[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: آستین‌ها را بالا بزنید، وزارت بهداشت فشارخون‌تان را اندازه می‌گیرد
:: محدویت‌های اجرای طرح توزیع یک وعده غذایی گرم به کودکان
:: سن جوانی تغییر کرد
:: اختصاص سالن تمرینی جهت امورات ورزش بانوان استان مازندران
:: سرپرست دبیری فدراسیون نابینایان وکم بینایان انتخاب شد
:: فعال سازی بخش راهنمای انتخاب ورزشکاران پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰ در وب سایت کمیته ملی پارالمپیک
:: دکتر تسوتکوسفکی: ورزش ابزاری قدرتمند برای انتقال پیام و دیپلماسی میان کشورهای جهان است
:: موضوع کلیپ دانش آموزان به اندازه آثار تخریبی فقر و مفاسد در جامعه نیست
:: کشف دانشمند ژاپنی؛ "روزه‌داری" باعث از بین رفتن سلول‌های معیوب و سرطانی
:: استقبال سازمان دیده بان حقوق بشر از مصوبه مجلس ایران
:: پارکینسون؛ دومین بیماری مخرب مغز
:: بی‌هویتی فرزندان مادر ایرانی پایان می‌یابد؟
:: کیت‌هایی برای تشخیص دیستروفی‌های عضلانی ساخته شد
:: دختران در استفاده از شبکه های اجتماعی پیشتاز هستند
:: "سرخوردگی" بزرگ‌ترین آسیب عدم اعطای تابعیت به افراد دارای مادر ایرانی و پدر خارجی
:: فناوری رباتیک و سامانه‌های هوشمند به کمک مبتلایان اوتیسم آمد
:: حضور پررنگ رسانه‌های غیرشناسنامه‌دار یا پیام‌رسان‌هایی که شناسنامه ندارند
:: به بهانه سالروز تولد "مریم میرزاخانی" و "روز زنان در ریاضیات"؛
:: توزیع عادلانه وسایل زندگی در مناطق سیل‌زده با سامانه سجاد
:: دو روایت از دارو و درمان بیماران تالاسمی
:: برای کودکان سیل‌زده «اسباب بازی» و «مداد رنگی» بفرستید
:: افزایش های جانبی حقوق بازنشستگان اعلام شد/حفظ قدرت خریدبازنشستگان
:: استفاده از ظرفیت انجمن‌ها در تقویت تعاملات اجتماعی در سطح جهانی
:: روزشمار هفته «معلم» اعلام شد
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: کانون غنچه های هلال ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۲/۱ | 
کانون غنچه های هلال
کودکان سنین پیش از دبستان با عضویت در کانون غنچه های هلال سازمان جوانان هلال احمر می توانند از آموزش ها و خدمات این کانون بهره مند شده و در فعالیت های بشردوستانه شرکت کنند.در این کانون ها مخاطب اصلی در کنار کودکان پدر و مادرها هستند. آنهایی که بچه مهدکودکی دارند و می‌دانند که عضویت فرزندشان از سنین پایین در هلال‌احمر چه فوایدی خواهد داشت.
غنچه‌های هلال در اصل ورودی سازمان جوانان هلال احمر هستند که مهمترین شرط ورود به آن داشتن سن ۵ الی ۷ سال است. در پایان سال ۱۳۸۹ تفاهم‌نامه‌ای بین جمعیت هلال احمر و سازمان بهزیستی کشور منعقد شد که آموزش فعالیت‌های امدادی به کودکان در مهدهای کشور، تلاش برای آموزش نهادینه‌سازی فرهنگ نوع‌دوستی و نیکوکاری و خدمات بشردوستانه در بین کودکان و افزایش آگاهی عمومی و آموزش همگانی اولیاء، مربیان و کودکان در زمینه فعالیت‌های امدادی و عام‌المنفعه را به عنوان وظایف جمعیت هلال احمر نام برده است.

حاصل این تفاهم‌نامه هم ایجاد مهد کودک‌های همیار برای آموزش این غنچه‌ها بوده است. در حال حاضر ۳ هزار مهدکودک همیار و ۹۰ هزار عضو غنچه هلال احمر در سراسر کشور وجود دارند.

در سال ۹۳ نیز تفاهم نامه ای با وزارت آموزش و پروش و معاونت پیش دبستانی این معاونت منعقد شد که بر اساس این تفاهم نامه کانون غنچه های سازمان جوانان هلال احمر در مراکز پیش دبستانی نیز دایر شد.

 

تعاریف:

* کانون غنچه های هلال: نهادی است متشکل از نونهالان ۵ تا ۷ سال مهدهای کودک  و مراکز پیش دبستانی که مطابق این آیین نامه تشکیل و به فعالیت در راستای اهداف این آیین نامه می پردازد.
* مدد و مهربان: اعضای کانون غنچه های هلال با دو نام مدد( پسران) و مهربان(دختران) به فعالیت می پردازند.

اقدامات و برنامه های کانون:

* عضو گیری از بین کودکان علاقمند
* اجرای برنامه های ویژه کانون در ساعات و روز اختصاص یافته به سازمان جوانان هلال احمر
* اجرای برنامه های مناسبتی(هفته دوستی، هفته هلال احمر،روز هوای پاک،روز مبارزه با دخانیات و…) خارج از مهدکودک
نحوه انتخاب و شرایط عضو

کلیه نونهالان ۷-۵ سال عضو مهد های کودک و مراکز پیش دبستانی می توانند به عضویت کانون غنچه های هلال درآیند .

وظایف عضو

* استفاده از لباس فرم و سایر اقلام هویتی کانون در روز یا ساعت اختصاص یافته به فعالیتهای هلال احمر

*  حضور مستمر و شرکت فعال در برنامه های ساعت اختصاصی کانون (اعم از آموزش و اجرای سرود و نمایش)
* شرکت در اردوهای مناسبتی که خارج از مهد کودک برگزار می شود.( ترجیحا با حضور والدین)

شرایط تشکیل کانون در مهدهای کودک:

* کانون در مهدکودک هایی تشکیل می شود که حداقل ۱۵ نفر نونهال ۷-۵ سال داشته باشد.
* تشکیل کانون منوط به صدور مجوزتشکیل، از طرف جمعیت هلال احمر استان می باشد.

مراحل تشکیل کانون:

* هماهنگی جمعیت وبهزیستی شهرستان جهت فراخوان تشکیل مهدهای کودک
* انتخاب مهدکودک های واجد شرایط ( با همکاری اداره بهزیستی )
* ارایه معرفی نامه مهدکودک از طرف اداره بهزیستی به هلال احمرشهرستان
* کسب مجوز تشکیل کانون از طرف سازمان جوانان
* معرفی یکی از مربیان مجرب و متعهد مهدکودک به عنوان نماینده به جمعیت هلال احمر شهرستان جهت فراگیری آموزشهای لازم به منظور هدایت کانون و صدور ابلاغ جهت مربی توسط رییس جمعیت شهرستان
* ثبت نام و تشکیل پرونده برای نونهالان واجد شرایط وصدور کارت عضویت
* تجهیز مهدهای کودک به کیف کمکهای اولیه با همکاری جمعیت هلال احمر شهرستان
* برگزاری آیین افتتاحیه کانون

 

سوگند نامه غنچه های هلال احمر

من به عنوان کوچکترین عضو سازمان جوانان هلال احمر به خدا سوگند می خورم که همواره مهر و محبت و دوست داشتن را سرلوحه کارهایم قرار داده و برای کمک به انسانها و احترام به آنها همیشه تلاش کنم . من با احترام به اصول و اهداف هلال احمر به خدای خود قول می دهم که در همه کارهایم صداقت و راستی داشته باشم و برای ایجاد دوستی بین همه انسانها، کمک نمایم.

من که عضوی وفادار به همه خوبیها و مهربانیها هستم، قسم می خورم که شبیه انسانهای بزرگ و مهم مانند امامان معصوم(ع)، با گذشت و فداکاری از زندگی و سلامت همه انسانها دفاع کنم و به همه آدمها بدون هیج گونه تفاوتی کمک نمایم.

ای خدای خوب و بزرگ و مهربان کمکم کن تا همیشه به قراری که با تو بستم عمل کنم.

فعالیت های اجرایی کانون

* اجرای سرود به صورت هفتگی در ابتدای برنامه ها
* اجرای نمایش،نقاشی و قصه خوانی با سرفصل های تعریف شده
تبصره : مفاد آموزشی برای کانون غنچه های هلال در قالب دو بسته آموزش امدادی و فعالیتهای عام المنفعه ارائه خواهد شد.
* اجرای برنامه های ویژه در مناسبتهای خارج از مهدکودک
* انجام بازی های مرتبط از قبل پیش بینی شده ( مرتبط با اهداف هلال احمر)

اقلام هویت بخشی

* کارت عضویت
* بچ سینه
* فرم عضویت
* گواهی نامه و کارنامه
* جدول فعالیتی عضو
* دفترچه یادداشت کارهای خوب من
* لباس فرم
* پرچم

تبصره۱ – گواهی نامه و کارنامه در سال اول فعالیت توسط رییس شعبه شهرستان و در سال دوم فعالیت توسط مدیر عامل استان امضاء می گردد.
تبصره ۲– کارت عضویت توسط مدیر مهد کودک صادر شده و مدت اعتبار آن تا پایان عضویت در کانون می باشد.گواهینامه پایان دوره اول توسط رییس جمعیت شهرستان صادر خواهد شد.
تبصره۳- سرود کانون غنچه های هلال :به پیوست متن و آهنگ سرود جهت اجرا در سطح کانون های سراسر کشور به صورت هفتگی و در ابتدای هر برنامه ارایه می گردد.

http://rcsy.ir/?page_id=1640
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 15 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 46 queries by YEKTAWEB 3875