[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
روزشمار
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: ثبت شکایات خانواده‌ها از مدارس غیردولتی با سامانه تلفنی ۴۳۱۷
:: تشخیص آلزایمر
:: افزایش ظرفیت ۲۰ هزار نفری مراکز نگهداری معتادین متجاهر در استان تهران
:: 'مهریه' به کجا ختم می شود
:: معلولیت پایان آرزوها نیست
:: با ورزش ملی زورخانه ای پاراباستانی آشنا شویم/ تفاوت مسابقات رده بزرگسالان و جوانان چیست؟
:: لزوم توجه به
:: بررسی طرح تشدید مجازات اسید پاشی در مجلس شورای اسلامی
:: سال گذشته چند نفر ازدواج کردند، چند نفر طلاق گرفتند؟/ محبوب‌ترین نام‌های ایرانی‌
:: واکنش
:: به بهانه روز جهانی خانواده: خانواده های ایرانی خیانتکار نیستند
:: آستین‌ها را بالا بزنید، وزارت بهداشت فشارخون‌تان را اندازه می‌گیرد
:: محدویت‌های اجرای طرح توزیع یک وعده غذایی گرم به کودکان
:: سن جوانی تغییر کرد
:: اختصاص سالن تمرینی جهت امورات ورزش بانوان استان مازندران
:: سرپرست دبیری فدراسیون نابینایان وکم بینایان انتخاب شد
:: فعال سازی بخش راهنمای انتخاب ورزشکاران پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰ در وب سایت کمیته ملی پارالمپیک
:: دکتر تسوتکوسفکی: ورزش ابزاری قدرتمند برای انتقال پیام و دیپلماسی میان کشورهای جهان است
:: موضوع کلیپ دانش آموزان به اندازه آثار تخریبی فقر و مفاسد در جامعه نیست
:: کشف دانشمند ژاپنی؛ "روزه‌داری" باعث از بین رفتن سلول‌های معیوب و سرطانی
:: استقبال سازمان دیده بان حقوق بشر از مصوبه مجلس ایران
:: پارکینسون؛ دومین بیماری مخرب مغز
:: بی‌هویتی فرزندان مادر ایرانی پایان می‌یابد؟
:: کیت‌هایی برای تشخیص دیستروفی‌های عضلانی ساخته شد
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: اسمت چیه؟ ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۱/۸ | 
اسمت چیه؟
تهران - ایرنا- دوستی تعریف می کرد: نام مادربزرگ پدری ام «هدهد» بود. با ما زندگی می کرد. صدایش می کردیم «ننه آقا»!
اسمت چیه؟
به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، مامور سرشماری آمده بود آمار بگیرد. او در دفتر بزرگی که همراه داشت اسم ما مردم را می نوشت. یادم هست ننه آقا جلوی در خانه قدیمی مان نشسته بود‌‌. من هفت، هشت ساله بودم‌. آمارگیر سلام کرد، کنار مادربزرگم نشست و دفترش را باز کرد.
ننه آقا با همان قیافه اخم آلود به جوان غریبه که دفتر بزرگش را باز کرده بود، چپ، چپ نگاه کرد. جوان توضیح داد و از او خواست اسمش را بگوید.
- نمی گم!
- چرا مادرجان؟ باید بگی من بنویسم! من مامورم، باید اسم همه را توی این دفتر بنویسم.
- آخه اسممو بگم، می خندی!
- نه، مادرجان! این حرفا چیه؟ بگو من اینجا بنویسم!
جوان آمارگیر، روی دفتر خم شد و منتظر جواب ننه آقایم ماند.
- من میدونم، بگم می خندی!.... هدهد!
و آمارگیر زد زیر خنده. 
- دیدی گفتم، می خندی!
آن جوان تا لحظه ی آخر که اطلاعات دیگر را می پرسید و یادداشت می کرد، خنده از لبانش محو نشد.
دانش آموز دوران ابتدایی که بودم یک همکلاسی داشتم که اسمش « افسونگر» بود. خداحفظش کند هر کجا که هست. او با این اسم کمی مشکل داشت. بچه های کلاس به جای اینکه اسمش را بگویند، صدایش می کردند «جادوگر»! بعد هم می زدند زیرخنده. افسونگر، اول اول ها با بچه ها دعوا می کرد؛ اما طفلک بعدها از این دعوا کردن خسته شد و با بچه ها می خندید. بعید می دانم این خنده ها از روی دل خوش بود بلکه زورکی می خندید. شاید دیگر خسته شده بود از اینکه با بچه ها سر جنگ داشته باشد بابت اسم زیبا و البته کمی غیر عادی اش.
راست است که می گویند، داشتن اسمی زیبا و خوش آهنگ نه تنها احساس اعتماد به نفس فرد را افزایش می دهد که موجب می شود دیگران به طور مثبت تری به او نگاه کنند. درست مثل ننه آقا که سنی از او گذشته بود و باز هم اعتماد به نفس نداشت تا اسمش را بگوید چرا که فکر می کرد همان جوان مامور سرشماری نیز با شنیدن اسم هدهد، حتی اگر احساس مثبتی هم می داشت، حداقل خنده اش می گرفت که گرفت.
بر اساس یک بررسی که در دانشگاه نورث وسترن در ایلینویز آمریکا انجام شده است، مغز انسان به محض شنیدن اسمی که تلفظ می شود پالس هایی را ارسال و دریافت و با توجه به اسم فرد درباره او قضاوت می کند. در واقع روشی که ما را با آن صدا می زنند یک نماد و یک آینه است. در واقع اسم همانند یک کارت ویزیت، معرف و بیانگر شخصیت درونی ما می شود.
محققان این دانشگاه به این نتیجه رسیده اند، آوا و معنایی که یک اسم دارد مستقیما روی رفتار و قضاوت دیگران نسبت به ما اثر می گذارد. درست مثل اسم افسونگر که بچه های کلاس ما به او جادوگر می گفتند. یکی از بچه ها مدام به افسونگر می گفت: جادوگر! هر روز چند تا جادو می کنی؟! بعد هم با خنده از کنار افسونگر رد می شد.
دانشمندان این دانشگاه به این نتیجه رسیده اند که آهنگ و معنای اسم یک فرد حتی روی تولید هورمون های اکسیتوسین، دوپامین و اندورفین نیز اثر می گذارد. می توانیم بگوییم نامی که ما را بدان می خوانند روی پیشرفت ما تاثیر می گذارد.
آنچه که پژوهشگران دریافته اند شاید تمام آنان با این نظر موافق باشند که باید نامی نیکو روی فرزندان گماشت که نه والدین و نه فرزندان در آینده با آن نام دچار مشکل نشوند. این همان چیزی است که در دین ما نیز مورد تاکید قرار گرفته است.
شاید مشکل داشتن والدین در آینده با نامگذاری فرزندشان کمی عجیب به نظرآید اما محققان انگلیسی با بررسی سه هزار خانواده دریافته اند که یک پنجم والدین از اسمی که برای فرزندان خود انتخاب کرده اند پشیمان هستند!
در زمان حاضر هم کتاب های راهنما برای انتخاب نام وجود دارد و هم اینکه به گفته ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال، در این سازمان سامانه‌ای برای راهنمایی نامگذاری وجود دارد که وقتی فردی برای نامگذاری مراجعه می‌کند می‌تواند بر اساس حروف الفبا نام مورد نظر خود و فراوانی آن را بیابد. 
ابوترابی در عین حال می گوید:سازمان ثبت احوال نیز هیچ محدودیتی در جهت بررسی نام ندارد اما محدودیت‌هایی بر اساس قوانین و مقررات دارد. یعنی اگر فردی نامی برای فرزندش انتخاب کند ولی در اسامی موجود در سامانه نباشد نام را با مستندات تقاضا می‌کند و این نام در کمیته تشخیص نام توسط صاحب نظران در بخش‌های مختلف بررسی می‌شوند.

** تغییر نام ها هر سال بیشتر می شود
سخنگوی سازمان ثبت احوال اظهار می دارد: در گذشته تغییر نام از طریق مراجع قضایی و دادگاه‌ها انجام می‌شد؛ اما ثبت احوال کشور در جهت تسهیل در ارائه خدمات، بعضی از نام‌های قابل تغییر را پذیرفته است و نیازی به مراجع و محاکم قضایی وجود ندارد.
وی می گوید: در سال 96 در 12 ماهه سال شاهد 112 هزار و 402 مورد تغییر نام بوده‌ایم. همچنین در سال 95، 97 هزار و 931 نفر تغییر نام داده‌اند و در 9 ماهه سال 97 نیز 57 هزار و 883 نفر نیز برای تغییر نام مراجعه کرده‌اند. از طرفی در بحث تغییر نام در 12 ماهه سال 95، 210 هزار و 859 نفر تقاضای تغییر نام داشتند که انجام شد و در 12 ماهه سال 96 نیز بیش از 203 هزار و 47 مورد تغییر نام خانوادگی داشتیم. در 9 ماهه سال 97، 136 هزار و 425 مورد تغییر نام خانوادگی داشته‌ایم.
از اظهارات ابوترابی این نکته بر می آید که شمار تغییر نام ها ، طی سال های اخیر افزایش یافته است. البته این مقام مسوول در ثبت احوال به این نکته اشاره نمی کند که این تغییر نام ها چگونه صورت گرفته است. مثلا آیا نام ها به سمت نام های مذهبی تغییر یافته، نامی سنتی بوده که مدرن شده است شاید هم برعکس. 

** 727 نام جدید تصویب شد
ثبت احوال راه را برای نام های جدید نیز باز کرده است به گونه ای که ابوترابی از 865 نام جدید از سوی افراد اشاره می کند که کارشناسان ثبت احوال در 29 جلسه ای که برگزار کرده، 728 نام را تصویب و 137 تای دیگری را رد کرده اند.
به هر حال برخی از هموطنان ما با تغییر نام خود هنوز هم دست و پنجه نرم می کنند که البته این، حق آنان است که با هر نامی که احساس بهتری به آن دارند به زندگی خود ادامه دهند و اگر با نامی راحت نیستند بهتر است که برای همیشه آن را پاک کنند اما چه بهتر که از همان اول با وسواس و دقت بهتری نامگذاری انجام شود تا فرزندان در آینده با این مشکل مواجه نشوند.
http://www.irna.ir/fa/News/83184079
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 61 بار   |   دفعات چاپ: 8 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 3877