[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: ناشنوایانی که در تاریکی سینماها گم می‌شدند
:: آیا بعد از دوران کودکی ، فرد می تواند به اوتیسم مبتلا شود؟
:: رؤسای دانشگاه ها از بی ارتباط بودن رشته های تحصیلی با بازار کار می گویند
:: اما و اگرهای زیست شبانه در پایتخت
:: کانون غنچه های هلال
:: فراخوان شرکت در طرح بانک امانات تجهیزات پزشکی
:: هدف‌مان برگزاری رقابت‌های قهرمانی کشور است
:: نفرات برتر مسابقات قهرمانی کشور به اردو تیم ملی دعوت می شوند
:: اولین کارآموز فضایی زن درگذشت
:: آغاز توزیع وسایل توانبخشی در مناطق سیل‌زده
:: ضرورت استفاده از ظرفیت‌ علمی دانشگاه‌ها در تهیه برنامه‌های مدیریت بحران سیل
:: بحرانهای زیست محیطی فقر کودکان را تشدید کرده است
:: اهدای عالی‌ترین نشان انجمن بین‌المللی مدارس مددکاری اجتماعی به رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران
:: تشکیل نظام صنفی مددکاران اجتماعی ضروری است/ انجمن رقیب وزارت رفاه نیست
:: کاهش سن بلوغ دختران ایرانی
:: احتمال ظهور آسیب‌های اجتماعی جدید
:: مجمع عمومی انجمن مددکاران اجتماعی ایران به حدنصاب نرسید
:: نقش مهم مددکاران اجتماعی در پیشگیری از آسیب‌ها
:: دومین کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی، با شکوه برگزار شد
:: دعوتنامه شرکت در سی و چهارمین همایش ملی و دومین کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی با موضوع " مددکاری اجتماعی و تاب آوری اجتماعی "
:: پیام دبیرکل فدراسیون به مناسبت روز جهانی مددکاری اجتماعی
:: فراخوان شرکت در طرح بانک امانات تجهیزات پزشکی
:: اطلاعیه شماره ۲ هلال احمر در خصوص مناطق سیل زده/ آماده پذیرش کمک های مردمی هستیم
:: شرایط و ضوابط فرزندخواندگی/ سن متقاضیان مهم است
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: بایگانی بخش اخبار معلولین و توان بخشی: ::
:: ناشنوایانی که در تاریکی سینماها گم می‌شدند - ۱۳۹۸/۲/۱ -
:: آیا بعد از دوران کودکی ، فرد می تواند به اوتیسم مبتلا شود؟ - ۱۳۹۸/۲/۱ -
:: هدف‌مان برگزاری رقابت‌های قهرمانی کشور است - ۱۳۹۸/۱/۳۱ -
:: نفرات برتر مسابقات قهرمانی کشور به اردو تیم ملی دعوت می شوند - ۱۳۹۸/۱/۳۱ -
:: آغاز توزیع وسایل توانبخشی در مناطق سیل‌زده - ۱۳۹۸/۱/۳۱ -
:: فراخوان شرکت در طرح بانک امانات تجهیزات پزشکی - ۱۳۹۸/۱/۲ -
:: کمپ تیم های ملی جانبازان و معلولین به نام پهلوان گمنام محمد مهرآئین نام گذاری شد - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰ -
:: نخستین جشنواره دستاوردهای هنری زنان دارای معلولیت در برج میلاد برگزار می شود - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰ -
:: ۱۲۵۰۰ میلیارد برای اجرای قانون جامع معلولان نیاز است - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹ -
:: دومین دوره مسابقات بوچیا یادواره علی اصانلو برگزار شد - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹ -
:: سازمان ملل تامین وسایل توانبخشی معلولان ایران را تضمین کند - ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ -
:: حمید کیانیان از اجرای "پرواز کبک ها" در تهران گفت - ۱۳۹۷/۱۲/۹ -
:: پوراحمد، ریاحی و همت به داوران فیلم پرواز پیوستند - ۱۳۹۷/۱۲/۹ -
:: نقص شنوایی شایع‌ترین اختلال مادرزادی/ پوشش ۸۰ درصدی غربالگری شنوایی در کشور - ۱۳۹۷/۱۱/۱۵ -
:: به دنیا آمده ام تا برای دیگران و خودم مفید باشم/ دوست دارم در آینده یک مدیر ورزشی شوم - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ -
:: دانشگاه علمی‌وکاربردی رعد - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ -
:: آمادگی آسایشگاه کهریزک برای پذیرش معلولان و سالمندان زلزله زده کرمانشاه - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ -
:: راه‌اندازی بخش‌های مشاوره ژنتیک ناشنوایی در مراکز ۱۱ گانه بنیاد بخشش - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ -
:: صدور بیش از ۱.۶ میلیون کارت‌ جدید معلولیت تا پایان سال ۹۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ -
:: مناسب‌سازی مدارس برای معلولان کافی نیست - ۱۳۹۶/۷/۶ -
:: ۲۴۰۰ تخت توانبخشی برای موارد حاد در کشور ضروری است - ۱۳۹۶/۷/۶ -
:: مناسب سازی ایستگاه‌های اتوبوس برای معلولین و نابینایان در شرق تهران - ۱۳۹۶/۷/۶ -
:: فعالیت ورزشی دانش‌آموزان دارای معلولیت شدید با «توپ بوچیا» - ۱۳۹۶/۲/۳۱ -
:: یک تا ۳ ماهگی، بهترین زمان برای شناسایی کودکان نیازمند کاشت حلزون - ۱۳۹۶/۲/۱۲ -
:: مناسب سازی ایستگاه های مترو جهت تردد معلولان - ۱۳۹۶/۲/۱۲ -
:: آیین تجلیل از مدال آوران المپیک، پارالمپیک و قهرمانان سال 1394 - ۱۳۹۵/۱۲/۱۴ -
:: سالانه تا 5 هزار کم شنوا درکشور شناسایی می شوند - ۱۳۹۵/۱۲/۱۴ -
:: زنگ خطر تولد نوزادان معلول/ تحمیل هزینه بر نظام سلامت - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸ -
:: افتتاح اولین آسانسور ویژه جانبازان و سالمندان در مترو تهران - ۱۳۹۵/۱۱/۲۴ -
:: فیلم «ماجان» تلنگری به مسئولان وزارت بهداشت است - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ -
:: دومین جشنواره عکاسی تخصصی و مردمی با موضوع کارآفرینی و توانمندسازی - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ -
:: مادرم قهرمان زندگی‌ام بود - ۱۳۹۵/۱۰/۲۳ -
:: 67 زوج معلول به خانه بخت رفتند - ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ -
:: انجام کاشت حلزون برای دانش‌آموزان استثنایی نیازمند - ۱۳۹۵/۱۰/۱۷ -
:: سالانه چهارهزار نوزاد دارای اختلالات شنوایی و بینایی درکشور متولد می شوند - ۱۳۹۵/۷/۲۹ -
:: تجهیز بوستان‌ها به «ویلچر» - ۱۳۹۵/۷/۲۹ -
:: فراکسیون حمایت از حقوق معلولان در مجلس راه اندازی شود - ۱۳۹۵/۷/۲۵ -
:: برگزاری جشن روز ملی پارالمپیک همزمان با روز جهانی معلولان - ۱۳۹۵/۷/۲۵ -
:: اختتامیه پارالمپیک ۲۰۱۶ با یاد بهمن گلبارنژاد برگزار شد - ۱۳۹۵/۶/۲۹ -
:: ۴۰۰۰ تسهیلگر در کشور فعالیت می‌کنند/ نقش رسانه ها در حوزه اجتماعی - ۱۳۹۵/۶/۲۸ -
:: افزایش خدمات دانشگاه علمی‌کاربردی به معلولان - ۱۳۹۵/۶/۲۸ -
:: پرچم ایران و پرچم کمیته بین المللی پارالمپیک به حالت نیمه افراشته درآمد - ۱۳۹۵/۶/۲۸ -
:: تیم ملی والیبال نشسته ایران با غلبه بر میزبان فینالیست شد - ۱۳۹۵/۶/۲۷ -
:: رئیس کمیته بین المللی پارالمپیک در مراسم افتتاحیه بازی های ریو 2016 - ۱۳۹۵/۶/۱۸ -
:: "ترین"های کاروان ورزش ایران در پارالمپیک/ «کهنسال» جوانترین عضو! - ۱۳۹۵/۶/۱۸ -
:: سیامند رحمان: می خواهم حق بهداد سلیمی در المپیک را بگیرم - ۱۳۹۵/۶/۱۸ -
:: افتتاحیه پارالمپیک ۲۰۱۶/ لباس احرام برتن پرچمدار ایران - ۱۳۹۵/۶/۱۸ -
:: رونمایی از لباس پارالمپیک ایران در سکوت خبری - ۱۳۹۵/۶/۱۸ -
:: برنامه رقابت ورزشکاران ایرانی - ۱۳۹۵/۶/۱۸ -
:: مراسم افتتاحیه پارالمپیک آغاز شد - ۱۳۹۵/۶/۱۸ -
:: پرچم ایران در دهکده پارالمپیک برافراشته شد - ۱۳۹۵/۶/۱۴ -
:: بررسی «لایحه حمایت از معلولان» در کمیسیون تلفیق مجلس - ۱۳۹۵/۶/۱۴ -
:: مناسب‌سازی در المپیک ۲۰۱۶ ریو - ۱۳۹۵/۶/۱۳ -
:: پرچم ایران یکشنبه برافراشته می شود - ۱۳۹۵/۶/۱۳ -
:: جایزه انسانیت دانش‌آموز استرالیایی - ۱۳۹۵/۶/۱۳ -
:: آزمایش ژنتیک پیش از ازدواج اجباری شد - ۱۳۹۵/۶/۱۳ -
:: جشنواره کتاب با موضوع معلول، معلولیت و توانمند‌سازی - ۱۳۹۵/۶/۹ -
:: طرح تفکیک کمیته ملی پارالمپیک از المپیک در کمیسیون فرهنگی مجلس دهم تصویب شد - ۱۳۹۵/۶/۹ -
:: معرفی تیم ملی دو و میدانی جانبازان و معلولین - ۱۳۹۵/۶/۹ -
:: والیبال مردان در اندیشه جام ششم،زنان به فکر تاریخ‌سازی - ۱۳۹۵/۶/۹ -
:: فروش بلیت های پارالمپیک از مرز یک میلیون گذشت - ۱۳۹۵/۶/۹ -
:: اپلیکیشن پارالمپیک ریو 2016 منتشر شد - ۱۳۹۵/۶/۹ -
:: سقوط آزاد از هواپیما با وجود معلولیت - ۱۳۹۵/۶/۹ -
:: شاهین ایزدیار: به سکوی پارالمپیک فکر می کنم - ۱۳۹۵/۶/۸ -
:: مناسب سازی خیابان‌ها جزیره‌ای و پراکنده است/ضرورت توجه به معلولان - ۱۳۹۵/۶/۸ -
:: جزئیات طرح «پیشگیری از معلولیت‌ها در دانش‌آموزان» - ۱۳۹۵/۶/۸ -
:: لایحه حمایت از حقوق معلولان در مجلس بررسی می‌شود - ۱۳۹۵/۶/۸ -
:: رئیس کمیته بین المللی پارالمپیک پیام داد: یک پارالمپین سرفراز باشید - ۱۳۹۵/۶/۶ -
:: فروش بلیت های پارالمپیک رکورد زد - ۱۳۹۵/۶/۶ -
:: پرچم کاروان پارالمپیک از سوی همسر مدافع حرم به پرچمدار ایران اهدا شد - ۱۳۹۵/۶/۶ -
:: حمایت سایت مددکاری اجتماعی ایران از مسابقات پارالمپیک ریو 2016 - ۱۳۹۵/۶/۶ -
:: جای خالی حمایت‌های بیمه‌ای از معلولان - ۱۳۹۵/۶/۶ -
:: خدمات راه‌آهن به معلولان و جانبازان - ۱۳۹۵/۶/۴ -
:: آغاز به کار جشنواره‌ی کشوری موسیقی نابینایان و کم بینایان در بانه - ۱۳۹۵/۶/۴ -
:: برگزاری کارگاه آشنائی والدین فرزندان نابینا و کم بینا با رایانه و نرم افزارهای ویژه نابینایان - ۱۳۹۵/۶/۳ -
:: ۷۰ هزار ایرانی ام.اس دارند - ۱۳۹۵/۵/۳۱ -
:: ارائه تسهیلات به دانش‌آموزان معلول افزایش پیدا کرده است - ۱۳۹۵/۵/۳۱ -
:: خیرین بیماران نیازمند توانبخشی را دریابند - ۱۳۹۵/۵/۳۱ -
:: شناسایی و خروج معلولان با معلولیت شدید از انزوا - ۱۳۹۵/۵/۳۱ -
:: جشنواره هنری روز ملی پارالمپیک برای سومین سال متوالی برگزار می شود - ۱۳۹۵/۵/۲۷ -
:: راهیابی آثار هنرجویان توان­یاب ایرانی به نمایشگاه پاراآرت 2016 - ۱۳۹۵/۵/۲۷ -
:: اپلیکیشن ورزش افراد دارای معلولیت منتشر شد - ۱۳۹۵/۵/۱۵ -
:: حکایت ٣٢ سال تلاش برای رسیدن به استقلال اجتماعی مددجویان - ۱۳۹۵/۵/۱۴ -
:: وب سایت کتابخانه ای ویژه نابینایان و کمبینایان راه اندازی شد - ۱۳۹۵/۵/۱۴ -
:: سند ملی' اوتیسم ' در کشور راه اندازی می شود - ۱۳۹۵/۵/۱۴ -
:: سند ملی' اوتیسم ' در کشور راه اندازی می شود - ۱۳۹۵/۵/۱۴ -
:: برگزاری جشنواره کتاب با موضوع «معلولیت» - ۱۳۹۵/۵/۶ -
:: برنامه مهارت های روزمره برای معلولان برای اولین بار اجرا می شود - ۱۳۹۵/۵/۲ -
:: نیازهای شهری معلولان صرفا مناسب‌سازی معابر و خیابان‌ها نیست - ۱۳۹۵/۴/۲۶ -
:: دومین دیدار ایران مقابل آلمان هم با پیروزی به پایان رسید - ۱۳۹۵/۴/۲۵ -
:: اسامی ۲۵ دوومیدانی کار اعزامی به پارالمپیک ریو مشخص شد - ۱۳۹۵/۴/۲۴ -
:: کفش سفید ویژه نابینایان به بازار آمد - ۱۳۹۵/۴/۱۴ -
:: مناسب سازی بیش از 8 هزار نقطه شهر تهران برای تردد راحت معلولان - ۱۳۹۵/۳/۲۷ -
:: رفع اشکالات قانون جامع معلولان/ تصویب در مجلس دهم - ۱۳۹۵/۳/۱۸ -
:: ضبط برنامه ورزش همگانی جانبازان و معلولین آغاز شد - ۱۳۹۵/۳/۱۸ -
:: شهرداری هر چه سریع‌تر تدابیر لازم برای اجرای پروژه‌های مناسب‌سازی شهری را بیندیشد - ۱۳۹۵/۳/۱۸ -
:: نوآوری لِگو برای کودکان نابینا - ۱۳۹۵/۲/۲۴ -
:: استفاده از سیستم های صوتی اقدامی در جهت مناسب سازی است - ۱۳۹۵/۲/۲۲ -
:: هفدهمین جشنواره غذای خیریه رعد در راه است - ۱۳۹۵/۲/۲۰ -
:: راهنمای کاربردی مراقبت از افراد ضایعات نخاعی - ۱۳۹۵/۲/۲۰ -
صفحه 1 از 14    
اولین
قبلی
1
...
 
اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3858