[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
روزشمار
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: سردار رحیمی:مشاوره و مددکاری کلانتری ها باید فعال، پویا و تاثیرگذار باشند
:: کودکان مناطق محروم از ادامه تحصیل مجازی بازنمانند
:: مدیریت سوگ به اندازه مدیریت کرونا حائز اهمیت است
:: کرونا در چه صورت برای سالمندان خطرناک نیست
:: تلفن گویا ۱۵۶۹ جهت اطلاع رسانی کرونا راه‌اندازی شد
:: ابلاغ اعتبار ۱۰۰ میلیاردی برای تجهیز هنرستان‌ها
:: وضعیت بیمار کرونایی به خانواده او اطلاع‌رسانی می‌شود
:: دستور وزیر بهداشت برای نگرفتن پول از بیماران کرونایی در مراکز درمانی
:: راهنمای « محافظت و نحوه مقابله با ویروس کرونا در افراد دارای ناتوانی و معلولیت »، پاسخگوی نیازهای معلولان و مراقبان آنان در قرنطینه خانگی اس
:: برنامه‌ ریزی مدیریتی بیمارستان روانپزشکی رازی برای عبور از کرونا
:: درخواست بازنشستگان تامین اجتماعی از رهبر انقلاب
:: از مفهوم مسئولیت اجتماعی برای در خانه ماندن تا لزوم برداشتن انگشت اتهام از روی بیماران کرونا
:: معرفی کتاب؛ از رویا تا واقعیت
:: پیام رئیس سازمان بهزیستی به مناسبت روزهای جهانی سندرم داون و آگاه‌سازی
:: راه‌اندازی کلینیک ویژه کرونا در صادقیه
:: چگونگی انجام تکالیف نوروزی دانش‌آموزان استثنایی اعلام شد
:: اطلاعیه: سند راهنمای ملاحظات روانی اجتماعی ویروس کرونا- سازمان جهانی سلامت
:: «نوروز بهانه ایی برای ترویج مهربانی اجتماعی»
:: افتتاح سامانه کار داوطلبانه شهرداری تهران/ حناچی؛ نخستین عضو «کار داوطلبانه»
:: عرضه داروی بیماران مبتلا به کرونا در ۱۰ داروخانه تهران + اسامی
:: نقش موثر مددکاران اجتماعی در کنترل بحران کرونا
:: ابتکار جالب فدراسیون مددکاران اجتماعی در تغییر پوستر روز جهانی متناسب با اپیدمی کرونا
:: اطلاعیه: بیانیه فدراسیون بین المللی مددکاران اجتماعی درباره برنامه های مقابله با ویروس کرونا
:: مراقبتهای بهداشتی، تغذیه‌ای و روانی در مورد ویروس کرونا
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: مراقب سلامت شریک زندگی خود باشیم ::
 | تاریخ ارسال: 1398/9/20 | 

مراقب سلامت شریک زندگی خود باشیم


تهران- ایرنا- این روزها با وجود پیشرفت چشمگیر علم پزشکی و ابزار پیشگیری از بیماری ها، شنیدن خبر شیوع برخی از بیماری ها لرزه بر اندام می اندازد و لزوم اطلاع رسانی درباره آن را دوچندان می کند؛ یکی از انواع این بیماری ها، شیوع عفونت هایی است که از طریق روابط جنسی منتقل می شوند.

آمارها و داده های پزشکی حکایت از این دارد که بیماری های مقاربتی متاسفانه روز به روز در حال افزایش بوده و به گفته پزشکان تمام افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، در معرض خطرات ناشی از این بیماری ها قرار دارند که بـرخـی از آنـها با درد، زخم و ترشحات زیاد همراه هستند امـا سـایر آنها بدون هیچ گونه نشانه ای بوده و برای مدت زمـان طـولانی بـه صورت نهفته باقی مانده و ممکن است سـهـوا بـه دیگران منتقل شوند.

یکی از انواع این بیماری ها، بیماری HPV است که از طریق تماس جنسی، هم در افراد دارای روابط جنسی نرمال و هم در هم جنس گرایان قابل انتقال است؛ این بیماری زمانی بغرنج تر جلوه می کند که بر اساس گزارش اخیر سازمان بهداشت جهانی، حدود ۴۷ درصد زنان ایرانی در حالی در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار دارند که ۹۰ درصد از مبتلایان بر اثر آلودگی به ویروس HPV دچار سرطان دهانه رحم شده اند.

موضوعی که علی رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بر آن اذعان داشت و گفت: سرطان دهانه رحم اگر چه جزو ۱۰ سرطان اول در کشور نیست اما جزو سرطان های قابل پیشگیری با واکسن است به همین علت پیشگیری از این بیماری فوق العاده اهمیت دارد.

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: شیوع عفونت HPV در کشور ما در بین زنان به خصوص زنان در سن ازدواج رو به افزایش است و تقریبا حدود ۲ درصد شیوع این بیماری را در بین زنان داریم که البته در سنین مختلف فرق می کند.

برای شناخت این بیماری و اطلاع رسانی برای مراقبت بیشتر از شریک زندگی، خبرنگار حوزه زنان ایرنا به گفت و گو با فرشته سربازی متخصص زنان و عضو انجمن زنان و زایمان پرداخت. سربازی در این گفت و گو، با یادآوری این موضوع که علت ابتلا به زگیل تناسلی و بعضی از انواع سرطان ها، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است که بیشتر از صد نوع مختلف دارد، گفت: مهمترین ویروس هایی که عامل زگیل تناسلی هستند، ویروس های ۶ و ۱۱ و عامل اصلی سرطان دهانه رحم ویروس های تیپ ۱۶ و ۱۸ هستند.

وی با عنوان این مطلب که انواعی از HPV که عامل زگیل تناسلی هستند موجب سرطان نمی‌شوند، خاطرنشان کرد: اکثر افرادی که آلوده به ویروس هستند علامت قابل مشاهده ندارند؛ بنابراین بسیاری از افراد آلوده به ویروس از بیماری خود مطلع نیستند اما می توانند ویروس را منتقل کنند.

متخصص زنان تاکید کرد: درمان زگیل تناسلی شانس انتقال بیماری را کاهش نمی دهد. بنابراین همه افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، در صورت آلوده بودن به ویروس امکان انتقال بیماری را دارند و این موضوع فقط شامل کسانی که زگیل قابل مشاهده دارند، نمی شود. زگیل ها ممکن است هفته ها تا یک سال و حتی بیشتر بعد از تماس با ویروس ظاهر شوند. به همین دلیل نمی توان تعیین کرد که چه زمانی یا چگونه بیمار مبتلا شده است.

علائم زگیل تناسلی چیست؟

سربازی با اشاره به این که زگیل ها در اطراف اندام تناسلی مشاهده می شوند و به رنگ پوست یا صورتی هستند، گفت: ممکن است سطحی صاف یا زبر داشته باشند و در مواردی ممکن است خارش، سوزش یا درد ایجاد کند.

وی، تشخیص آن را اینگونه توضیح داد: زگیل تناسلی در معاینه تشخیص داده می شود، در موارد کمی که شک به تشخیص وجود دارد می توان از نمونه برداری (برداشتن تکه کوچکی از بافت برای آزمایش) استفاده کرد.

این متخصص زنان درباره درمان این زگیل یادآور شد: روش های درمانی متعدد دارویی و غیردارویی وجود دارد. حتی در صورت درمان نیز امکان عود زگیل طی چند هفته یا چند ماه وجود دارد. چرا که بهبودی زگیل ها به معنی رها شدن از ویروس عامل آن (HPV) نیست.

وی با اشاره به این که بهترین روش درمان بستگی به تعداد زگیل، محل آنها و ترجیح بیمار یا پزشک دارد، تصریح کرد: درمان های دارویی شامل کرم یا محلول هایی است که بیمار یا پزشک روی زگیل قرار می دهند. این درمان ها یک یا چند بار در هفته برای چند هفته (تا زمان رفع زگیل) ادامه می یابند.

سربازی افزود: درمان های جراحی شامل برداشتن زگیل و تخریب آن توسط فریز یا سوزاندن انجام می شود. کرایوتراپی یا فریز و الکتروکوتر یا سوزاندن در مطب انجام می شود، نیاز به بی حسی ندارد و در حاملگی نیز قابل انجام است. لیزر درمانی در مواردی که مقدار زگیل ها زیاد است و منطقه وسیعی را در برگرفته توصیه می شود، در این مورد هم بی حسی موضعی توصیه می شود.

 سرطان های مرتبط با انواع HPV پرخطر

سربازی، در بخشی دیگر از این گفت و گو، با بیان این که ابتلا به ویروس های نوع پرخطر می تواند موجب سرطان دهانه رحم یا واژن در زنان و سرطان آلت تناسلی در مردان شود، گفت: آلودگی به این ویروس در ناحیه مقعد می تواند عامل سرطان مقعد و آلودگی در ناحیه دهان و گلو ممکن است منجر به سرطان دهان و گلو در هر دو جنس باشد. معمولاً ابتلا به سرطان سال‌ها بعد از آلودگی به ویروس رخ می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: ابتلا به زگیل تناسلی به معنی ابتلا به سرطان نیست ولی بیمار باید از نظر آلودگی به انواعی از ویروس که عامل سرطان دهانه رحم است و همچنین تست سرطان دهانه رحم بررسی شود. این بررسی می‌تواند شامل تست HPV و پاپ اسمیر باشد. توصیه می‌شود همه خانم ها از ۲۱ سالگی تست پاپ اسمیر را بطور منظم انجام دهند.

به گفته سربازی، آزمایش دقیقی برای بررسی وجود عفونت HPV در آقایان وجود ندارد، همچنین آلودگی به HPV در دهان و گلو قابل آزمایش نیست.

عضو انجمن زنان و زایمان روش های پیشگیری از HPV را واکسیناسیون و کنترل تماس های جنسی عنوان کرد و توضیح داد: دو نوع واکسن ۴ ظرفیتی (گارداسیل) و ۹ ظرفیتی (گارداسیل ۹) برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس در دسترس است و در کشور ما نوع ۴ ظرفیتی در دسترس است.

سربازی افزود: واکسن گارداسیل از ابتلا به ویروس های نوع ۶، ۱۱، ۱۶و ۱۸ پیشگیری می کند. واکسن گارداسیل ۹، پنج ویروس پرخطر دیگر را نیز تحت پوشش قرار می دهد. این واکسن ها از احتمال ابتلا به اکثر موارد زگیل تناسلی که به علت ویروس های نوع ۶ و ۱۱ ایجاد می شوند و سرطان دهانه رحم که در اثر ویروس های ۱۶ و ۱۸ ایجاد می شوند پیشگیری می کند.

وی افزود: عدم رابطه جنسی با افرادی که مبتلا به زگیل تناسلی یا HPV پرخطر هستند، خطر آلودگی با HPV را کاهش می دهد. هرچند در عمل چنین کاری مشکل است چرا که افراد زیادی به HPV مبتلا هستند و اغلب آنها علامت و یا زگیل های قابل مشاهده ندارند. کاندوم نمی تواند در مقابل زگیل تناسلی و انواع پرخطر HPV بطور کامل محافظت ایجاد کند اما در مقابل سایر بیماری های مقاربتی مثل ایدز و هپاتیت ایمنی ایجاد می کند.

https://www.irna.ir/news/83578635/
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
کلیدواژه ها: پیشگیری از بیماریها | عفونت ها از طریق روابط جنسی | انتقال بیماری | زگیل تناسلی | ایدز | هپاتیت | واکسن | ایمنی |
دفعات مشاهده: 198 بار   |   دفعات چاپ: 59 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 45 queries by YEKTAWEB 4241