[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: ناشنوایانی که در تاریکی سینماها گم می‌شدند
:: آیا بعد از دوران کودکی ، فرد می تواند به اوتیسم مبتلا شود؟
:: رؤسای دانشگاه ها از بی ارتباط بودن رشته های تحصیلی با بازار کار می گویند
:: اما و اگرهای زیست شبانه در پایتخت
:: کانون غنچه های هلال
:: فراخوان شرکت در طرح بانک امانات تجهیزات پزشکی
:: هدف‌مان برگزاری رقابت‌های قهرمانی کشور است
:: نفرات برتر مسابقات قهرمانی کشور به اردو تیم ملی دعوت می شوند
:: اولین کارآموز فضایی زن درگذشت
:: آغاز توزیع وسایل توانبخشی در مناطق سیل‌زده
:: ضرورت استفاده از ظرفیت‌ علمی دانشگاه‌ها در تهیه برنامه‌های مدیریت بحران سیل
:: بحرانهای زیست محیطی فقر کودکان را تشدید کرده است
:: اهدای عالی‌ترین نشان انجمن بین‌المللی مدارس مددکاری اجتماعی به رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران
:: تشکیل نظام صنفی مددکاران اجتماعی ضروری است/ انجمن رقیب وزارت رفاه نیست
:: کاهش سن بلوغ دختران ایرانی
:: احتمال ظهور آسیب‌های اجتماعی جدید
:: مجمع عمومی انجمن مددکاران اجتماعی ایران به حدنصاب نرسید
:: نقش مهم مددکاران اجتماعی در پیشگیری از آسیب‌ها
:: دومین کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی، با شکوه برگزار شد
:: دعوتنامه شرکت در سی و چهارمین همایش ملی و دومین کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی با موضوع " مددکاری اجتماعی و تاب آوری اجتماعی "
:: پیام دبیرکل فدراسیون به مناسبت روز جهانی مددکاری اجتماعی
:: فراخوان شرکت در طرح بانک امانات تجهیزات پزشکی
:: اطلاعیه شماره ۲ هلال احمر در خصوص مناطق سیل زده/ آماده پذیرش کمک های مردمی هستیم
:: شرایط و ضوابط فرزندخواندگی/ سن متقاضیان مهم است
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: ارشد: تهران، رنجور است / شوراها می‌توانند درجه تب جامعه را نشان دهند ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۲/۱۲ | 

ارشد: تهران، رنجور است / شوراها می‌توانند درجه تب جامعه را نشان دهند

 مدیرعامل «خانه خورشید» که نامزد ورود به شورای شهر شده است، می‌گوید: همان اندازه که نیازمند بهبود شرایط کالبدی شهر هستیم و لازم است به وضعیت اقتصادی و سیاسی آن توجه شود، به بهبود شرایط اجتماعی نیازمندیم.

فهیمه حسن‌میری: رقابت برای ورود به شورای شهر پنجم، این بار در کنار چهره‌های سیاسی، فرهنگی و ورزشی، شاهد شخصیت‌هایی با تجربه فعالیت اجتماعی هم است. یکی از این فعالان جامعه مدنی، لیلا ارشد است. این مددکار که نشان مسئولیت اجتماعی دریافت کرده و نامش با فعالیت‌ها در زمینه کاهش آسیب اعتیاد زنان، تلاش برای بهبود وضعیت حاشیه‌نشینان و کودکان کار گره خورده، حالا برای ورود به پنجمین پارلمان شهری اعلام آمادگی کرده و تایید صلاحیت شده است. 

ارشد تاکید می‌کند که حال شهر خوب نیست و به عنوان کسی که سال‌ها تجربه مسئولیت اجتماعی دارد، لازم دیده این تجربه را در سطوح سیاستگذاری وارد کند و برای قشرهای آسیب‌پذیر کاری انجام دهد. او می‌گوید نگاهش این است که شورای شهر می‌تواند میزان‌الحراره باشد و تب جامعه را نشان بدهد.

گفت‌وگوی خبرآنلاین را با این مددکار و فعال اجتماعی، موسس خانه خورشید (مرکز کاهش آسیب اعتیاد زنان) و عضو هیات موسس انجمن حمایت از حقوق کودکان در ادامه بخوانید.

خانم ارشد، چه شد که تصمیم گرفتید کاندید شورای شهر شوید؟

به عنوان یک فعال حوزه مسائل اجتماعی، سال‌هاست برای بهبود شرایط زندگی و اجتماعیِ گروهی از افراد در حال فعالیت هستم. آنها غالبا شهروندانی هستند که آسیب‌ها یا مشکلاتی را تجربه کرده‌اند و در این سال‌ها به عنوان نهادی پایین دستی سعی کرده‌ام بتوانم برای بهبود وضعیت این افراد کاری کنم. امروز با توجه به تجربه‌ای که در گذشته داشته‌ام فکر می‌کنم می‌شود این تجربیات به عنوان یک نهاد بالادستی و در سطح سیاستگذاری اجرایی شود.

با توجه به تجربه‌ای که به دست آورده‌اید، مهمترین اولویت در بهبود وضعیت آسیب‌دیدگان اجتماعی کدام است؟

سال‌های سال تلاش کردم این موضوع را مطرح کنم که زنان و کودکانی که در شرایط دشوار زندگی می‌کنند، نیازمند هویت هستند. متاسفانه تا به امروز این موضوع به عنوان یک قانون الزام‌آور درنیامده و تنها توانسته‌ایم تعداد معدودی از این افراد را از این چرخه خارج کنیم. در کنار داشتن اوراق هویتی که مهمترین مساله برای آسیب‌دیدگان اجتماعی و حاشیه‌نشین‌هاست، فعالیت‌هایی مثل توانمندسازی و ایجاد اشتغال هم ضروری است. در این زمینه‌ها توانسته‌ایم در سطح فردی و کوچک کارهایی انجام دهیم اما اعتقاد دارم با به رسمیت شناختن و قانونی کردن این تجربیات و طرح‌ها می‌توان تعداد بیشتری از آسیب‌دیدگان جامعه را پوشش داد.

درواقع فکر می‌کنید شورای شهر می‌تواند صدای شنیده نشده گروه‌های آسیب‌پذیر را بشنود و برای آنها کاری انجام دهد؟

بله کاملا به این موضوع امیدوارم و با همین امید فعالیت‌های خودم را ادامه می‌دهم و تلاش دارم صدای این گروه را به گوش مسئولان برسانم. من به شدت به کار جمعی معتقد هستم و فکر می‌کنم کاری که بر اساس خرد جمعی صورت می‌گیرد تاثیرگذارتر خواهد بود. به نظرم شورای شهر مکانی‌ست که می‌توانیم کنار یکدیگر اقداماتی را صورت بدهیم که به نفع شهرمان باشد. حال شهر ما حال خوبی نیست، تهران از مسائلی که در آن می‌گذرد، رنجور است. شورای شهر می‌تواند میزان‌الحراره باشد و تب جامعه را نشان بدهد. می‌توانیم به وسیله شورای شهر، حال مردم‌مان را بسنجیم و به آن کمک کنیم.

ترکیب قبلی شورای شهر که متشکل از ورزشکاران و هنرمندان بود، انتقادهای زیادی را همراه داشت. شما حالا به عنوان یک مددکار اجتماعی می‌خواهید وارد این پارلمان شهری بشوید. فکر می‌کنید حضور مددکاران، جامعه شناسان و فعالان حوزه‌های اجتماعی در شورای شهر چقدر برای وضعیت فعلی تهران لازم است؟ 

باید ترکیب شورای شهر ترکیب همه جانبه‌‌ای باشد، ما همان اندازه که نیازمند بهبود شرایط کالبدی شهر هستیم و لازم است به وضعیت اقتصادی و سیاسی آن توجه شود، به همان اندازه به بهبود شرایط اجتماعی نیازمندیم. متاسفانه این مساله غالبا مغفول می‌ماند که همانقدر که پایداری سیاسی و اقتصادی مهم است، پایداری اجتماعی هم اهمیت دارد. باید بتوانیم روی نابرابری‌ها، تبعیض‌ها و محرومیت‌ها کار کنیم و آنها را به حداقل برسانیم و اینها در گروی این است که به پایداری زیست محیطی شهرمان فکر کنیم. اگر پایداری اجتماعی نباشد، دیگر ارکان کالبدی این شهر هم ناپایدار می‌شوند. به عنوان نمونه وقتی کودکان کار، معتادان و کارتن‌خواب‌ها و تکدی‌گری‌ها را در جامعه داریم و هر روز شاهد آنها در محل زندگیمان هستیم؛ آیا می‌توانیم از تاثیرات مخربی که بر سلامت روان و همین‌طور ناامنی اجتماعی در شهروندان ایجاد می‌کنند بگذریم؟

موضوع اینجاست که بسیاری از این مسائل در حیطه وظایف شورای شهر نیست و قضیه فراتر از آن است. درواقع عده‌ای معتقدند اعضای شورای شهر توانایی زیادی برای بهبود وضعیت شهروندان ندارند و برای رسیدن به آن جامعه مناسبی که مد نظر شما هم هست نیازمند اجرای فعالیت‌هایی دیگری هم هستیم. 

قطعا همینطور است که شهری مثل تهران برای رسیدن به وضع مطلوب نیازمند همراهی همه اقشار جامعه است و نیازمند داشتن قوانین حمایتی و ابزاری مانند حمایت‌های اقتصادی، بهداشتی و اجتماعی هستیم و اقشار جامعه در کنار ابزار مناسب باید قرار بگیرند. در کنار اینها، وظیفه شورای شهر وظیفه نظارتی است و می‌تواند دیده‌بان شهر باشد. این خودش کار کمی نیست، مهم است که شورای شهر بتواند امور شهری را رصد کند و مخصوصا بر فعالیت شهرداری به عنوان یک نهاد اجتماعی نظارت داشته باشد. بسیاری از وظایف در راستای رسیدن به شهر مطلوب در حیطه شهرداری است همین‌طور که در حال حاضر هم شعار مدیرکل و معاونین شهرداری همین است که شهرداری یک نهاد خدمت‌رسان نیست بلکه یک نهاد اجتماعی است. بنابراین تنها همدلی و همکاری می‌تواند ما را به هدفمان برساند.

باتوجه به اینکه شما سال‌هاست فعالیت اجتماعی انجام می‌دهید و شورای شهر چهارم هم مواردی از آسیب‌های اجتماعی را مطرح کرد؛ عملکردشان را نسبت به دوره‌های قبل چطور ارزیابی می‌کنید؟ با آنها ارتباطی داشتید؟

نسبت به یکی دو مورد که من مستقیما با آنها در ارتباط بودم واقعا قدم‌های خوبی برداشته شد. این موارد بیشتر درخصوص کودکانی بود که با اعتیاد به دنیا می‌آمدند و پدر و مادرهای معتاد داشتند که شورای شهر در قانونی کردن حضور مددکاران اجتماعی در بیمارستان برای تشخیص آنها بسیار موثر عمل کرد، اما موارد دیگری هم بود که می‌شد به آنها پرداخته شود.

چه انتظارهایی داشتید که برآورده نشد؟ شما هم مثل بسیاری از منتقدان دوره‌های قبلی، معتقدید شورای شهر درگیر سیاسی‌کاری شده است؟

بله درست است. فکر می‌کنم مشکل اصلی اینجاست که شوراها ارتباط نزدیکی با مردم نداشتند. ما هرگاه که از مردم فاصله گرفتیم و فکر کردیم می‌توانیم روی آن صندلی‌ها تصمیم گیری کنیم؛ اشتباه کرده‌ایم. ارتباط تنگاتنگ و نزدیک با شورایاری‌ها و مردم محله‌ها که درگیر مسائل هستند، باعث می‌شود مسائل واقعی‌تر و عینی‌تر دیده ‌شود و بتوان با کمک خود مردم آن مسائل را برطرف کرد.

با حضورتان درشورای شهر همکاریتان را با ان.جی.او‌ها ادامه می‌دهید؟

قطعا همین طور است و با نهادهای مدنی فعالیت خواهم داشت. عمیقا معتقدم نقش نظارتی ان‌جی‌اوهای مرتبط و فعال می‌تواند به اجرای صحیح قانون کمک کند چون آنها با گروه‌های بسیاری از مردم در ارتباط هستند و اگر از این افراد متخصص و با تجربه‌ استفاده نکنیم، حتما متضرر خواهیم شد.

خانه خورشید چطور؟ به فعالیتش ادامه می‌دهد؟

خانه خورشید هم ان شاالله به فعالیتش ادامه می‌دهد.

و سوال آخر این که در لیست خاصی قرار می‌گیرید؟

هنوز نمی‌دانم. من با چهره‌ای اجتماعی ورود پیدا می‌کنم و طبیعتا ان‌جی‌اوها و نهادهای اجتماعی که در این مدت با آنها فعالیت داشتیم و شناخت بیشتری از من دارند، همچنین ذینفعان و گروه‌های هدف در کنار من خواهند بود، اما گروه‌های دیگری هم هستند که در حال رایزنی و صحبت با آنها هستیم.

http://www.khabaronline.ir/(X(1)S(dsaxaoiwsrsemhmemgwfrbgb))/detail/659512/society/social-damage

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 722 بار   |   دفعات چاپ: 205 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 46 queries by YEKTAWEB 3858