[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
روزشمار
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: رونمایی از مستند " وتن من" همزمان با سالروز ورود آزادگان به میهن
:: معلولان کشور در نامه‌ای خواستار تحقق بودجه اجرای قانون شدند
:: قانون حمایت از حقوق معلولان را اجراء کنید
:: افزایش 3 برابری مصرف مواد مخدر در بین زنان
:: نگهداری چند ساعته از کودکان بدون مجوز بهزیستی مورد تأیید نیست
:: درخواست انجمن برای گسترش تحصیلات تکمیلی مددکاری اجتماعی در دانشگاه های معتبر کشور
:: چالش‌های مددکاری اجتماعی در ایران شناسایی می شود
:: توسعه زیست بومی مددکاران اجتماعی نیاز ضروری جامعه
:: انعقاد تفاهم نامه با جهاد دانشگاهی و وزارت رفاه
:: جای خالی 921 هزار همکلاسی/جای خالی مددکاران اجتماعی در مدارس
:: تبعیض و دغدغه‌ی مضاعفِ کارگران معلول/ چرا بازنشستگی پیش از موعد برای معلولان اجرا نمی‌شود؟
:: امکان تحصیل 3 هزار کودکان خیابانی توسط شهرداری تهران فراهم شد
:: لزوم بهره مندی از نخبگان اجتماعی در مدیریت های اجتماعی
:: از حال هم خبر داشته باشیم
:: مربی دیجیتال فرزند خود باشیم
:: مستمری همسر متوفی پس از ازدواج مجدد قطع نمی‌شود
:: تسهیل در روند فرزند خواندگی/هرکودک بهزیستی ۱۱ خانواده متقاضی دارد
:: دیده بانی اجتماعی موثر در سیاستگذاری اجتماعی
:: شناسایی ژن های مرتبط با ناتوانی ذهنی سرعت گرفت
:: چرا سالمندآزاری در ایران در رده سوم خشونت های خانگی قرار دارد؟
:: اجرای طرح آموزش «سلامت یار» در خانواده‌ها
:: دعوت به همکاری در تهیه کتاب " سه دهه تجربه زیسته
:: ۹۰ هزار نابینا در ایران/‌۸۰ درصد اختلالات بینایی قابل پیشگیری است
:: تایید نسخه ایرانی راهنمای کودکان کم شنوا و ناشنوا
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: چک لیست ایمنی حریق برای افراد دچار آسیب نخاعی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۶ | 
چک لیست ایمنی حریق برای افراد دچار آسیب نخاعی 
شاید برای یک فرد دچار آسیب نخاعی ، هیچ تهدیدی مهمتر و مرگبارتر از حریق نباشد . بنابراین برای افراد نخاعی و مراقبین آنها ضروری است که در مورد احتمال وقوع حریق در محل اسکان آنها به همه جوانب فکر کنند . برای آنها برنامه ریزی داشته باشند و برای موارد برنامه ریزی شده ، از همین الان خود را آماده کنند . در این راستا ، برای اولین اقدام بهتر است با سازمان آتش نشانی محل زندگی خود تماس بگیرید و توصیه های لازم را درمورد برنامه ریزیهای مربوط به تخلیه وترک محل دریافت کنید  .اما مهم این است که اطمینان پیدا کنید نکات ارائه شده با نیازهای شما متناسب باشند . بنابراین وضعیت و شرایط خود را کاملا” برای آنها توضیح دهید . علاوه بر توصیه های مربوط به ایمنی منزل در برابر حریق نظیر تهیه و نصب ونگهداری هشدار دهنده های دود وحریق ، کپسولهای ضد آتش و سایر تجهیزات مورد نیاز ، سایر نکات مهم مربوط به افراد ناتوان نیز باید پیگیری شوند .

دراینجا برای سهولت برنامه ریزی افراد دچارآسیب نخاعی ، نکات مهمی که در مورد ایمنی حریق می توانند کارآمد باشند و به برنامه ریزیهای آنها کمک کنند ، به اختصار ذکر گردیده تا به عنوان یک چک لیست در برنامه ریزیهای لازم از آن اسنفاده شود :

برای تخلیه محل حادثه یک برنامه داشته باشید . برای این منظور با آتش نشانی محل زندگی خود از طریق شماره تلفنهای غیراضطراری تماس بگیرید و نیازهای خاص خود را که مرتبط باناتوانی و مسائل حرکتی هستند توضیح دهید . سازمان آتش نشانی قادراست به شما کمک کند تا یک نقشه تخلیه و فرار برای خودتان طراحی کنید . آنها می توانند با انجام یک بازرسی ، وضعیت ایمنی حریق منزل شما را بررسی کرده ، و پیشنهادات لازم را از جمله قرار دادن زنگ هشدار دود و آتش و سایر تجهیزات مورد نیاز ارائه دهند .
در محل زندگی خود هشدار دهنده های اعلام حریق نصب کنید . سعی کنید از سیستمهای بروزو جدید استفاده کنید
استفاده از تلفن و یا سیستم های آگاه سازی را تمرین کنید – این کار را برای مواقعی همچون : هنگامی که در طبقات بالا هستید، یا زمانی که در رختخواب بسر می برید و غیره انجام دهید .
باز کردن پنجره ها را تمرین کنید . مدیریت پنجره اتاق خواب خود را به خوبی یاد بگیرید ، و همچنین تمام پنجره های طبقه اول را که ممکن است بخشی از جایگزین مسیر فرار شما باشند را ارزیابی و تمرین کنید .
در مورد نحوه انتقال سریع خود از ویلچر روی سطوح مختلف و بالعکس فکر کنید . در صورتی که روش خاصی وجود دارد که می توانید انتقال از روی تخت به روی ویلچر و بالعکس را مدیریت کنید ، انجام دهید .
“افتادن” ایمن از روی تخت به روی زمین ، و همچنین از روی ویلچربه روی زمین را تمرین کنید . برای انجام این کار ، روشهای های درست و غلطی وجود دارد ، بنابراین این کار را همراه با یک درمانگر انجام دهید تا ایمن ترین و راحت ترین روش را پیدا کنید . هنگام تمرین از پد یا تشکچه روی کف استفاده کنید تا دچار آسیب دیدگی نشوید.
سینه خیز رفتن را یاد بگیرید . اگر از نظر عملکرد وقدرت قسمت بالای بدن وضعیت خوبی داشته باشید ، روش ” سینه خیز رفتن ” (- کشیدن بدن رو به جلو با دست و آرنج ، در حالت خوابیده بر روی شکم ) را یاد گرفته و تمرین کنید. روش غلت زدن را هم یاد بگیرید . باز هم هنگام تمرین ، مطمئن شوید که روی کف پد گذاری شده باشد تا دچار آسیب دیدگی نشوید. در شرایط اضطراری “واقعی” ، موقعی که بصورت سینه خیز از پله ها و یا رمپ  پائین می روید ، انرژی خود را ذخیره کنید .
عبور با ویلچر از موانعی مانند پله های کوتاه را یاد گرفته وتمرین کنید . اگر یک راه پله کوتاه نرده دار در مسیر راههای خروجی شما وجود دارد ، و اگر قدرت دستهایتان نسبتا ” خوب است ، در حالت نشسته روی ویلچر ، می توانید از پشت از پله ها پائین بیائید . بدین صورت که با دست های خود نرده را نگه داشته وکمی رو به جلو خم شوید . سپس خود را هل داده ، تا نیروی گرانش بقیه کار را انجام دهد . این کار خیلی ترسناک و خطرناک بنظر می رسد . بنابراین برای آرامش خاطر بهتر است – کسی پشت سر شما حضور داشته باشد و شما را نگه دارد و آماده باشد تا در صورت لزوم ، ویلچر را متوقف کند .
توجه : موفقیت و ایمنی شما  به چیزهای زیادی بستگی دارد که گاهی اوقات از کنترل شما خارج هستند : طراحی پله ها ، طول زیرپایی ، نوع نرده پلکان ، و غیره از چیزهایی هستند که همگی در عبور موفقیت آمیز شما نقش دارند .  اگر متوجه شدید ، این روش برای تان کار آمد نیست ،  از اجرای آن امتناع کرده و برنامه متفاوتی را در نظر بگیرید .

برنامه تخلیه خود را تمرین کنید . به محض اینکه به تمام مراحل برنامه تسلط پیدا کردید ، تمام برنامه خود را از حداقل دو مسیر مختلف تمرین کنید .
تذکر :

خیلی ازراهبردهایی که در این مقاله توضیح  داده شده ، ممکن است برای شما خطرناک باشند . امکان دارد برخی یا خیلی از آنها برای شما کارآمد نباشند – هم به دلیل نحوه طراحی منزل مسکونی شما ، و هم به دلیل سطح آسیب نخاعی شما ، و هم اینکه ممکن است شما هیچوقت تنها نباشید .

درهر حال ، در مورد آنچه که شرح داده شده ، فکر کنید . با توجه به آنچه که توضیح داده شد ، تمام گزینه های خود را بررسی کنید و برنامه ای را طراحی کنید که با وضعیت شما متناسب باشد . برنامه طراحی شده را با نزدیکان خود ، به اشتراک بگذارید ، به طوری آنها بدانند ، در مواقع اضطراری چه باید انجام دهند و انتظار انجام چه کاری از آنها می رود .

چک لیست ایمنی حریق برای افراد دچار آسیب نخاعی  

در نهایت ، مهم ترین موضوع ، این است که برنامه طراحی شده  خود  و آن چیزهایی که می توانید با خیال راحت و بدون آسیب دیدگی انجام دهید ، را تمرین کنید . در صورت لزوم از یک حامی استفاده کنید . اما ، اگر احتمال آسیب دیدگی شما در” تمرینات اطفاء حریق ” زیاد است به شانس متکی نباشید ؛ درعوض ، فقط موارد برنامه ریزی شده را به خاطر بسپارید .

به یاد داشته باشید که :

آتش سوزی یک خطر بزرگ محسوب می شود . اما ممکن است احتمال وقوع آن یک خطر بسیار بعید بنظر برسد . اما شما باید بدانید که چگونه اتفاق می افتد و آمادگی های لازم را داشته باشید : بنابراین هر چه آماده تر باشید ، احتمال وقوع آن کمتر خواهد افتاد ! .
http://scia.ir/
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 954 بار   |   دفعات چاپ: 245 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 3925