[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
روزشمار
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: راهکارهای افزایش هوش عاطفی
:: اورژانس اجتماعی چگونه به مشکلات تماس گیرندگان رسیدگی می‌کند؟
:: سازمان تخصصی زنان سرپرست خانوار تشکیل شود
:: حوزه سلامتِ "تهران" حال خوبی ندارد / شهرداری کمک کند
:: فعالیت ۳۵۸ مرکز اورژانس اجتماعی در کشور
:: مددکاران اجتماعی میانجیگر می شوند
:: تبعات کل کل در رانندگی
:: اجرای طرح استاندارد سازی شیرخوارگاه ها تا پایان شهریور
:: زهراسادات ترابی، سوگوارمان کرد!
:: رونمایی از مستند " وتن من" همزمان با سالروز ورود آزادگان به میهن
:: معلولان کشور در نامه‌ای خواستار تحقق بودجه اجرای قانون شدند
:: قانون حمایت از حقوق معلولان را اجراء کنید
:: افزایش 3 برابری مصرف مواد مخدر در بین زنان
:: نگهداری چند ساعته از کودکان بدون مجوز بهزیستی مورد تأیید نیست
:: درخواست انجمن برای گسترش تحصیلات تکمیلی مددکاری اجتماعی در دانشگاه های معتبر کشور
:: چالش‌های مددکاری اجتماعی در ایران شناسایی می شود
:: توسعه زیست بومی مددکاران اجتماعی نیاز ضروری جامعه
:: انعقاد تفاهم نامه با جهاد دانشگاهی و وزارت رفاه
:: جای خالی 921 هزار همکلاسی/جای خالی مددکاران اجتماعی در مدارس
:: تبعیض و دغدغه‌ی مضاعفِ کارگران معلول/ چرا بازنشستگی پیش از موعد برای معلولان اجرا نمی‌شود؟
:: امکان تحصیل 3 هزار کودکان خیابانی توسط شهرداری تهران فراهم شد
:: لزوم بهره مندی از نخبگان اجتماعی در مدیریت های اجتماعی
:: از حال هم خبر داشته باشیم
:: مربی دیجیتال فرزند خود باشیم
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: لزوم توجه به ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۲/۳۰ | 
لزوم توجه به "سلامت معنوی" برای پیشگیری‌، درمان و بهبود بیماران
رئیس پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ارتقای آموزش و پژوهش در زمینه معنویت و سلامت معنوی در کشور را ضروری دانست و استفاده از آن را در پیشگیری‌های اولیه، درمان و بهبود بیماران بسیار موثر برشمرد.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ دکتر فریدون عزیزی اظهار کرد: سلامت تا 100 سال پیش به معنای نداشتن بیماری تعریف می‌شد اما طبق تعریف گسترده WHO سلامت فقط فقدان بیماری و نقص عضو نیست بلکه رفاه کامل جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی است و از نظر اسلام سلامت معنوی دارای اصالت بیشتری از سایر ابعاد است و موجب ارتقا و تکامل انسان می‌شود.

عزیزی افزود: انسان متشکل از دو بعد جسمانی و روحانی است و اعمال و رفتار بعد جسمانی بر روح و روان انسان تاثیر می‌گذارد؛ اعمال صحیح باعث اعتلای روح انسان و اعمال زشت و ناپاک باعث نزول روح به مراحل پایین‌تر می‌شود.

سلامت معنوی دارای اصالت و لازمه توجه خاص است

این استاد پیشکسوت و فرهیخته دانشگاه، تکامل و اعتلای معنوی را هدف خلقت انسان و بعثت انبیا برشمرد و افزود: عبادت راهی برای دستیابی به تکامل روح، اعتلای نفس و سیر انسان از نفس اماره به نفس مطمئنه است بنابراین سلامت معنوی به دلیل دارا بودن اصالت لازمه توجه خاص است؛ سلامت معنوی فقط با یک ارتباط خارج از مسایل جسمی و مادی ایجاد می‌شود و این ارتباط در دین اسلام ارتباط با خداوند تعریف شده است.

به گفته وی همه ادیان الهی و توحیدی درجاتی از معنویت را در افراد ایجاد می‌کند اما در دین اسلام که کاملترین ادیان است، مجموعه‌ای از توحید ذاتی، صفاتی و افعالی را باور داریم؛ به وحدانیت پروردگاری ایمان داریم که اول و آخر همه چیز، توانا و آگاه به همه امور است و این خداشناسی کمتر در سایر ادیان جلوه می‌کند.

اعتقاد انسان به خداوند باعث هدفمندی و آرامش در زندگی می‌شود

استاد پیشکسوت دانشگاه ارتباط با خداوند را موهبتی برای انسان موحد برشمرد و افزود: انسان دائم از طریق دعا، توبه، روزه داری، رعایت اصول و فروع دین برای ارتباط با خداوند در تلاش است که اینها باید باعث هدفمندی و ایجاد آرامش و راحتی در زندگی انسان شود، درغیر این صورت نقصی در این ارتباط با خداوند وجود دارد.

دکتر عزیزی با اشاره به تاثیرات مثبت این هدفمندی و آرامش در رفتار انسان گفت: فردی که از سلامت معنوی و هدفمندی در زندگی برخوردار است، در ارتباطش با سایر انسان‌ها صمیمیت، عشق، صفا، ازخودگذشتگی، ایثار، محبت و... مشاهده می شود و البته با حیوانات و طبیعت اطراف خود نیز رفتار مناسبی خواهد داشت.

رمضان فرصتی بی‌نظیر برای تقویت ارتباط با خداوند است

وی ماه رمضان را فرصتی برای تقویت ارتباط با خداوند برشمرد و افزود: این ایام فرصتی است تا با روزه داری صحیح که همه اعضا و جوارح انسان نیز روزه باشد و پرهیز از آنچه باعث ذلت و پستی نفس می‌شود، مقدمات ارتقای روح خود را فراهم کنیم و در پایان این ضیافت الهی باید شاهد زندگی هدفمندتر، آرامش بیشتر و ارتباط بهتر با سایرین باشیم.

این چهره ماندگار جامعه پزشکی کشور، با اشاره به تاثیر سلامت معنوی بر سایرابعاد سلامتی یادآورشد: اطباء پیشین ایرانی به همه ابعاد سلامتی توجه می‌کردند که متاسفانه این موضوع به دست فراموشی سپرده شد به ویژه پس از رنسانس که علما خودشان را از دین و معنویت جدا کردند.

به گفته دکتر عزیزی براساس نتایج تحقیقات انجام شده در 7 دهه اخیر، افراد دارای اعتقادات مذهبی و معنوی از سلامت جسمی بیشتر و تغذیه سالمتری برخوردار هستند و بیماری‌های بسیار مهلک، انحرافات جنسی، اعتیاد، فشارخون، افسردگی و... در آنها کمتر مشاهده می‌شود. درصورت ابتلا به بیماری نیز بهتر می‌توانند با بیماری کنار آمده و آرامش بیشتر و درد کمتری را احساس کنند.

وی افزود: افراد مذهبی همچنین از سلامت اجتماعی بیشتری به دلیل شرکت در اجتماعات معنوی و مذهبی برخوردارند که این اجتماعات در اسلام و مذهب شیعه بیش از سایر ادیان است و باعث افزایش ارتباطات و سلامت اجتماعی بالاتر افراد می‌شود.

سلامت معنوی در بسیاری از دانشکده‌های پزشکی دنیا تدریس می‌شود

این دانشمند برتر جهان اسلام خاطرنشان کرد: در دانشکده‌های پزشکی بسیاری از کشورهای دنیا نظیر کانادا، آمریکا، برزیل، انگلستان و... درس سلامت معنوی وجود دارد و به تدریج تدریس سلامت معنوی وارد رشته پرستاری و پزشکی آنها شده است.

وی ضمن ابراز تاسف از این که دروس سلامت معنوی هنوز وارد کوریکولوم‌های درسی کشورمان نشده است، تصریح کرد: فرهنگستان علوم پزشکی از سال‌ها پیش اقداماتی در این خصوص شروع کرده که آشنا کردن دانشجویان پزشکی با ابعاد مختلف سلامت یکی از این موارد است. در برخی از دانشگاه‌ها نیز دوره‌هایی شروع شده است که اجباری نیست اما باید این دروس در کوریکولوم و برنامه‌های آموزشی دانشکده‌ها تدوین شود.

دکتر عزیزی خاطرنشان ساخت: با توجه به تعریف who از سلامتی؛ دستیابی به سلامتی کامل جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی امکان پذیر نیست مگر آن که برنامه جامعی از سوی وزارت بهداشت با کمک روحانیون و مروجان معنویت وجود داشته باشد.

این استاد فرهیخته دانشگاه با اشاره به وجود یک کارشناس مذهبی برای همراهی و تقویت معنویت بیمار در اغلب بیمارستان‌های دنیا گفت: در ایران نیز این موضوع باید مد نظر قرار گیرد، البته در فرهنگ ما ارتباطات خانوادگی یکی از مسایل تقویت کننده معنویت به شمار می‌رود و اغلب می‌بینیم که خانواده بیمار با خواندن ادعیه و قرآن به تقویت معنویت در وی می‌پردازند. اما روحانیون و کارشناسان مذهبی با روش‌های بهتر و ثمربخش‌تری می‌توانند باعث کاهش مشکلات بیمار شوند.

نقش موثر ارتقای سلامت معنوی در پیشگیریهای اولیه، درمان و بهبود بیماران

دکتر عزیزی در ادامه سخنان خود ارتقای آموزش و پژوهش در زمینه معنویت و سلامت معنوی در کشور را ضروری دانست و تاکید کرد استفاده از این روش‌ها در پیشگیری‌های اولیه، درمان و بهبود بهتر بیماران بسیار موثر است.

پزشک مسلمان دارای سلامت معنوی؛ در ارتباط با بیمارش همواره حضور خدا را باور دارد

این استاد پیشکسوت دانشگاه با اشاره به تاثیر معنویت در روابط بین پزشک و بیمار گفت: یک پزشک مسلمان دارای سلامت معنوی در ارتباط با بیمار همواره حضور خداوند را باور دارد. در بسیاری از کشورها بیماران بدون استطاعت مالی تحت درمان قرار نمی‌گیرد در حالی که پزشکانی بسیاری در کشور هستند که به درمان بیماران محروم و فقیر بدون دریافت هزینه می‌پردازند. این نوع روابط انسانی منبعث از دین و مذهب ماست و از موهبت‌های حکومت اسلامی و جامعه ماست که باید تقویت شود.

حالات شش گانه جسم و روح انسان

دکتر عزیزی در بخش دیگری از سخنان خود با ذکر روایتی از حضرت علی(ع) اظهار کرد: جسم انسان دارای 6 حالت؛ سلامت، مرض، مرگ، حیات، خواب و بیداری است. البته روح انسان نیز شش حالت دارد؛ علم حالت حیات و زندگی روح و جهل حالت مرگ روح است. شک و تردید حالت مرض روح و یقین حالت سلامتی روح می باشد. غفلت و بی خبری حالت خواب روح وحفظ و مراقبه حالت بیداری روح است. بنابراین وقتی انسان این مسایل را مورد توجه قرار دهد موضوعات این دنیا برایش ساده، جذاب و با لذت می شود.

صاحبان حرف پزشکی همواره باید شکرگزار خدا باشند

دکتر عزیزی با تاکید بر این مطلب که پزشکان همواره باید به ارتقای تمام ابعاد 4 گانه سلامت افراد توجه کنند، خاطرنشان کرد: بیماری که به مطب پزشک مراجعه می کند هنگامی خود را سالم احساس می کنند که پزشک علاوه بر جسم به وضعیت روانی، اجتماعی، خانوادگی و معنویت وی نیز توجه کرده باشد.

چهره ماندگار پزشکی کشور تاکید کرد: افرادی که وارد حرفه پزشکی می شوند باید دائما به درگاه خداوند شکرگزار باشد زیرا به حرفه‌ای وارد شده است که طبق فرمایش پیامبر اسلام(ص) یکی از دو علم برتر دنیاست (علم الابدال و علم الادیان) و به بهبودی و کاهش درد و آلام اشرف مخلوقات خداوند کمک می‌کنند.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: این خصوصیت حرفه پزشکی است و گروه علوم پزشکی باید دایم شکرگزار خداوند متعال باشند که به آنان این توفیق را عطا کرده است تا در کسوت پزشک، پرستار و ... در راستای سلامت جامعه تلاش و خدمت می کنند.
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/02/30/2015734/
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 55 بار   |   دفعات چاپ: 13 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 3937