[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: ناشنوایانی که در تاریکی سینماها گم می‌شدند
:: آیا بعد از دوران کودکی ، فرد می تواند به اوتیسم مبتلا شود؟
:: رؤسای دانشگاه ها از بی ارتباط بودن رشته های تحصیلی با بازار کار می گویند
:: اما و اگرهای زیست شبانه در پایتخت
:: کانون غنچه های هلال
:: فراخوان شرکت در طرح بانک امانات تجهیزات پزشکی
:: هدف‌مان برگزاری رقابت‌های قهرمانی کشور است
:: نفرات برتر مسابقات قهرمانی کشور به اردو تیم ملی دعوت می شوند
:: اولین کارآموز فضایی زن درگذشت
:: آغاز توزیع وسایل توانبخشی در مناطق سیل‌زده
:: ضرورت استفاده از ظرفیت‌ علمی دانشگاه‌ها در تهیه برنامه‌های مدیریت بحران سیل
:: بحرانهای زیست محیطی فقر کودکان را تشدید کرده است
:: اهدای عالی‌ترین نشان انجمن بین‌المللی مدارس مددکاری اجتماعی به رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران
:: تشکیل نظام صنفی مددکاران اجتماعی ضروری است/ انجمن رقیب وزارت رفاه نیست
:: کاهش سن بلوغ دختران ایرانی
:: احتمال ظهور آسیب‌های اجتماعی جدید
:: مجمع عمومی انجمن مددکاران اجتماعی ایران به حدنصاب نرسید
:: نقش مهم مددکاران اجتماعی در پیشگیری از آسیب‌ها
:: دومین کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی، با شکوه برگزار شد
:: دعوتنامه شرکت در سی و چهارمین همایش ملی و دومین کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی با موضوع " مددکاری اجتماعی و تاب آوری اجتماعی "
:: پیام دبیرکل فدراسیون به مناسبت روز جهانی مددکاری اجتماعی
:: فراخوان شرکت در طرح بانک امانات تجهیزات پزشکی
:: اطلاعیه شماره ۲ هلال احمر در خصوص مناطق سیل زده/ آماده پذیرش کمک های مردمی هستیم
:: شرایط و ضوابط فرزندخواندگی/ سن متقاضیان مهم است
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: سالانه تا 5 هزار کم شنوا درکشور شناسایی می شوند ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۲/۱۴ | 

سالانه تا 5 هزار کم شنوا درکشور شناسایی می شوند

شهرکرد-ایرنا- رییس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از شناسایی سالانه سه تا پنج هزار نفر مبتلا به کم شنوایی در کشور خبر داد و گفت که این آمار در گروه سنی بالا به دلیل شرایط محیطی بیشتر خود را نشان می دهد.
سالانه تا 5 هزار کم شنوا درکشور شناسایی می شوند
به گزارش ایرنا، سعید محمودیان روز شنبه در همایش روز شنوایی چهارمحال و بختیاری در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد یادآور شد: سالانه حدود سه تا پنج هزار نفر به آمار مبتلایان به کم شنوایی در کشور افزوده می شود.
وی افزود: در ایران از هر یک هزار تولد 2.7 مورد ابتلا به کم شنوایی گزارش می شود که این آمار در گروه سنی بالاتر به دلیل شرایط محیطی نظیر فعالیت در وضعیت با سرو صدای شدید، مصرف برخی داروها، عفونت های مزمن گوش و ضربه به سر و گوش افزایش می یابد. 
محمودیان آمار شناسایی مبتلایان به کم شنوایی در کشور نسبت به سال های گذشته را رو به رشد خواند و آغاز اقدامات غربالگری و شناسایی این بیماری در دوره نوزادی و بهبود روش های تشخیصی را از دلایل افزایش این روند عنوان کرد. 
وی با تشریح ضرورت اقدامات پیشگیرانه بخصوص در دوران بارداری و در زمان ازدواج و انجام اقدامات گسترده تر غربالگری در روزهای نخست تولد اظهار کرد: اگر تشخیص و یا مراقبت های بهنگام در نوزادان کم شنوا انجام نشود سیستم عصبی آنان که در ارتباط با خواندن، نوشتن، نقاشی، شعر و داستان خوانی، تفکر و فهم برخی موضوعات است تکامل لازم نمی یابد و کودک در یادگیری های مرتبط با زبان، دچار مشکل می شود. 
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: اگر اقدامات مداخله گرانه و درمانی برای این کودکان در سنین ابتدایی انجام نشود برای ادامه تحصیل و حتی کسب مدارج بالای علمی نیز با مشکل مواجه خواهند شد. 
محمودیان بیان کرد: هرچند اقدامات اخیر سازمان بهزیستی در راستای شناسایی نوزادان و کودکان کم شنوا و پوشش 67درصدی برنامه های غربالگری قابل تقدیر است اما پس از شناسایی نوزادان کم شنوا، مرکزی برای ارجاع خانواده ها برای درمان این بیماری در کشور وجود ندارد.
محمودیان با بیان این که در زمینه غربالگری در کشور اقدامات ارزنده ای انجام گرفته ، اظهار کرد: با این وجود در زمینه تشخیص و مداخله و درمان پس از شناسایی کم شنوایان بخصوص در نوزادان اشکالاتی وجود دارد.
وی بیان کرد: درمان این بیماری به حدی ضروری است که بر میزان ابتلا به دیگر بیماری ها در بزرگسالی تاثیر چشمگیری دارد به گونه ای که طبق گزارشات به اثبات رسیده افراد کم شنوا در ابتلا به دیابت 2 برابر و در ابتلا به آلزایمر و زوال عقل، حدود پنج برابر مستعد تر از دیگران هستند.
وی افزود: مرگ و میر در این بیماران زودتر حادث شده و ابتلا به افسردگی ، اختلالات کلیوی و بیماری های قلبی و عروقی در آنان بیشتر از دیگران گزارش می شود. 
محمودیان ادامه داد: سازمان بهداشت جهانی از کم شنوایی با عنوان اپیدمی خاموش نام برده و از آمار رو به افزایش آن در جهان ابراز نگرانی کرده است. 
وی بیان کرد: در این راستا، این سازمان هر ساله اقدام به تدوین برنامه هایی بر اساس شعارهایی خاص می کند و بسیاری کشورها نظیر ایران ملزم به رعایت آن هستند که تدوین برنامه های پنج ساله در کشورها نمونه ای از این الزامات است.
وی رتبه ایران را در زمینه اجرای برنامه های کم شنوایان سازمان بهداشت جهانی در ردیف هفت کشور اصلی عنوان کرد و گفت : براساس الزامات سازمان بهداشت جهانی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سه ماه گذشته اقدام به انعقاد تفاهمنامه با سازمان بهزیستی برای همکاری مشترک و ادغام برنامه های مرتبط با پیشگیری، غربالگری و شناسایی و درمان مبتلایان به کم شنوایی کرده است. 
محمودیان، همچنین از رایزنی با معاونت آموزشی وزارت بهداشت برای تدوین برنامه و رشته های درسی اختصاصی کم شنوایی با گرایش های مختلف با هدف انجام اقدامات توانبخشی برای کم شنوایان براساس استانداردهای لازم در دانشگاه های علوم پزشکی کشور در آینده ای نزدیک خبرداد.
وی در ادامه با بیان اینکه 6 استان در کشور میزان آمار مبتلایان به کم شنوایی شناسایی شده آنان حدود چند برابر نرم کشوری است اظهار کرد: چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، مرکزی و بوشهر از استان هایی هستند که میزان ابتلا در هر یکهزار نفر آنان بیش از میانگین آمار کشور است. 
محمودیان عوامل ارثی و ژنتیکی به دلیل ازدواج های خویشاوندی را یکی از دلایل آمار بالا در این استان ها پیش بینی کرد و افزود: اثبات این مساله و تحقیقات در زمینه آن در دست بررسی است. 
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری نیز در این همایش بیماری کم شنوایی را قابل درمان خواند و بیان کرد: با توجه به هزینه های بالای درمان این بیماران، اختصاص منابع مشخص برای غربالگری، پیشگیری، افزایش سطح سواد سلامت شنوایی جامعه و اقدامات مداخله گرانه و درمانی از راهکارهای کاهش آمار ابتلا به کم شنوایی است. 
عبدالمجید فدایی ادامه داد:وزارت بهداشت با ادغام برنامه کم شنوایی در نظام شبکه ها و همکاری جدید با سازمان بهزیستی درصدد است اقدامات شناسایی و مداخله گرایانه در خانه و مراکز بهداشتی، جامعه سلامت روستایی و شهری، استان و دانشگاه های علوم پزشکی ودرمجموع جامعه تسری یابد.
وی افزود: در این راستا نیاز است مراکزی برای ارائه خدمات سطح 2به افراد نیازمند ارجاع به مراکز تخصصی تر تعیین و تجهیز شود.
فدایی این اقدام را نیازمند همکاری بین بخشی ادارات و دستگاه های مرتبط در استان دانست. 
وی ادامه داد: براساس آخرین اطلاعات سازمان بهزیستی چهارمحال و بختیاری سال گذشته 20هزار و 138نوزاد در زمینه کم شنوایی غربالگری شدند و اقدامات لازم برای شناسایی مبتلایان به این بیماری انجام شد. 
فدایی در ادامه ژنتیک و وراثت را عامل اصلی ابتلا به کم شنوایی در این استان عنوان کرد و گفت: در برخی شهرستان ها به دلیل ازدواج خویشاوندی آمار ابتلا به این بیماری بالاست که نیازمند کار بیشتر در این زمینه است.
وی افزایش سطح سواد سلامت شنوایی جامعه، آموزش مادران بخصوص در سه ماهه سوم بارداری برای پیگیری برنامه های غربالگری و ترغیب آنان به انجام آزمایشات کم شنوایی در نوزادان سه تا پنج روزه، انجام آزمایشات با استفاده از روش های جدید و درمان سریع را از راهکارهای کاهش ابتلا به این بیماری برشمرد.
وی همچنین ، انجام تحقیقات و ایجاد بستری مناسب برای مطالعات و مداخلات علمی در این زمینه را ضروری دانست. 
به گزارش ایرنا، تاکنون سه هزار و ۵۱ نفر کم شنوا و ناشنوا در این استان شناسایی شده که طی ۱۰ سال گذشته ۱۵۰ نفر از این افراد با حمایت این اداره کل مورد عمل کاشت حلزون گوش قرار گرفته اند. 
همچنین هم اکنون ۲۰۰ کودک ناشنوا و کم شنوا در چهارمحال و بختیاری وجود دارد که ۱۰۰ نفر از این تعداد در مراکز توانبخشی و مابقی در مدارس عادی در حال تحصیل هستند. 
همایش شنوایی به مناسب 13 اسفند ماه روز جهانی شنوایی و باهمکاری اداره کل بهزیستی استان و به همت موسسه توانبخشی نوای مهر استان با حضور جمعی از کارشناسان مراکز بهداشتی و خانواده های کودکان کم شنوا در تالار ابن سینای دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد برگزار شد. 
خبرنگار:شکوفه سلیمانی**انتشار: عباسعلی نقی یان 

http://www.irna.ir/fa/News/82452066/

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 1321 بار   |   دفعات چاپ: 272 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 46 queries by YEKTAWEB 3858