[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
روزشمار
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: راهکارهای افزایش هوش عاطفی
:: اورژانس اجتماعی چگونه به مشکلات تماس گیرندگان رسیدگی می‌کند؟
:: سازمان تخصصی زنان سرپرست خانوار تشکیل شود
:: حوزه سلامتِ "تهران" حال خوبی ندارد / شهرداری کمک کند
:: فعالیت ۳۵۸ مرکز اورژانس اجتماعی در کشور
:: مددکاران اجتماعی میانجیگر می شوند
:: تبعات کل کل در رانندگی
:: اجرای طرح استاندارد سازی شیرخوارگاه ها تا پایان شهریور
:: زهراسادات ترابی، سوگوارمان کرد!
:: رونمایی از مستند " وتن من" همزمان با سالروز ورود آزادگان به میهن
:: معلولان کشور در نامه‌ای خواستار تحقق بودجه اجرای قانون شدند
:: قانون حمایت از حقوق معلولان را اجراء کنید
:: افزایش 3 برابری مصرف مواد مخدر در بین زنان
:: نگهداری چند ساعته از کودکان بدون مجوز بهزیستی مورد تأیید نیست
:: درخواست انجمن برای گسترش تحصیلات تکمیلی مددکاری اجتماعی در دانشگاه های معتبر کشور
:: چالش‌های مددکاری اجتماعی در ایران شناسایی می شود
:: توسعه زیست بومی مددکاران اجتماعی نیاز ضروری جامعه
:: انعقاد تفاهم نامه با جهاد دانشگاهی و وزارت رفاه
:: جای خالی 921 هزار همکلاسی/جای خالی مددکاران اجتماعی در مدارس
:: تبعیض و دغدغه‌ی مضاعفِ کارگران معلول/ چرا بازنشستگی پیش از موعد برای معلولان اجرا نمی‌شود؟
:: امکان تحصیل 3 هزار کودکان خیابانی توسط شهرداری تهران فراهم شد
:: لزوم بهره مندی از نخبگان اجتماعی در مدیریت های اجتماعی
:: از حال هم خبر داشته باشیم
:: مربی دیجیتال فرزند خود باشیم
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: شهرام مبصر از برگزاری تورهای گردشگری ویژه معلولان می‌گوید ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۳/۲ | 
شهرام مبصر از برگزاری تورهای گردشگری ویژه معلولان می‌گوید
پیام‌آوران ساحل امید
7سال پیش بود که جمعی از معلولان و افراد غیرمعمول دورهم جمع شدند تا برای خودشان کارآفرینی کنند، تورهای گردشگری برگزار کنند و در کلاس‌های آموزشی، مهارت‌های تازه بیاموزند. جرقه کار را «شهرام مبصر» زد. این جمع توانست مؤسسه «پیام‌آوران ساحل امید» را راه‌اندازی کند که حالا جان گرفته و قد کشیده. هرچند دفتر مؤسسه در بوستان شاهین، به دلیل حمایت نشدن از سوی سازمان‌های متولی، تخلیه و تحویل داده شد، اما همه هزار و 500نفر عضو این مؤسسه همچنان فعالیت‌هایشان را ادامه می‌دهند؛ شهرام مبصر، مدیرعامل این مؤسسه معتقد است معلولان خود باید دست به کار شوند و به جای خانه‌نشینی، به بهانه مناسب نبودن شهر و امکاناتش برای معلولان، در جامعه حاضر شوند و با قدم‌هایی هرچند کوچک در مسیر هدفشان گام بردارند. او محور اصلی این مؤسسه را برپایی تورهای گردشگری برای معلولان می‌داند. با او همکلام شدیم تا بیشتر درباره زندگی خودش و انگیزه ایجاد یک مؤسسه برای معلولان بدانیم. 

کوتاه و مختصر درباره زندگی شهرام مبصر
متولد دزفول است. 19ساله بود که سانحه‌ای باعث شد دچار معلولیت نخاعی شود. روحیه‌اش را از دست داد و تا 5 سال خبری از آن جوان هدفمند نبود. 17بار عمل جراحی، ناچار خانواده‌اش را ساکن تهران کرد و از سال 76 در محله شهرآرا ساکن شدند. کم‌کم زندگی را از سر گرفت. درسش را ادامه داد و دیپلم کامپیوتر و بعد از آن لیسانس روابط‌عمومی گرفت. با مؤسسه‌های مختلف مانند «رعدالغدیر» و «باور» آشنا و بعد از مدتی عضو هیئت امنای انجمن باور و مدیر فرهنگی مؤسسه رعدالغدیر در شهرک غرب شد. مبصر تصمیم گرفت ایده‌های جدیدی را برای بهتر شدن زندگی معلولان به‌ویژه تفریح و اوقات فراغت آنان دنبال کند. به پیشنهاد همسرش، سونیا ‌شناسی، مؤسسه غیر‌دولتی «پیام‌آوران ساحل امید» را راه‌اندازی می‌کنند. 

با هر کدام‌ از معلولان که صحبت کنی، می‌گوید آنها هم شهروند این جامعه‌اند. آنها هم حق دارند از ناوگان حمل‌ونقل عمومی، سینما و مراکز فرهنگی و تفریحی این شهر استفاده کنند. اما شهر با آنها نامهربانی می‌کند. هرچند این روزها ذهنیت مردم بهتر شده و در محافل عمومی کمتر کسی به معلولان زل می‌زند، اما از دید معلولان هنوز جامعه به توانایی‌هایشان ایمان ندارد و موفقیت‌ها، ضریب هوشی بالا و جایزه‌های کسب شده‌شان را نمی‌بیند. جامعه فقط دست‌ها و پاهای ناتوان را می‌بیند، چشم‌های نابینا و گوش‌های ناشنوا را. همین نگاه نادرست انگیزه و تلنگری شد برای اینکه شهرام مبصر دست به کار شود تا معلولان را از کنج خانه بیرون بکشد و مؤسسه پیام‌آوران ساحل امید را راه‌اندازی کند و مهم‌ترین برنامه‌هایش را برپایی تورهای گردشگر برای معلولان قرار دهد.

مبصر درباره تورهای گردشگری می‌گوید: «سفر به مناطق تفریحی و زیارتی از برنامه‌های همیشگی تورهای گردشگری ماست. تورهای تهرانگردی مثل بازدید از برج میلاد، باغ گیاه‌شناسی تا سفرهای بین شهری مثل قم و جمکران، فشم، کاشان، چالوس، طالقان وکردان.» اعضای این مؤسسه نه تنها از همه مناطق 22گانه تهران، بلکه از برخی شهرستان‌های اطراف هستند. اعضایی که یا خودشان معلولیت‌های مختلفی مثل معلولیت جسمی‌ـ حرکتی، ضایعه نخاعی، معلولیت ذهنی و اوتیسم دارند یا یکی از اعضای خانواده‌شان با معلولیت دست و پنجه نرم می‌کند. راه‌اندازی تورهای گردشگری به این بهانه بود که شرایطی برای معلولان فراهم کند تا بتوانند نقاط گردشگری شهر را ببینند.‌کاری که با استقبال بی‌نظیر اعضا روبه‌‌رو شد.

با این حال مشکلاتی هم سد راهشان بوده و هست. مبصر می‌گوید: «اعضای گروه خیلی دوست داشتند به کاخ سعدآباد برویم. در بازدیدها حتی یک کاخ‌موزه را هم نشد ببینیم چون ورودی همه سالن‌ها تعداد زیادی پله داشت و هیچ رمپی برای استفاده معلولان در نظر گرفته نشده‌بود.» این اتفاق را در بازدید از اماکن دیگر هم تجربه کرده‌اند و به گوش مسئولان رسانده‌اند و همچنان چشم‌انتظارند. این گروه گردشگری با خود رمپ سیار هم دارد که بعضی ورودی‌ها که پله‌هایش اندک است و شیب تندی ندارد، به کار می‌آید: «در بازدید از کاخ‌موزه نیاوران هم مشکل پله‌ها را داشتیم. اما با رمپ سیار توانستیم از 2سالن بازدید کنیم. اعضای مؤسسه خیلی دوست دارند از باغ پرندگان بازدید کنند که با توجه به ساختار مجموعه باغ پرندگان، این مکان برای حضور معلولان مناسب نیست.»


 کلاس‌های آموزشی برای معلولان 

 شهرام مبصر سال 1391مجوز مؤسسه را از سازمان بهزیستی گرفت و از همان سال در دفتری در بوستان شاهین همراه با دیگر اعضای مؤسسه مشغول فعالیت بودند تا اینکه خرداد سال گذشته به دلیل حمایت نشدن از سوی سازمان‌های متولی، مجبور شدند دفتر را تحویل دهند. می‌گوید: «امیدواریم با پیگیری‌های انجام شده و همکاری سراهای محله بتوانیم دوباره دفتر را سرپا کنیم و کلاس‌های آموزشی در رشته‌های موسیقی، صنایع‌دستی و خدمات روان‌شناسی را از سر بگیریم. ناگفته نماند که این کلاس‌ها برای افراد غیرمعلول هم قابل استفاده بود و برای معلولان تخفیف ویژه داشت.» البته فعالیت‌های مؤسسه با تحویل دادن ساختمان تعطیل نشده. مبصر ادامه می‌دهد: «کارآفرینانی که در طول این سال‌ها حرفه‌هایی از جمله ساخت زیورآلات، چرم‌دوزی، صنایع‌دستی و غیره را آموختند، در منزل مشغول کارند و در بازارچه‌های خیریه محصولات‌شان را به نمایش می‌گذاریم. اگر دفتر مؤسسه دایر شود، می‌توان علاوه بر بازارچه‌های مناسبتی، بازارچه دائمی هم برپا کرد.» 

 همچنان چشم‌انتظار مناسب‌سازی 

مبصر تجربه‌اش در برگزاری تورهای گردشگری و دیدن نقاط نامناسب برای معلولان را به مسئولان شهری می‌رساند. با این حال معتقد است تا زمانی که حضور معلولان در شهر عادی نشود،‌کاری از پیش نمی‌رود: «به دلیل مناسب نبودن رمپ‌ها و مسیر رفت‌وآمد و حتی سرویس‌های بهداشتی برای ما در شهر، معلولان ترجیح می‌دهند در خانه بمانند. اتوبوس و مترو را هم باید به این فهرست اضافه کرد. هرچند نسبت به گذشته مناسب‌سازی و نصب علائم راهنمایی و رانندگی مخصوص معلولان در تهران به‌ویژه در منطقه ما خیلی بهتر از گذشته است و اما هنوز تعداد پارک‌های مناسب‌سازی شده برای معلولان کافی نیست: «تیم شناسایی مؤسسه قبل از هر تور گردشگری محل را از نظر مناسب‌سازی برای معلولان ارزیابی می‌کند. سامانه ایاب و ذهاب معلولان هم فقط برای داخل شهر است.»

به ما بپیوندید

اگر فعالیت‌های این مؤسسه ترغیب‌تان کرده آن را به دوستان و آشنایانی که معلولیت دارند، معرفی کنید یا خودتان به عضویت آن درآیید، راه عضویت در مؤسسه خیلی ساده است. با شماره 66516195 تماس بگیرید. فقط و فقط یادتان باشد که از ساعت 10 تا 16 پاسخگوی شما هستند. مدارک را هم که شامل اصل و کپی مدارک شناسایی و کارت معلولیت است، در روز برگزاری نخستین برنامه‌ای که شرکت می‌کنید با خود ببرید و به دست مسئول ثبت‌نام برسانید و نیازی نیست یک روزتان را صرف ثبت‌نام کنید.

علاوه بر حضور در تورهای گردشگری می‌توانید از دوره‌های آموزشی متنوعی مانند صنایع‌دستی (غزال‌تراشی با چوب، سوخته‌نگاری روی چوب، معرق، خراش روی فلز، پتینه، نقاشی روی شیشه، طراحی، تابلوهای سه بعدی، تکنیک نقاشی، خط در نقاشی، سفالگری) موسیقی، عروسک‌سازی با پولیش و خمیر گل چینی در این مؤسسه بهره‌ببرید. ناگفته نماند که افراد غیرمعلول نیز می‌توانند عضو مؤسسه شوند و با اختصاص بخشی از اوقات فراغت خود، برای تحقق اهداف مؤسسه همکاری کنند. تاکنون چندین پزشک، مهندس و استاد دانشگاه به عضویت این گروه درآمده‌اند. 


 1391سالی بود که مؤسسه پیام‌آوران ساحل امید فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. البته مؤسسه خصوصی و با کمک‌های مردمی اداره می‌شود و جزو سمن‌های منطقه به شمار می‌آید. 

​​​​​​​ 6305 شماره سامانه حمل‌ونقل معلولان است که از سال گذشته طبق مصوبه، رایگان نیست و معلولان برای استفاده از آن باید هزینه‌ای پرداخت کنند. 

​​​​​​​ 3 غرفه صنایع دست در بازارچه ماه رمضان توسط کارآفرینان مؤسسه پیام‌آوران ساحل امید برپاشده. این بازارچه تا پایان ماه مبارک رمضان در فاز یک بوستان نهج‌البلاغه دایر است. 
راحله عبدالحسینی|خبرنگار
منطقه 2
http://newspaper.hamshahri.org/id/56240
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 79 بار   |   دفعات چاپ: 15 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 3937