پزشکی، از سلول‌ های تخمک ، گرفته تا قلب، کلیه و بیشتر بافت‌ های داخلی بدن، قابلیت تعویض و پیوند دارند. اکنون دانش پیوند عضو به جایی رسیده است که حتی ایده امکان پذیر بودن پیوند سر از سوی برخی پزشکان مطرح شده است!؛ ایده ای که اگرچه حالا شاید در حد شوخی به نظر آید، افق پیش ‌روی دانش پیوند اعضا را به روشنی به تصویر می کشد. 
پیوند اعضا در ایران اما سابقه‌ ای نزدیک به 50 ساله دارد؛ موضوعی که از 13 سال پیش با تصویب قانون اهدای عضو سروسامان یافته است.
قانون پیوند اعضا، فروردین ماه ١٣٧٩ خورشیدی در مجلس شورای اسلامی به‌ تصویب رسید. برپایه این قانون، اعضای بیماران فوت ‌شده یا بیمارانی که مرگ‌ مغزی آنان آشکار و مسلم شده است را می ‌توان به ‌شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی‌ دم برای پیوند ‌به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستگی دارد، استفاده کرد. 
تشخیص و اثبات مرگ ‌مغزی توسط کارشناسان خبره در بیمارستان ‌های مجهز دانشگاه‌ های دولتی صورت می‌ گیرد. آیین ‌نامه اجرایی قانون اهدای عضو نیز در خردادماه ١٣٨١ خورشیدی در 2 ماده به تصویب رسید. در این آیین ‌نامه تاکید شده است که تشخیص و تایید مرگ‌ مغزی توسط چهار پزشک، متشکل از یک ‌متخصص نورولوژی، یک ‌متخصص جراحی مغز و اعصاب، یک ‌متخصص داخلی و یک ‌متخصص بیهوشی ‌صورت می‌ گیرد. 
با این وجود و در حالی که سازمان های دولتی و مردم نهاد نیز تاکنون تلاش زیادی برای ترویج فرهنگ اهدای عضو در جامعه کرده اند اما آمار اهدای عضو در کشور در مقایسه با شمار افرادی که دچار مرگ ‌مغزی می ‌شوند، همچنان بسیار پایین است. این موضوع نشانگر ضعیف بودن فرهنگ اهدای عضو در ایران است. در کنار این مسئله ، اما باید به چالش های دیگری چون فقدان امکانات تخصصی و مراکز بیمارستانی مجهز نیز اشاره کرد. 

** اهدای عضو در ایران از نگاه آمار 
تا پیش از پخش یک برنامه تلویزیونی در اواسط دی ماه امسال در زمینه اهدای عضو که ناگهان به مدت چند روز موجب شکسته شدن رکورد ثبت نام کارت اهدای عضو شد و نشان از اهمیت فرهنگ سازی در این زمینه داشت، آمارهای مربوط به اهدای عضو در ایران امیدوار کننده نبود. بر اساس آخرین آمارها، سالیانه با وجود پنج تا هشت هزار مورد مرگ مغزی در کشور، فقط 600 تا 800 مورد پیوند عضو صورت می گیرد. 
کارشناسان بر این باورند که اگر فقط اعضای بدن 20 درصد از افرادی که مرگ مغزی آنان به اثبات رسیده به بیماران اهدا شود، اعضای مورد نیاز برای پیوند ٢٥هزار بیمار نیازمند دریافت عضو تامین خواهد شد. 
با این وجود طبق آمار، سالانه ٢٥‌ درصد و روزانه بین هفت تا 10 نفر از بیماران لیست انتظار پیوند اعضا در ایران به دلیل نرسیدن به موقع عضو پیوندی از دنیا می روند. این وضعیت نامساعد، گاه موجب می شود که افرادِ نیازمند پیوند، ناگزیر به بازار سیاه فروش اعضای بدن روی آورند؛ بازاری که آنان را سردرگم می سازد و به دردسرهای بیشتری می اندازد. 

** چالش های اهدای عضو در ایران 
در کنار ضعف فرهنگ اهدای عضو در جامعه، چالش های دیگری نیز در پایین بودن آمار پیوند اعضا در کشور دخیل هستند. کمبود امکانات تخصصی و مراکز بیمارستانی مجهز برای پیوند اعضا از جمله این چالش ها است. 
هم اکنون در بیمارستان های سراسر کشور سازوکاری برای تشویق و ترغیب خانواده هایی که عزیز دچار مرگ مغزی دارند برای اهدای عضو وجود ندارد. در این مسیر راه اندازی کارگاه های مشاوره تخصصی در بیمارستان ها برای اینگونه خانواده ها می تواند مفید باشد. 
نبود سیستم یکپارچه در بیمارستان‌ ها، برای اطلاع‌ رسانی درباره آمار مبتلایان مرگ‌ مغزی نیز چالشی است که شناسایی این گونه افراد را برای بیمارستان هایی که بیماران نیازمند پیوند دارند دشوار می سازد. 
نبود مراقبت های صحیح از افراد دچار مرگ‌ مغزی در بیمارستان ها به ویژه بیمارستان های کوچک و نامجهز در شهرستان ها نیز کمبود دیگری است که سالم نگه‌ داشتن ارگان های حیاتی برای اهدا را با چالش رو به رو می کند. این چالش اما با آموزش کادر مراقبت و پرستاری و تجهیز بخش های نگهداری از بیماران مرگ مغزی حل شدنی است. 
ضعف مهم دیگر اما نبود قوانین حمایتی و پوشش های بیمه ای مناسب، هم برای خانواده اهدا‌کننده عضو و هم گیرنده عضو است. جراحی پیوند عضو در ایران جزو گران ترین جراحی ها به شمار می آید و از آنجا که بیشتر هزینه ها بر عهده فرد گیرنده است، شرایط را برای بیماران نیازمند پیوند دشوار می سازد و گاهی شاید آنان را به کام مرگ بکشاند. در این زمینه نیز باید تدابیری اندیشیده شود که از آن جمله می توان به توجه بیشتر نهادهای بیمه ای دولتی و کمک های مالی سازمان های مردم نهاد اشاره کرد. 

** چه باید کرد؟ 
«کتایون نجفی ‌زاده» رییس اداره پیوند و بیماری های خاص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،معتقداست : با اقدامات انجام شده، رتبه جهانی ایران در خصوص اهدای عضو از 42 به 31 رسیده است. 
با این وجود به گفته وی هنوز هم هر دو تا سه ساعت یک ‌بار، یک بیمار به دلیل نیاز به پیوند اعضا جان خود را از دست می‌دهد و هر 12 ساعت یک ‌بار، یک بیمار موفق به دریافت عضو حیاتی می ‌شود و به زندگی ادامه می ‌دهد.
این در حالی است که بر اساس آمارها، هر فرد مرگ مغزی می تواند دستکم به چهار فرد نیازمندِ پیوند، زندگی دوباره بخشد. 
‌اکنون بیش از ٨٠ مرکز پیوند اعضا همچون قلب، کلیه، کبد، مغز استخوان، ریه و ... در ایران وجود دارد و تحقیقات فراوانی در این زمینه صورت گرفته است. 
همچنین تلاش های زیادی از سوی سازمان های به ویژه مردم نهاد برای فرهنگ سازی در زمینه اهدای عضو و کمک رسانی به بیماران نیازمند پیوند شده است اما تمامی تلاش های دولتی، مردمی، پزشکی و تحقیقاتی زمانی ثمربخش خواهد بود که عزمی ملی برای کمک به بیماران نیازمند پیوند و بخشیدن دوباره زندگی به آنان به وجود آید. 
در این مسیر، رسانه ها و اهالی فرهنگ و هنر می توانند نقش ارزنده ای ایفا کنند و با اطلاع رسانی درست، جامعه را به سطحی از آگاهی برسانند که اهدای عضو را تابویی در برابر ارزش های فکری خود نبیند و به گونه ای عمیق به این باور برسد که اهدای عضو اهدای زندگی است. 
پژوهشم**9282**1601**خبرنگار: مهتاب افشین نسب**انتشاردهنده : شهناز حسنی

http://www.irna.ir/fa/News/82433165/

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 1197 بار   |   دفعات چاپ: 265 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 46 queries by YEKTAWEB 3858