[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
روزشمار
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: عدم تخصیص اعتبار اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان
:: تصویب آئین‌نامه‌های اجرایی قانون حمایت از حقوق معلولان تا ۱۲ آذر
:: انتخاب ایران برای میزبانی اجلاس بین‌المللی مددکاران اجتماعی آسیا و اقیانوسیه
:: به همت انجمن مردم نهاد سفیران جوان زندگی استان تهران انجام شد
:: زنگ شکوفه‌ها در مدارس کشور طنین‌انداز شد
:: توسط هیئت دولت، میزان حق پرستاری از افراد دارای معلولیت در سال ۱۳۹۸ تعیین شد
:: دومین جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان برگزار می‌شود
:: اکثر فارغ التحصیلان هنرستان ها متقاضی شرکت در کنکور نیستند
:: پوشش بیمه‌ درمان ۳ هزار معتاد از مهرماه اجرا می‌شود
:: میزان باروری در کشور کاهش یافته است
:: سنگ اعتیاد و تاثیر گروه همسالان
:: پیام وزیر آموزش‌وپرورش به مناسبت روز جهانی سوادآموزی
:: تمدید فراخوان جشنواره فرهنگ رانندگی و انضباط ترافیکی
:: کدام کشورها بهترین سیستم‌های بهداشتی و درمانی را دارند؟
:: موفقیت نظام مراقبت‌های اولیه سلامت، مرهون تلاش «بهورزان»
:: سالمندی درجامعه را جدی بگیرید/شایع ترین بیماری ارتوپدی چیست؟
:: اورژانس اجتماعی ۲۱ ساله شد/مخالفت با واگذاری به بخش خصوصی
:: هشدار در مورد افزایش حاشیه نشینی
:: آ‌سیب‌های اجتماعی، خانواده را نشانه گرفته است.
:: ثبت روزانه ۴۰۰ طلاق در کشور
:: شرایط «کفالت» پدر و مادر در تامین اجتماعی
:: بانک شیر مادر مشکل فقهی ندارد / نتایج اثربخش این بانک در بهبود نوزادان نارس
:: نمایشگاه نقاشی اوتیسمی‌ها، فروشی نکرد!
:: داستان چالش‌های یک خبرنگار؛ از سونامی تا پارکینسون
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: بایگانی بخش اخبار معلولین و توان بخشی: ::
:: عدم تخصیص اعتبار اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان - ۱۳۹۸/۷/۲ -
:: تصویب آئین‌نامه‌های اجرایی قانون حمایت از حقوق معلولان تا ۱۲ آذر - ۱۳۹۸/۷/۲ -
:: توسط هیئت دولت، میزان حق پرستاری از افراد دارای معلولیت در سال ۱۳۹۸ تعیین شد - ۱۳۹۸/۶/۱۷ -
:: دومین جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان برگزار می‌شود - ۱۳۹۸/۶/۱۷ -
:: نمایشگاه نقاشی اوتیسمی‌ها، فروشی نکرد! - ۱۳۹۸/۶/۱۱ -
:: پرداخت حق‌پرستاری ۳۰۰ هزار تومانی به ۲۲۰۰ ضایعه نخاعی پشت‌نوبتی - ۱۳۹۸/۶/۹ -
:: لزومِ بهبود دسترسی معلولان به تجهیزات یاری‌رسان - ۱۳۹۸/۶/۴ -
:: با حضور نمایندگان سازمانهای همکار برگزار شد؛ سومین نشست ستاد گرامیداشت روز و هفته پارالمپیک - ۱۳۹۸/۶/۴ -
:: رونمایی از مستند " وتن من" همزمان با سالروز ورود آزادگان به میهن - ۱۳۹۸/۵/۲۶ -
:: معلولان کشور در نامه‌ای خواستار تحقق بودجه اجرای قانون شدند - ۱۳۹۸/۵/۲۶ -
:: قانون حمایت از حقوق معلولان را اجراء کنید - ۱۳۹۸/۵/۲۶ -
:: تبعیض و دغدغه‌ی مضاعفِ کارگران معلول/ چرا بازنشستگی پیش از موعد برای معلولان اجرا نمی‌شود؟ - ۱۳۹۸/۵/۱۴ -
:: شناسایی ژن های مرتبط با ناتوانی ذهنی سرعت گرفت - ۱۳۹۸/۵/۶ -
:: ۹۰ هزار نابینا در ایران/‌۸۰ درصد اختلالات بینایی قابل پیشگیری است - ۱۳۹۸/۵/۶ -
:: تایید نسخه ایرانی راهنمای کودکان کم شنوا و ناشنوا - ۱۳۹۸/۵/۶ -
:: فضانوردان ژاپنی سفیر مراسم حمل مشعل بازی های توکیو ۲۰۲۰ در فض - ۱۳۹۸/۵/۵ -
:: انتصاب چهار ایرانی در کمیته های مختلف کمیته پارالمپیک آسیا - ۱۳۹۸/۵/۵ -
:: دبیر اجرایی کمیته ملی پارالمپیک اعلام کرد: ایران نامزد میزبانی مجمع عمومی کمیته پارالمپیک آسیا در سال ۲۰۲۱ شد - ۱۳۹۸/۵/۵ -
:: مناسب سازی فضای کسب و کار بر عهده بخش خصوصی است - ۱۳۹۸/۴/۲۹ -
:: توان‌تِک با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوین ، زندگی را برای معلولان راحت‌تر می‌کند - ۱۳۹۸/۴/۲۹ -
:: توان‌تِک چرا؟ - ۱۳۹۸/۴/۲۹ -
:: آرش برهمند مدیر اجرایی نمایشگاه الکام استارز: جامعه فناوری ارتباطات با نیازهای افراد دارای معلولیت آشنا شده‌اند - ۱۳۹۸/۴/۲۹ -
:: نمایشگاه توان‌تِک برگزار می‌شود‌ - ۱۳۹۸/۴/۲۶ -
:: درخشش نام سه ورزشکار ایرانی در میان ده پاراوزنه بردار رکورد دار دنیا - ۱۳۹۸/۴/۲۳ -
:: راه اندازی اولین کارگزاری صندوق روستاییان از سوی بانوی معلول - ۱۳۹۸/۴/۲۳ -
:: خدماتی برای مسافران ویژه شهر/ تسهیل استفاده از قطار شهری برای نابینایان - ۱۳۹۸/۴/۱۷ -
:: پیشنهاد وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای انتخاب مشاور امور معلولان در استانداری‌ها - ۱۳۹۸/۴/۱۱ -
:: بازی های ویژه معلولان که فقط با چشم اجرا می شوند - ۱۳۹۸/۴/۱۱ -
:: بازدید اعضای جامعه معلولین از موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک - ۱۳۹۸/۴/۱۱ -
:: رضایی: هدفمان در بازی های پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰ قرار گرفتن در میان ۱۰ کشور اول جهان است - ۱۳۹۸/۴/۱۱ -
:: مردان والیبال نشسته کشورمان به روسیه سفر می کنند - ۱۳۹۸/۴/۱۱ -
:: اقدام جدید تپ‌سی برای افراد دارای معلولیت حرکتی - ۱۳۹۸/۴/۵ -
:: تبلیغ حقوق معلولان بر روی بدنه اتوبوس‌های BRT - ۱۳۹۸/۴/۵ -
:: همایش بزرگ ورزشی دوچرخه سواری افراد دارای معلولیت - ۱۳۹۸/۴/۵ -
:: اولین نشست ستاد گرامیداشت روز ملی و هفته بزرگداشت پارالمپیک سال ۹۸ برگزار شد - ۱۳۹۸/۴/۴ -
:: سومین رویداد توان تک - ۱۳۹۸/۴/۳ -
:: رقابت های قهرمانی کشور حکم انتخابی تیم ملی را دارد/ رنکینگ جهانی را مد نظر داریم - ۱۳۹۸/۴/۳ -
:: هیئت استان تهران برگزار کرد؛ مسابقات دارت و فوتبال روی میز جانبازان و معلولین توسط · ۳ تیر ۱۳۹۸ هیئت ورزش های جانبازان و معلولین استان تهران - ۱۳۹۸/۴/۳ -
:: به مشکلات معلولان شاغل در بخش خصوصی رسیدگی کنید - ۱۳۹۸/۴/۱ -
:: بزرگترین نمایشگاه آثار برجسته هنرمندان توانیاب - ۱۳۹۸/۴/۱ -
:: ام. اس؛ یک بیماری شناسنامه‌دار / جزییات خدمات سوبسیددار وزارت بهداشت - ۱۳۹۸/۳/۲۹ -
:: تمهیدات آستان قدس رضوی برای زیارت آسان زائران سالمند و کم‌توان - ۱۳۹۸/۳/۲۸ -
:: بیانیه معلولان درباره اجرایی نشدن قانون حمایت از حقوق معلولان - ۱۳۹۸/۳/۲۸ -
:: دیپلم افتخار اتحادیه جهانی المپین‌ها به زهرا نعمتی اهدا شد - ۱۳۹۸/۳/۲۷ -
:: سیامند رحمان در جمع ۱۰ ستاره برتر رقابت های قهرمانی جهان قزاقستان - ۱۳۹۸/۳/۲۶ -
:: گواهینامه استاندارد مجتمع رعد صادر شد - ۱۳۹۸/۳/۶ -
:: فرآخوان نخستین جشنوارهملیکاما - ۱۳۹۸/۳/۶ -
:: خراسان رضوی جایگاه اول مناسب‌سازی محیط برای معلولان را دارد - ۱۳۹۸/۳/۶ -
:: رونمایی از خودروی ویژه معلولان در دماوند - ۱۳۹۸/۳/۶ -
:: برگزاری نخستین جشنواره ملی مقاله نویسی به خط بریل - ۱۳۹۸/۳/۲ -
:: بهینه‌سازی نسخه iOS اسنپ برای افراد نابینا - ۱۳۹۸/۳/۲ -
:: هنوز موفق نشده‌ایم شهرها را برای معلولان مناسب سازی کنیم - ۱۳۹۸/۳/۲ -
:: معلولیت پایان آرزوها نیست - ۱۳۹۸/۲/۳۰ -
:: با ورزش ملی زورخانه ای پاراباستانی آشنا شویم/ تفاوت مسابقات رده بزرگسالان و جوانان چیست؟ - ۱۳۹۸/۲/۳۰ -
:: اختصاص سالن تمرینی جهت امورات ورزش بانوان استان مازندران - ۱۳۹۸/۲/۲۳ -
:: سرپرست دبیری فدراسیون نابینایان وکم بینایان انتخاب شد - ۱۳۹۸/۲/۲۳ -
:: فعال سازی بخش راهنمای انتخاب ورزشکاران پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰ در وب سایت کمیته ملی پارالمپیک - ۱۳۹۸/۲/۲۳ -
:: دکتر تسوتکوسفکی: ورزش ابزاری قدرتمند برای انتقال پیام و دیپلماسی میان کشورهای جهان است - ۱۳۹۸/۲/۲۳ -
:: کیت‌هایی برای تشخیص دیستروفی‌های عضلانی ساخته شد - ۱۳۹۸/۲/۲۱ -
:: بستری موقت , بازتوانی و توانبخشی مدرن - ۱۳۹۸/۲/۹ -
:: تسهیلات عربستان برای حج‌گزاران معلول - ۱۳۹۸/۲/۸ -
:: قانون بازنشستگی جانبازان و معلولان نیاز به اصلاح دارد - ۱۳۹۸/۲/۸ -
:: تاریخچه کمیته بین المللی پارالمپیک - ۱۳۹۸/۲/۸ -
:: ناشنوایانی که در تاریکی سینماها گم می‌شدند - ۱۳۹۸/۲/۱ -
:: آیا بعد از دوران کودکی ، فرد می تواند به اوتیسم مبتلا شود؟ - ۱۳۹۸/۲/۱ -
:: هدف‌مان برگزاری رقابت‌های قهرمانی کشور است - ۱۳۹۸/۱/۳۱ -
:: نفرات برتر مسابقات قهرمانی کشور به اردو تیم ملی دعوت می شوند - ۱۳۹۸/۱/۳۱ -
:: آغاز توزیع وسایل توانبخشی در مناطق سیل‌زده - ۱۳۹۸/۱/۳۱ -
:: فراخوان شرکت در طرح بانک امانات تجهیزات پزشکی - ۱۳۹۸/۱/۲ -
:: کمپ تیم های ملی جانبازان و معلولین به نام پهلوان گمنام محمد مهرآئین نام گذاری شد - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰ -
:: نخستین جشنواره دستاوردهای هنری زنان دارای معلولیت در برج میلاد برگزار می شود - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰ -
:: ۱۲۵۰۰ میلیارد برای اجرای قانون جامع معلولان نیاز است - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹ -
:: دومین دوره مسابقات بوچیا یادواره علی اصانلو برگزار شد - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹ -
:: سازمان ملل تامین وسایل توانبخشی معلولان ایران را تضمین کند - ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ -
:: حمید کیانیان از اجرای "پرواز کبک ها" در تهران گفت - ۱۳۹۷/۱۲/۹ -
:: پوراحمد، ریاحی و همت به داوران فیلم پرواز پیوستند - ۱۳۹۷/۱۲/۹ -
:: نقص شنوایی شایع‌ترین اختلال مادرزادی/ پوشش ۸۰ درصدی غربالگری شنوایی در کشور - ۱۳۹۷/۱۱/۱۵ -
:: به دنیا آمده ام تا برای دیگران و خودم مفید باشم/ دوست دارم در آینده یک مدیر ورزشی شوم - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ -
:: دانشگاه علمی‌وکاربردی رعد - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ -
:: آمادگی آسایشگاه کهریزک برای پذیرش معلولان و سالمندان زلزله زده کرمانشاه - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ -
:: راه‌اندازی بخش‌های مشاوره ژنتیک ناشنوایی در مراکز ۱۱ گانه بنیاد بخشش - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ -
:: صدور بیش از ۱.۶ میلیون کارت‌ جدید معلولیت تا پایان سال ۹۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ -
:: مناسب‌سازی مدارس برای معلولان کافی نیست - ۱۳۹۶/۷/۶ -
:: ۲۴۰۰ تخت توانبخشی برای موارد حاد در کشور ضروری است - ۱۳۹۶/۷/۶ -
:: مناسب سازی ایستگاه‌های اتوبوس برای معلولین و نابینایان در شرق تهران - ۱۳۹۶/۷/۶ -
:: فعالیت ورزشی دانش‌آموزان دارای معلولیت شدید با «توپ بوچیا» - ۱۳۹۶/۲/۳۱ -
:: یک تا ۳ ماهگی، بهترین زمان برای شناسایی کودکان نیازمند کاشت حلزون - ۱۳۹۶/۲/۱۲ -
:: مناسب سازی ایستگاه های مترو جهت تردد معلولان - ۱۳۹۶/۲/۱۲ -
:: آیین تجلیل از مدال آوران المپیک، پارالمپیک و قهرمانان سال 1394 - ۱۳۹۵/۱۲/۱۴ -
:: سالانه تا 5 هزار کم شنوا درکشور شناسایی می شوند - ۱۳۹۵/۱۲/۱۴ -
:: زنگ خطر تولد نوزادان معلول/ تحمیل هزینه بر نظام سلامت - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸ -
:: افتتاح اولین آسانسور ویژه جانبازان و سالمندان در مترو تهران - ۱۳۹۵/۱۱/۲۴ -
:: فیلم «ماجان» تلنگری به مسئولان وزارت بهداشت است - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ -
:: دومین جشنواره عکاسی تخصصی و مردمی با موضوع کارآفرینی و توانمندسازی - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ -
:: مادرم قهرمان زندگی‌ام بود - ۱۳۹۵/۱۰/۲۳ -
:: 67 زوج معلول به خانه بخت رفتند - ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ -
:: انجام کاشت حلزون برای دانش‌آموزان استثنایی نیازمند - ۱۳۹۵/۱۰/۱۷ -
:: سالانه چهارهزار نوزاد دارای اختلالات شنوایی و بینایی درکشور متولد می شوند - ۱۳۹۵/۷/۲۹ -
:: تجهیز بوستان‌ها به «ویلچر» - ۱۳۹۵/۷/۲۹ -
:: فراکسیون حمایت از حقوق معلولان در مجلس راه اندازی شود - ۱۳۹۵/۷/۲۵ -
صفحه 1 از 15    
اولین
قبلی
1
...
 
اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3991