[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
روزشمار
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: مدیریت سوگ به اندازه مدیریت کرونا حائز اهمیت است
:: کرونا در چه صورت برای سالمندان خطرناک نیست
:: تلفن گویا ۱۵۶۹ جهت اطلاع رسانی کرونا راه‌اندازی شد
:: ابلاغ اعتبار ۱۰۰ میلیاردی برای تجهیز هنرستان‌ها
:: وضعیت بیمار کرونایی به خانواده او اطلاع‌رسانی می‌شود
:: دستور وزیر بهداشت برای نگرفتن پول از بیماران کرونایی در مراکز درمانی
:: راهنمای « محافظت و نحوه مقابله با ویروس کرونا در افراد دارای ناتوانی و معلولیت »، پاسخگوی نیازهای معلولان و مراقبان آنان در قرنطینه خانگی اس
:: برنامه‌ ریزی مدیریتی بیمارستان روانپزشکی رازی برای عبور از کرونا
:: درخواست بازنشستگان تامین اجتماعی از رهبر انقلاب
:: از مفهوم مسئولیت اجتماعی برای در خانه ماندن تا لزوم برداشتن انگشت اتهام از روی بیماران کرونا
:: معرفی کتاب؛ از رویا تا واقعیت
:: پیام رئیس سازمان بهزیستی به مناسبت روزهای جهانی سندرم داون و آگاه‌سازی
:: راه‌اندازی کلینیک ویژه کرونا در صادقیه
:: چگونگی انجام تکالیف نوروزی دانش‌آموزان استثنایی اعلام شد
:: اطلاعیه: سند راهنمای ملاحظات روانی اجتماعی ویروس کرونا- سازمان جهانی سلامت
:: «نوروز بهانه ایی برای ترویج مهربانی اجتماعی»
:: افتتاح سامانه کار داوطلبانه شهرداری تهران/ حناچی؛ نخستین عضو «کار داوطلبانه»
:: عرضه داروی بیماران مبتلا به کرونا در ۱۰ داروخانه تهران + اسامی
:: نقش موثر مددکاران اجتماعی در کنترل بحران کرونا
:: ابتکار جالب فدراسیون مددکاران اجتماعی در تغییر پوستر روز جهانی متناسب با اپیدمی کرونا
:: اطلاعیه: بیانیه فدراسیون بین المللی مددکاران اجتماعی درباره برنامه های مقابله با ویروس کرونا
:: مراقبتهای بهداشتی، تغذیه‌ای و روانی در مورد ویروس کرونا
:: کرونا مساوی مرگ نیست/ وقت کینه‌ورزی نیست
:: چکیده ۵۷ سال دوستی با مرحوم محمدحسن خاکساری به قلم تقی ناصر شریعتی
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: آنها با محدودیت هایشان ستاره شدند ::
 | تاریخ ارسال: 1398/3/6 | 
گزارش ایرنا از موسسه نیکوکاری رعد الغدیر
آنها با محدودیت هایشان ستاره شدند
تهران- ایرنا- بسیاری از افراد توان یاب نقص عضو خود را پذیرفته اند اما همچنان به دنبال احیای حقوق خود در جامعه هستند. آنها دوست دارند از جانب مردم و جامعه پذیرفته شوند. این افراد به دنبال محلی برای دیده شدن هستند. جایی که به آنها کمک کند تا با وجود محدودیت هایشان ستاره شوند. جایی مثل موسسه نیکوکاری رعد الغدیر.

 مجموعه ای که سال ۱۳۸۰با هدف آموزش، توانبخشی و اشتغال توانیابان جسمی و حرکتی غیرذهنی  تشکیل شد و تاکنون بیش  از ۲۵۰۰ توانیاب در این مجموعه دوره دیده اند که از این تعداد ۷۰۰ نفر صاحب شغل شده اند.

خیریه رعد الغدیر در حوالی میدان الغدیر یافت آباد و داخل  پارکی خوش آب و هوا واقع شده  است. در گوشه  ای از این خیریه، ساختمانی قرار دارد که گروهی از توانیابان در حال دوخت و دوز هستند.

مسعود مروتی از کارمندان روابط عمومی به استقبالم می آید. نابینا است اما به کارش وارد است. او از میله هایی که در سرتاسر راهروها کشیده شده می گیرد و مرا تا اتاق مدیرعامل موسسه هدایت می کند.

در واحدهای این مرکز فضا برای توانیابان مناسب سازی  شده است. از رمپ گرفته تا میله هایی که در سراسر راهروها و محوطه ساختمان نصب شده تا به  رفت و آمد آنها سهولت ببخشد.

علی سلطانزاده موسس خیریه رعد الغدیر در اتاقی حضور دارد که در و دیوار آن به کارهای نفیس توان یابان مزین شده است. از تابلوهای معرق گرفته تا خراش روی فلز، معرق برجسته و...

اینجا مددجویان دو بخش می شوند.  ۶ ماهگی تا ۱۴ سالگی که خدمات کار درمانی و گفتار درمانی رایگان می گیرند و ۱۴ تا ۳۵ سال که خدمات آموزشی و توانبخشی به آنها ارائه می شود.

اما این پایان کار نیست. در این مجموعه بیشتر تلاش می شود تا توانیابان پس از آموزش یا به خوداشتغالی برسند یا در ادارات و شرکت ها و یا در نهایت در کارگاه های خود موسسه مشغول به کار شوند.

سلطانزاده می گوید: الان ۱۸۰ نفر از توانیابان با حقوق و بیمه مشغول کار هستند.

 
*۴۰ نوه دارم

البته رعدالغدیر فقط در تهران نیست و برای اینکه توان یابان شهرهای دیگر نیز از خدمات مشابه این مجموعه برخوردار شوند، مراکزی در ۲۰ شهر کشور با کمک خیرین همان شهرها راه اندازی شده که در انها نیز خدمات آموزشی و توانبخشی رایگان ارائه می شود. «هدفمان این است تا توان یابان شهرهای مختلف با حضوردر این مراکز از خانه هایشان خارج شده، منزوی نشوند، آموزش های فنی و حرفه  ای دیده و مستقل شوند تا بتوانند هم شغل پیدا کرده و هم ازدواج کنند». به گفته سلطانزاده آنها در مرکزشان ۵۰ مورد ازدواج داشته اند.

او با لبخندی ادامه می دهد:«حالا از ماحصل این ازدواج های موفق، من صاحب ۴۰ نوه شده ام».

در رعد الغدیر، رشته های کامپیوتر، صنایع دستی و خیاطی در کنار خدمات توانبخشی آموزش داده می شود. «توان یابان در ابتدا باید محدودیت های جسمی و حرکتی آنها بهبود یابد تا بتوانند کارهای فنی را بهتر و با قوای بیشتری انجام دهند».

 
*نگاه به معلولیت دیگر ترحم آمیز نیست

اولین مجموعه رعد در تهران در شمال غرب تهران راه اندازی شد. در این بین خیلی از توان یابان برای استفاده از خدمات این مجموعه مجبور بودند از محله های مختلف شهر خودشان را به این مرکز برسانند. با توجه به معلولیت و شرایط ویژه ای که آنها داشتند، رفت و آمد تا مرکز برای آنها بسیار سخت و طاقت فرسا بود تا اینکه موسسان رعد تصمیم گرفتند در محله یافت آباد مجتمع رعد الغدیر را راه اندازی کنند. آنها مسئولیت موسسه شمال غرب تهران را به گروه دیگری واگذار کرده و خودشان در مجموعه جدید مستقر شدند.

سلطانزاده درباره اینکه چرا این محل را برای تاسیس رعد الغدیر انتخاب کردند، می گوید: به طور معمول در مناطق محروم تعداد توان یابان بیشتر است چون وضع مالی خانواده ها اجازه درمان، کاردرمانی و گفتاردرمانی، عمل جراحی و... را به آنها نمی دهد. در نهایت این بچه ها به خاطر معلولیت در خانه می مانند و بعد از مدتی هم افسردگی و انزوا سراغشان می آید.

مدیر رعدالغدیر ادامه می دهد: تا ۵۰ سال قبل نگاه به معلولیت ترحم آمیز بود. مردم تصور می کردند این دسته از افراد به خاطر نقص عضو کاری از دستشان بر نمی آید. اما با گذشت سال ها جریان ها به این سمت رفت تا شرایط مساعد و مساوی برای توان یابان ایجاد شود تا آنها نیز از خدمات بهتری بهره مند شوند.

در این بین اما موسسات خیریه که توان یابان را تحت پوشش و حمایت خود قرار می دادند با فعالیت خود در طول این سال ها توانستند نگاه اشتباه به توان یابان را تاحدود زیادی اصلاح کنند. آنها حالا خدمات می گیرند، کار می کنند و می توانند ازدواج کرده و صاحب فرزند شوند. «به خاطر نوع خدماتی که در این مرکز ارائه می دهیم در همایش بین المللی فرانسه و در سال ۱۳۹۵ موسسه نیکوکاری رعدالغدیر در میان ۲۵۰ موسسه که در زمینه توان یابان فعالیت دارند، در میان ۵ موسسه برتر در دنیا شناخته شد». این ماحصل سال ها تلاش در این مجموعه بوده و حالا در هر طبقه این مرکز توانیابانی را می بینید که با اعتماد به نفس بالا مشغول فعالیت هستند. معلولیت خود را پذیرفته اند اما محرومیت را قبول ندارند.

*کامپیوتر، خیاطی، صنایع دستی

بچه های توانیابی که وارد این مرکز می شوند، با توجه به وضعیت جسمانی شان و علاقه باید از میان سه رشته کامپیوتر، خیاطی و صنایع دستی یک رشته را برای مهارت آموزی انتخاب کنند. معرق، سوخت روی چوب، خراش روی فلز، تندیس سازی معرق برجسته، از جمله رشته های صنایع دستی است. در رشته کامپیوتر نیز آموزش مقدماتی تا پیشرفته با توجه به نیاز مددجویان ارائه می شود. در بخش خیاطی هم مددجویان علاقه مند، کار با چرخ های صنعتی مثل راسته دوزی، نازک دوزی و... را آموزش می بینند.

شکل آموزش به  این صورت است که فرد پس از یادگیری بتواند وارد بازار کار شده یا با خوداشتغالی قادر به درآمدزایی شود. «برای مثال در بخش خیاطی از خارج  از مجموعه مثل شرکت ها و ادارات سفارش می گیریم. آنها فعالیت خود را از صبح شروع کرده و تا عصر ادامه می یابد. در این بخش افراد معلول جسمی و حرکتی هستند . این افراد قابلیت آن را دارند که تا ۴ هزار دست لباس مثل لباس شرکتی و اداری در ماه تولید کنند».

 
*تلفن ها بی جواب نمی ماند

یکی از بخش های مهیج این مجموعه مرکز پیام است. عده ای از توان یابان داخل اتاق نشسته و خدمات تلفنی، فروش محصولات، اطلاع رسانی و بازاریابی برای شرکت ها و کارخانه  های مختلف را ارائه می کنند.

همهمه ای در سالن به پا است و تلفنی نیست که بی جواب بماند. مردان و زنان توان یاب با حوصله به تک تک سوالات تماس گیرندگان پاسخ می دهند. آنها در سه شیفت مشغول به کارند. «۱۲۰ نفر در مرکز پیام کار می کنند که از این تعداد ۷۰ نفر خانم و مابقی آقایان هستند. نوع معلولیت شان نیز جسمی و حرکتی، نابینا یا کم بینا است».

البته برای فعالیت در این بخش، توان یابان آموزش های لازم مرکز تماس را دوره دیده اند و به خوبی می دانند که با مشتریان خود چطور صحبت کنند و به آنها اطلاعات بدهند.

در میان توان یابان مجموعه رعد الغدیر عده زیادی نیز علاقه به یادگیری صنایع دستی دارند. آنها به نسبت علاقه شان در کلاس های صنایع دستی شرکت کرده و پس از آموزش شروع به کار می کنند. در این میان عده ای خودشان از طریق فضای مجازی یا مسیرهای دیگر اقدام به فروش آثارشان می کنند و عده ای نیز با کمک موسسه رعدالغدیر و درغالب بازارچه یا مسیرهای دیگر کارهای خود را می فروشند.

 *۲ میلیارد تومان خدمات دندانپزشکی رایگان

 در کنار خدمات آموزشی و توانبخشی، توان یابان می توانند از خدمات دندانپزشکی این مجموعه نیز استفاده کنند. توان یابان با در دست داشتن نامه از بهزیستی به دندانپزشکی های طرف قرارداد با مجموعه رعدالغدیر مراجعه کرده و می توانند خدماتی مثل عصب کشی، جرم گیری، پر کردن دریافت کنند. «۲۰ دندانپزشک به صورت رایگان با مجموعه همکاری دارند. هزینه های تهیه مواد دندانپزشکی را ما تامین می کنیم و دکترها کارهای مربوط به ترمیم دندان مراجعه کنندگان را به صورت رایگان انجام می دهند».

به گفته سلطانزاده، آنها حدود ۱۰ سال است که خدمات دندانپزشکی توانیابان را انجام می دهند و تاکنون بیش از دو میلیارد تومان صرف این بخش کرده  اند.

 

*ما اول راهیم

اما مجموعه بزرگی مثل رعدالغدیر با خدمات رایگانی که به توانیابان ارائه می دهد هزینه های خود را از چه طریقی تامین می کند؟

سلطانزاده می گوید: درآمدهای موسسه از سه طریق تامین می شود. اولین و مهمترین بخش خیرین هستند. عده ای به صورت موردی و گروهی دیگر به صورت مستمر به مجموعه کمک می کنند. دومین مسیر درآمدزایی از طریق خدمات اشتغالزایی است. بخش دیگر هم از طریق یارانه بهزیستی انجام می شود که اگر بودجه ای در اختیار داشته باشند بخشی از هزینه های موسسه برای آموزش توانیابان را تامین می کنند.

به  گفته سلطانزاده آنها تازه در ابتدای راه قرار دارند. «تا رسیدن به  ایده آل راه زیادی باقی مانده  است اما آرزوی همه ما و خیرانی که حمایتمان می کنند این است که همه توانیابان برای رشد و پیشرفت خود وارد این موسسه و مراکز مشابه رعدالغدیر شده و انزوا و افسردگی را کنار بگذارند».

گزارش از فاطمه شیری
https://www.irna.ir/news/83328732/
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 369 بار   |   دفعات چاپ: 108 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 4139