[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
روزشمار
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: در آستانه برگزاری سمپوزیوم " سلامت دهان در افراد دارای ناتوانی" (11 دی ماه)، گزارش شده است
:: گفتگوی اجتماعی هجدهم: “اهمیت روابط انسانی درون خانواده” با حضور دکتر ادوارد کروک
:: کافه‌گردی جوانان نشانه چیست؟
:: معرفی کتاب «چگونه با ضایعه نخاعی خود مواجه شویم»
:: نایب رئیس کمیته ملی پارالمپیک: در زمره سه کشور برتر جهان از نظر کمیته بین‌المللی پارالمپیک هستیم
:: پیامدهای غفلت از سلامت روانی، اجتماعی
:: معاون اول رییس جمهور در مراسم یلدای موسسه خیریه ملائک ؛
:: همه چیز درباره شبکه‌ راه‌های اضطراری تهران/ 20 ثانیه حیاتی در هر زلزله
:: گفتگو با حامد علمایی، نماینده ایرانی فدراسیون بین المللی مددکاران اجتماعی در سازمان ملل
:: حامد علمایی به عنوان نماینده فدراسیون در سازمان ملل از منطقه آسیااقیانوسیه منصوب شد
:: سمپوزیوم « سلامت دهان در افراد دارای ناتوانی »، دی ماه برگزار می‌شود
:: مهلت ارسال مقالات به اولین کنگره ملی مشاوره توانبخشی ایران، 30 دی ماه اعلام شد
:: از مجموعه ترجمه شده « راهنمای نحوه جمع آوری اطلاعات توانبخشی » با حضور وزیر بهداشت رونمایی شد
:: لزوم تغییر رویکرد در حمایت از کودکان بی سرپرست
:: مشکلات بیمه شدگان در کارگزاری‌ها/ سئوالاتی که بی‌پاسخ می‌ماند
:: فراگیرسازی حضور معلولین در جامعه در حوزه مسئولیت اجتماعی شرکت‌هاست
:: افتتاح «مرکز جامع کاهش آسیب» زنان معتاد در شوش/ ارائه خدمات رایگان
:: انصراف بسیاری از خانواده ها از آوردن معلولان به مراکز روزانه
:: رونمایی از پوستر روز جهانی مددکاری اجتماعی ۲۰۲۰
:: احتکار و گران‌فروشی سمعک درآشفته بازار تحریم
:: مراقب سلامت شریک زندگی خود باشیم
:: برنامه مشترک یونیسف و مرجع ملی حقوق کودک برای ارتقای رفاه کودکان در ایران
:: همایش ملی «حق بر سلامت روان؛ شهر و شهروند» برگزار می‌شود
:: تقویت بودجه ۹۹ در جهت اجرای بهتر حقوق معلولان
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: تخصیص بخشی از اعتبار اجرای قانون جامع معلولان ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۹/۹ | 
رئیس سازمان بهزیستی مطرح کرد؛

تخصیص بخشی از اعتبار اجرای قانون جامع معلولان
 

رئیس سازمان بهزیستی گفت: بخشی از اعتبار اجرای قانون جامع حمایت از معلولان تخصیص یافته و ۱۹۱ هزار خانواده دارای فرد معلول هر سه ماه ۳۶۰ تا ۴۸۰ هزار تومان علاوه بر مستمری، دریافت می‌کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، وحید قبادی دانا در نشست خبری که همزمان با آغاز هفته معلولان صبح امروز برگزار شد، گفت: هفته گذشته مبلغی برای افزایش حق پرستاری معلولان واریز شد به طوری که از ۲۰۰ هزار تومان حق پرستاری به ۵۵۴ هزار تومان افزایش یافت و در حال حاضر به حساب ۲۶ هزار نفر از معلولان ضایعه نخاعی واریز شده است.

وی همچنین در خصوص ماده ۲۷ قانون جامع حمایت از حقوق معلولان ( افزایش مستمری متناسب با حداقل حقوق و دستمزد) ۲۹۱ میلیارد تومان برای افزایش حداقل حقوق معلولان شدید و خیلی شدید اختصاص پیدا کرد که این افراد شناسایی شده، به طوری که ۱۹۱ هزار خانوار تحت پوشش اولین واریزی قرار گرفتند و علاوه بر مستمری، هر سه ماه یک بار ۳۶۰ تا ۴۸۰ هزار تومان بر اساس بُعد خانوار دریافت می کنند.

قبادی دانا تصریح کرد: برای سه ماه مهر، آبان و آذر، هفته گذشته اولین واریزی انجام شد و عملا تخصیص را آغاز کردیم.

وی در مورد افزایش یارانه مراکز نگهداری معلولان نیز گفت: بر این اساس مراکز شبانه روزی که در سال ۹۷، ۶۴۰ هزار تومان بود ودر پایان سال به ۷۷۰ هزار تومان رسیده بود، از آبان ماه امسال به ۹۲۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد.

رئیس سازمان بهزیستی افزود:  ۴۷ هزار نفر که شامل افراد دارای معلولیت های مختلف می شود، در مراکز شبانه روزی نگهداری می شوند شامل این افزایش یارانه قرار گرفته اند که البته یارانه برای افراد مجهول الهویه و بدون سرپرست مؤثر به یک میلیون و ۴۰ هزار نفر می رسد که این مبلغ همین امروز به حساب مراکز نگهداری شبانه روزی معلولان واریز می شود.

وی با اشاره به اینکه یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر افراد دارای معلولیت تحت پوشش بهزیستی هستند، گفت: ۱۳ درصد دارای معلولیت شنوایی، ۱۱ درصد کم بینا و نابینا، ۳۹ درصد جسمی و حرکتی، ۲۴ درصد ذهنی، ۵ درصد صوت و گفتار و ۸ درصد نیز بیماران روانی مزمن هستند.

قبادی دانا گفت: در حال حاضر ۱۳۷۰ مرکز روزانه و ۱۳۵۰ مرکز ارائه خدمات در منزل خدمات توانبخشی ارائه می دهند که چهار ماه یارانه مراکز مراقبت در منزل تاکنون پرداخت نشده بود که امروز با تأمین اعتبار، این یارانه پرداخت خواهد شد.

رئیس سازمان بهزیستی در مورد آیین نامه های قانون جامع حمایت از حقوق معلولان گفت: از هفته بهزیستی که در تیرماه بود تا به امروز تلاش شد آیین نامه های مربوط به قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در کمیسیون های تخصصی و هیئت وزیران به تصویب برسد که آیین نامه ماده ۳، ۹، ۱۲، ۱۳ و ۲۵ آماده شد که در این هفته ابلاغ خواهد شد و در صورت ابلاغ، شرایط خوبی در بخش های مختلف برای معلولان فراهم می شود.

وی به ماده ۹ این قانون اشاره کرد و گفت: در این آیین نامه به آموزش عالی رایگان اشاره شده که شهریه دانشگاه آزاد به طور کامل تا پایان کارشناسی ارشد پرداخت می شود. برای معلولان مقطع دکترا در هر ترم ۴ میلیون تومان و پیام نور و علمی و کاربردی ۶۰ درصد مبلغ شهریه توسط بهزیستی پرداخت می شود. همچنین بر اساس این آیین نامه، امکان دریافت کمک هزینه برای معلولانی که در دانشگاه های غیردولتی و دولتی تحصیل می کنند، فراهم شده است.

قبادی دانا در مورد ماده ۱۲ قانون جامع گفت: کمک هزینه کارآیی افراد دارای معلولیت بین ۴۰ تا ۵۰ درصد بود که به کارفرما داده می شود که البته این آیین نامه نیاز به تأمین اعتبار دارد که امیدواریم تخصیص پیدا کند.

رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه معافیت از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما و خویش فرما نیز در ماده ۱۳ تأکید شده است، گفت: از این پس این معافیت اجرایی می شود و به طور مستقیم سازمان بهزیستی حق بیمه ها را به تأمین اجتماعی پرداخت خواهد کرد.

وی گفت: همچنین در ماده ۲۵ نیز یکی از والدین افراد دارای معلولیت تا ۵۰ درصد حقوق و دستمزد از مالیات معاف می شود.  

به گفته رئیس سازمان بهزیستی همچنین برای اولین بار کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون جامع حمایت از حقوق معلولان تشکیل شده است و ۳ درصد استخدام معلولان در دستگاه های دولتی نیز به پایداری و ثبات رسیده به طوری که اگر این ۳ درصد پر نشود، سهمیه برای سال آینده باقی می ماند و به هیچ فرد غیرمعلولی ۳ درصد پرداخت نخواهد شد.

وی به مناسب سازی اماکن و معابر برای دسترسی معلولان نیز اشاره کرد و گفت: در این هفته جلسه ستاد مناسب سازی با حضور وزیر کشور و سایر دستگاه ها برگزار می شود و دستگاه ها ملزم می شوند که این قانون را اجرایی کنند.

رئیس سازمان بهزیستی در خصوص پیشگیری از معلولیت ها نیز گفت: در خصوص پیشگیری از معلولیت شنوایی و بینایی اقدامات خوبی انجام شده به طوری که برای یک میلیون و ۲۰۰ هزار نوزاد در بیمارستان ها، غربالگری شنوایی انجام شده و تنبلی چشم نیز که از آبان ماه برای کودکان ۳ تا ۶ سال آغاز شده، امیدواریم به پوشش ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر برسد.

وی در مورد غربالری ژنتیکی نیز گفت: تمام خانواده هایی که یک فرد معلول دارند، در یک طرح چهارساله از لحاظ ژنتیکی بررسی می شوند که انجام آزمایشات در تمامی مراحل نیز رایگان است و امیدواریم یک میلیون و ۵۰۰ هزار معلول تحت پوشش کامل این آزمایشات قرار گیرند و پرونده ژنتیک و بانک ذخایر ژنتیکی برای آنها شکل گیرد که این موضوع می تواند در کاهش بروز معلولیت ها در کشور مؤثر باشد و به توقف موتور معلولیت ها کند.

رئیس سازمان بهزیستی در مورد طرح آگاه سازی دانش آموزان نیز گفت: یک میلیون و ۵۰۰ هزار دانش آموز پایه ۱۰ و ۱۱ تحت آگاه سازی و آموزش های پیشگیری از معلولیت ها قرار می گیرند.

رئیس سازمان بهزیستی همچنین به افزایش تعداد سالمندان در سال های آینده اشاره کرد و گفت: بر اساس آمارهای موجود، در حال حاضر رشد جمعیت ۱.۲ درصد است اما رشد جمعیت سالمندی ۳.۶ درصد بوده است. در ۳۰ سال آینده ۲۶ درصد افراد جامعه را سالمندان تشکیل می دهند به همین دلیل باید شرایط لازم را برای حضور و ارائه خدمات به آنها طی سال های آینده فراهم کرد.

قبادی دانا گفت: در همین راستا ابلاغ سند سالمندی را اجرایی کردیم و طی سال های ۹۹ و ۱۴۰۰ باید ردیف اختصاصی برای اجرای سند سالمندان در حوزه های مختلف داشته باشیم.

وی در مورد مسکن مددجویان بهزیستی نیز گفت: ۱۸۶ هزار واحد مسکونی برای تمامی افراد تحت پوشش بهزیستی ایجاد شده است که ۶۴ هزار از این واحدها برای معلولان بوده است. همچنین از ۴۸ هزار واحد در حال ساخت، ۳۶ هزار واحد مربوط به معلولان است.

قبادی دانا با اشاره به اینکه ساخت مسکن برای خانواده های دارای دو معلول به بالا از سال ۹۴ آغاز شده است، گفت: ۲۴ هزار خانوار نیازمند مسکن هستند که ۷ هزار واحد به آنها واگذار شده است و در این هفته نیز ۱۰۵۷ مسکن به افراد دارای معلولیت واگذار می شود که ۳۷۳ واحد مربوط به خانواده های دارای دو معلول به بالاست و مابقی نیز به سایر خانواده ها اختصاص دارد.

رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه ۹۳ درصد از فعالیت بهزیستی به بخش غیردولتی و خیریه ها واگذار شده است، گفت: در حال حاضر ۸ هزار و ۵۰۰ خیریه و مؤسسه با ما همکاری می کنند.

وی به قانون جامع حمایت از حقوق معلولان اشاره کرد و گفت: برآورد ما این است که در سال ۹۹ اجرای قانون به ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که ۵ هزار میلیارد مربوط به سایر دستگاه ها و ۱۵ هزار میلیارد نیز در ردیف های بهزیستی باید اختصاص پیدا کند و هر چقدر از این اعتبار به ما داده شود، آن را اجرایی می کنیم.

قبادی دانا افزود: در سال ۹۸ پیش بینی ما ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود که هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان آن به تصویب رسید و قول گرفتیم تا پایان سال این اعتبار محقق شود و در ۶ ماهه سال ۵۳۳ میلیارد تومان دریافت کردیم و در مهر و آبان نیز اعتبار اجرای قانون را به ما دادند.

رئیس سازمان بهزیستی افزود: در سال ۹۷ مبلغ کلی که روی کارت مددجویان شارژ شد ۱۷۰۰ میلیارد تومان بود و این مبلغ در سال ۹۸ به ۲ هزار و ۷۶۰ میلیارد تومان افزایش یافت.

وی در مورد مابه التفاوت افزایش ۲۰ درصدی مستمری مددجویان بهزیستی گفت: از شهریورماه که این افزایش به تصویب رسید، بودجه ای به ما اختصاص ندادند و ما توانستیم از محل اعتبارات بهزیستی مابه التفاوت دو ماه از ابتدای سال را به مددجویان پرداخت کنیم اما برای چند ماه باقیمانده نیاز به اعتبار دولت داریم.

قبادی دانا در مورد بخشنامه تعارض منافع گفت: ۴۴ هزار مرکز و مؤسسه غیردولتی تحت پوشش سازمان هستند که حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ مرکز مخاطب این بخشنامه می شوند.

رئیس سازمان بهزیستی گفت: محور فعالیت های ما جامعه هدفمان است که به طوری که خط قرمز ما افراد دارای معلولیت هستند و وظیفه داریم از شأن آنها صیانت کنیم و بر اساس این بخشنامه ۱۰۰ تا ۲۰۰ نفر از مدیران بهزیستی مشمول این بخشنامه می شوند که ۳ ماه به آنها فرصت داده شد تا استعفا دهند که یک ماه دیگر مهلت آنها به پایان می رسد.

دو درصد از مددجویان بهزیستی بسته حمایت معیشتی دریافت نکرده اند

وی در خصوص مشمولان دریافت سبد حمایتی دولت نیز گفت:۱۰۸۸ خانوار از بهزیستی مستمری می گیرند که از این تعداد ۱۰۳۲ خانوار بسته حمایت معیشتی دریافت کرده اند و در مجموع بیش از ۹۵ درصد خانوارهای بهزیستی این بسته را گرفته اند و ۵ درصد دریافت نکرده اند که از این ۵ درصد، یک درصد کسانی بودند که در ماه های گذشته بر اساس بررسی های وزارت رفاه یارانه آنها قطع شده بود و دو درصد نیز افرادی بودند که یارانه نمی گرفتند که تعداد آنها ۲۵ هزار خانوار می شود که این افراد یا ثبت نام نکرده اند و یا در پروسه ثبت نام دچار مشکل شده اند و طبق تلاش وزارت رفاه و سازمان بهزیستی قرار شد این دو درصد نیز سبد حمایتی بگیرند که امیدواریم یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی آنها نیز محقق شود که در این صورت سطح پوشش به ۹۷ درصد می رسد.

به گفته قبادی دانا، دو درصد باقیمانده از مستمری بگیران بسته حمایتی نگرفته اند که اینها افرادی بوده اند که یارانه هم دریافت می کرده اند که از آنها خواسته ایم مراجعه و اعتراض خود را ثبت کنند و ما نیز پیگیر تخصیص حمایت معیشتی برای آنها هستیم و در مجموع فقط دو درصد حمایت معیشتی دریافت نکرده اند.

در پایان این نشست از دو بسته آموزشی، یک بسته مربوط به کودکان اوتیسم و همچنین بسته آموزشی فعالیت های روزمره زندگی برای معلولان رونمایی شد.
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
کلیدواژه ها: ریاست سازمان بهزیستی کشور | قبادی دانا | قانون حمایت از حقوق معلولان | تخصیص بودجه | معلولان |
دفعات مشاهده: 49 بار   |   دفعات چاپ: 8 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.19 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 4050