[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
روزشمار
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: سیامند رحمان در جمع ۱۰ ستاره برتر رقابت های قهرمانی جهان قزاقستان
:: سر بازنشستگان تأمین اجتماعی از همسان‌سازی حقوق بی‌کلاه ماند
:: درمان رایگان برخی از بیماران ‌MPC
:: قرارگاه آموزشی اجتماعی «آماج» به یاری دانش آموزان مناطق سیل زده می پردازد
:: مدلینگ کودکان تجاوز به حقوق آن‌هاست
:: چرا سازمان امور اجتماعی درجهت کاهش آسیب‌های اجتماعی موفق عمل نکرده است؟
:: تکلیف یک میلیون کودک بی‌شناسنامه در دست قانونگذاران؛ لایحه به مجمع می‌رود؟
:: با استخدام نیروهای اورژانس اجتماعی از جذب آن ها در سازمان های دیگر جلوگیری کنیم
:: کودکانی که کودکی را تجربه نمی‌کنند
:: لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت در دستور کار قوه قضائیه
:: جزییات برنامه‌ وزارت بهداشت برای معاینه پزشکی نوآموزان در بدو ورود به مدرسه
:: آموزش و پرورش شادی‌گریز نباشد
:: ​وقت زنگ علوم اجتماعی
:: ۵ هزار بیمار مجهول‌الهویه بیمه می شوند
:: مدارس نیازمند برنامه ای ویژه برای ارتقای سلامت اجتماعی هستند
:: چند توصیه‌ به سرپرست جدید وزارت آموزش و پرورش
:: گواهینامه استاندارد مجتمع رعد صادر شد
:: فرآخوان نخستین جشنوارهملیکاما
:: عوارض بی شمار «دود دست دوم »
:: وقتی همه چیز مادی‌ ‌شد اخلاقیات معنا ندارد
:: آنها با محدودیت هایشان ستاره شدند
:: خراسان رضوی جایگاه اول مناسب‌سازی محیط برای معلولان را دارد
:: رونمایی از خودروی ویژه معلولان در دماوند
:: تاب‌آوری اجتماعی، سوختن و ساختن نیست
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: مناسب‌سازی مدارس برای معلولان کافی نیست ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۶ | 
مناسب‌سازی مدارس برای معلولان کافی نیست

مناسب‌سازی مدارساین کم‌توجهی به معلولان فقط به مدارس یا دانشگاه‌های کشور ختم نمی‌شود، بلکه تاکنون مقوله مناسب‌سازی در هیچ‌نقطه کشور چندان مورد توجه نبوده است. چندی پیش هم انوشیران محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی، درباره مناسب‌سازی معابر کشور برای معلولان به «آرمان» گفت: «در سال‌های اخیر اقداماتی در زمینه مناسب‌سازی معابر انجام شده، اما کافی نیست.»باید دانست امکان تحصیل دانش‌آموزان معلول در میان دانش‌آموزان عادی در مدارس‌معمولی در صورتی فراهم می‌شود که ویژگی‌های ساختاری ساختمان مدرسه تغییر یابد و امکان رفت‌وآمد آسان و بی‌دردسر دانش‌آموزان معلول در آن وجود داشته باشد. در حال حاضر بیشتر کلاس‌ها در طبقات دوم به بعد ساختمان مدارس هستند و در طبقات اول اتاق‌های‌ معلمان، مدیر مدرسه و کادر اداری وجود دارد و کلاس‌های درس در طبقه اول برگزار نمی‌شود. ساختمان‌های مدارس اغلب قدیمی هستند و ساختار آنها به‌گونه‌ای است که امکان رفت‌وآمد افراد معلول جسمی به‌راحتی در آنها وجود ندارد و آنها نمی‌توانند در مدرسه‌معمولی با این ساختار درس بخوانند. از نظر کادر آموزشی کشور بهتر است، دانش‌آموزان معلول در کنار دیگر دانش‌آموزان در مدارس‌عادی باشند، اما باید شرایط فیزیکی و ساختمانی مدارس نیز به اندازه نیاز فراهم باشد. اگر فرهنگسازی کافی برای حضور دانش‌آموزان معلول در مدارس صورت نگیرد، طبیعتا این دانش‌آموزان توسط دانش‌آموزان عادی مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. برای مثال، دانش‌آموز معلولی که در یک مدرسه عادی درس می‌خواند و از نظر شنوایی، بینایی یا محدودیت‌های حرکتی دچار مشکل است، توسط دانش‌آموزان دیگر مورد تمسخر قرار می‌گیرد و رفتارهای آنها در واقع به روح و روان او آسیب وارد می‌کند. همچنین جو کلاس به هم ‌می‌ریزد و دبیر زمان زیادی را باید صرف نظم‌بخشیدن به فضای کلاس و دانش‌آموزان کند.

در حوزه مناسب‌سازی موفق نبودیم
رئیس انجمن مددکاری ایران گفت: افراد دارای معلولیت همیشه در جامعه ما وجود داشته‌اند، اما این اقشار تا سال ۱۳۸۳ کمتر مورد توجه قرار گرفتند؛ در این سال، قانون جامع حمایت از معلولان مصوب شد و نسبت به حقوق معلولان، تصریح شد. البته اسناد قبلی هم است که اشاراتی به حقوق معلولان داشتند. سیدحسن موسوی چلک ادامه داد: قوانین برای حقوق معلولان مشخص است، درحالی که اگر این حقوق در قانون هم نمی‌آمد، باید به‌عنوان یک شهروند، حق دسترسی برابر برای افراد دارای معلولیت فراهم می‌شد. او با اشاره به تشکیل دبیرخانه مناسب‌سازی در سازمان بهزیستی افزود: دبیرخانه هم در ابتدا چندان نتوانست اثربخش باشد، چون ماهیت مناسب‌سازی، یک ماهیت فرابخشی است. بهزیستی مسئولیت دبیرخانه را دارد، نه آنکه بتواند در همه دستگاه‌ها نفوذ کند. درضمن دستگاه‌هایی همچون راه و شهرسازی و شهرداری که طبق قانون مسئولیت دارند و حتی خود سازمان بهزیستی نیز دارای اماکن مناسب‌سازی‌نشده هستند.

معلولیت مانع تحصیل نیست
رئیس سازمان آموزش و پرورش کودکان استثنائی اجرای آموزش‌های تلفیقی را یکی از اهداف اساسی وزارت آموزش و پرورش دانست و گفت: نهادهایی همچون آموزش و پرورش باید خدمات خود را با ویژگی مخاطبانشان تطبیق دهند و در برنامه‌هایشان انعطاف ایجاد کنند. معلولیت مشکل فرد نیست، بلکه مشکل جامعه است. بنابراین هیچ‌فردی نباید به‌دلیل معلولیت یا بیماری از حق طبیعی خود، یعنی تحصیل، باز بماند. مجید قدمی با تاکید بر اینکه باید به سمتی حرکت کنیم که تمام مدارس کشور پذیرای دانش‌آموزان با نیازهای ویژه که دارای حداقل توانایی هستند، باشند، ‌افزود: حضور کودکان نابینا، کم‌بینا، ناشنوا، کم‌شنوا و دارای معلولیت جسمی و حرکتی در مدارس‌عادی نیازمند فراهم‌سازی امکانات اولیه همچون سرویس بهداشتی مناسب، سطح شیبدار و… است. همچنین باید در آن مدارس معلمانی حضور داشته باشند که بتوانند با این کودکان ارتباط برقرار کنند.

مدرسه، شهر و جامعه تفکیک‌پذیر نیست
علاوه بر آموزش و پرورش، خانواده‌های کودکان با نیازهای ویژه نیز تمایل ندارند تا فرزندشان از ابتدا تفکیک شود و از مهارت‌های اجتماعی بی‌بهره بماند؛ به همین دلیل آنها می‌خواهند تا حد امکان فرزندانشان در مدارس‌عادی به تحصیل بپردازند، اما برخی از والدین دانش‌آموزان عادی مخالف این امر هستند و تاکید دارند کودکان با نیازهای ویژه باید در مدارس استثنائی تحصیل کنند. قدمی معتقد است: جامعه یا شهر را نمی‌توان برای تمام افراد جامعه تفکیک و افراد کم‌توان را از سایر مردم جدا کرد. بنابراین این فرهنگ، یعنی «حضور تمام کودکان در کنار یکدیگر» را باید از مدارس ترویج داد.

فراهم‌سازی امکانات برای آموزش‌های تلفیقی
با این وجود، تنها اعتقاد داشتن به آموزش تلفیقی پاسخگوی نیاز دانش‌آموزان با نیاز ویژه نیست، بلکه باید شرایط و امکاناتی فراهم شود تا این کودکان بتوانند در مدارس‌عادی بدون مشکل به ادامه تحصیل بپردازند؛ برای مثال حیاط مدارس باید برای دانش‌آموزان معلول دارای سطح شیبدار باشد و یا سرویس بهداشتی به‌گونه‌ای باشد که تمام دانش‌آموزان بتوانند از آن استفاده کنند. بنابراین لازم است مسئولان آموزش و پرورش علاوه بر نهادینه‌کردن این فرهنگ، بودجه مورد نیاز را برای آماده‌سازی و تجهیز در اختیار مدارس قرار دهند. قدمی تاکید کرد: در حال حاضر تلاش شده در هر منطقه حداقل دو مدرسه عادی برای حضور دانش‌آموزان با نیازهای‌های ویژه فراهم باشد که برای این امر علاوه بر تجهیز مدارس، معلمان را نیز برای آموزش آماده ساخته‌ایم. همچنین معلمانی را تحت عنوان «معلمان رابط» آموزش داده‌ایم تا علاوه بر رفع نیازهای آموزشی دانش‌آموزان با نیازهای ویژه و تکمیل روند آموزش بر نحوه عملکرد معلمان نظارت داشته باشند. او افزود: دوره‌های آموزشی و کتاب‌هایی که در برنامه آموزش تلفیقی در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد، تفاوتی با سایر دانش‌آموزان ندارد و نیاز نیست این دانش‌آموزان برای ثبت‌نام و حضور در مدارس‌عادی هزینه‌ای را پرداخت کنند.

رضایت از آموزش‌های برابر
نتایج بررسی‌های وزارت آموزش و پرورش نشان می‌دهد دانش‌آموزان با نیازهای ویژه که در مدارس‌عادی تحصیل می‌کنند، بسیار موفق‌تر از افرادی هستند که در مدارس استثنائی فارغ‌التحصیل شده‌اند. به‌گزارش آنا، رئیس سازمان آموزش و پرورش کودکان استثنائی در این زمینه گفت: میزان رضایت دانش‌آموزان با نیاز ویژه که از آموزش‌های تلفیقی بهره‌مند بودند، بسیار مناسب است، اما در برخی موارد دانش‌آموزان از وضعیت موجود احساس نارضایتی می‌کنند و تمایل دارند به مدارس استثنائی بازگردند. با این تفاسیر باید گفت تمام افراد جامعه و مسئولان آموزش و پرورش باید در نهادینه‌کردن «آموزش تلفیقی»، مناسب‌سازی مدارس و معابر برای حضور معلولان کوشا باشند، زیرا این امر علاوه بر برقراری عدالت اجتماعی و تحصیلی موجب ارتقای روحیه مشارکت‌پذیری، انسان‌دوستی، تعامل، همکاری و… در بین کودکان و علاوه بر آن باعث می‌شود، تمام کودکان برای حضور در جامعه آمادگی لازم را داشته باشند.
http://scia.ir
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 934 بار   |   دفعات چاپ: 228 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 3897