[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: ناشنوایانی که در تاریکی سینماها گم می‌شدند
:: آیا بعد از دوران کودکی ، فرد می تواند به اوتیسم مبتلا شود؟
:: رؤسای دانشگاه ها از بی ارتباط بودن رشته های تحصیلی با بازار کار می گویند
:: اما و اگرهای زیست شبانه در پایتخت
:: کانون غنچه های هلال
:: فراخوان شرکت در طرح بانک امانات تجهیزات پزشکی
:: هدف‌مان برگزاری رقابت‌های قهرمانی کشور است
:: نفرات برتر مسابقات قهرمانی کشور به اردو تیم ملی دعوت می شوند
:: اولین کارآموز فضایی زن درگذشت
:: آغاز توزیع وسایل توانبخشی در مناطق سیل‌زده
:: ضرورت استفاده از ظرفیت‌ علمی دانشگاه‌ها در تهیه برنامه‌های مدیریت بحران سیل
:: بحرانهای زیست محیطی فقر کودکان را تشدید کرده است
:: اهدای عالی‌ترین نشان انجمن بین‌المللی مدارس مددکاری اجتماعی به رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران
:: تشکیل نظام صنفی مددکاران اجتماعی ضروری است/ انجمن رقیب وزارت رفاه نیست
:: کاهش سن بلوغ دختران ایرانی
:: احتمال ظهور آسیب‌های اجتماعی جدید
:: مجمع عمومی انجمن مددکاران اجتماعی ایران به حدنصاب نرسید
:: نقش مهم مددکاران اجتماعی در پیشگیری از آسیب‌ها
:: دومین کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی، با شکوه برگزار شد
:: دعوتنامه شرکت در سی و چهارمین همایش ملی و دومین کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی با موضوع " مددکاری اجتماعی و تاب آوری اجتماعی "
:: پیام دبیرکل فدراسیون به مناسبت روز جهانی مددکاری اجتماعی
:: فراخوان شرکت در طرح بانک امانات تجهیزات پزشکی
:: اطلاعیه شماره ۲ هلال احمر در خصوص مناطق سیل زده/ آماده پذیرش کمک های مردمی هستیم
:: شرایط و ضوابط فرزندخواندگی/ سن متقاضیان مهم است
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: بایگانی بخش گزارش - مصاحبه - مقاله اجتماعی: ::
:: اما و اگرهای زیست شبانه در پایتخت - ۱۳۹۸/۲/۱ -
:: ضرورت استفاده از ظرفیت‌ علمی دانشگاه‌ها در تهیه برنامه‌های مدیریت بحران سیل - ۱۳۹۸/۱/۳۱ -
:: بحرانهای زیست محیطی فقر کودکان را تشدید کرده است - ۱۳۹۸/۱/۳۱ -
:: روان‌شناسی و مشاوره چند درصد فضای مجازی را در اختیار دارد؟ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ -
:: مرز فداکاری مادرانه تا کجاست؟ - ۱۳۹۷/۱۲/۹ -
:: دستانی مهربان برای لبخندی عیدانه - ۱۳۹۷/۱۲/۹ -
:: نتایج یک مطالعه از تاثیر تعطیلات بر کیفیت کار - ۱۳۹۷/۱۲/۹ -
:: توصیه های ایمنی در برابر زلزله برای آموزگاران - ۱۳۹۷/۱۱/۸ -
:: اسمت چیه؟ - ۱۳۹۷/۱۱/۸ -
:: وفور «متادون» در بازار سیاه ناصرخسرو - ۱۳۹۷/۱۱/۸ -
:: جسدهایی که به گور نمی‌روند هر آنچه برای اهدای جسد لازم است بدانیم! - ۱۳۹۷/۱۱/۲ -
:: سرمازدگی چیست و در مواجهه با آن چه باید کرد؟ - ۱۳۹۷/۱۱/۲ -
:: ​ایجاد مراکز موازی، دغدغه مهدهای کودک - ۱۳۹۷/۱۱/۲ -
:: هر ساعت ۱۲۰۰ نفر آواره می‌شوند/ ایران، چهارمین کشور پناهنده‌خیز دنیاست - ۱۳۹۶/۴/۱ -
:: جان ۲۴ میلیون کودک کشورهای جنگی در معرض خطر است - ۱۳۹۶/۳/۵ -
:: خشم، جرقه اتفاقات غیرقابل برگشت را روشن می‌کند - ۱۳۹۶/۲/۳۱ -
:: یک راهکار موثر برای پیشگیری از آلزایمر - ۱۳۹۶/۲/۳۱ -
:: اعتیاد مشکل اصلی ١٧٠ کشور/ اشتغال بهبودیافتگان، چرخه آخر درمان اعتیاد است - ۱۳۹۶/۲/۳۱ -
:: معلمی در اوج محرومیت؛ اینجا عشق ملاک است - ۱۳۹۶/۲/۱۲ -
:: شهر فقط سازه نیست بلکه مسائل اجتماعی دارد - ۱۳۹۶/۲/۱۲ -
:: اولین نشانه آلزایمر را می‌شناسید؟ - ۱۳۹۶/۲/۱۲ -
:: ارشد: تهران، رنجور است / شوراها می‌توانند درجه تب جامعه را نشان دهند - ۱۳۹۶/۲/۱۲ -
:: اهدای عضو، از آگاهی تا عمل - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸ -
:: محققان دانشگاه هاروارد:«ساعات کاری زیاد» باروری زنان را کاهش می‌دهد - ۱۳۹۵/۱۱/۲۴ -
:: تنها 10 درصد مبتلایان به اختلال هویت جنسی تغییر جنسیت می‌دهند - ۱۳۹۵/۱۱/۱۸ -
:: بازنشستگی پیش از موعد زنان فرصتی برای حضور بیشتر آنها در خانواده است - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ -
:: روایت عکاسان از حادثه ساختمان پلاسکو - ۱۳۹۵/۱۱/۲ -
:: مصائب عصر باسوادان بی سواد/ سواد دیگر خواندن و نوشتن نیست - ۱۳۹۵/۱۰/۲۳ -
:: ۶۳هزار جانبازشیمیایی داریم/ آموزش شادکامی به جانبازان اعصاب وروان - ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ -
:: بررسی علل مصرف خودسرانه داروگرایش افراد به دارو بر اثر فشارهای روانی - ۱۳۹۵/۱۰/۱۷ -
:: بیماران خاص،حمایت ویژه می خواهند - ۱۳۹۵/۱۰/۱۷ -
:: آمادگی برای ورود به مشکلات درمانی گورخواب‌ها - ۱۳۹۵/۱۰/۱۷ -
:: زندگی زیر خط نامرئی پایتخت/ ۲۲ویژگی حاشیه‌نشینی - ۱۳۹۵/۷/۲۹ -
:: معرفی شایع‌ترین بیماری دوران کهنسالی - ۱۳۹۵/۷/۲۹ -
:: افزایش دو برابری «معتادان» طبق آخرین شیوع‌شناسی اعتیاد - ۱۳۹۵/۷/۲۵ -
:: نامزدی‌های نافرجام علت افزایش آمار طلاق/برداشتها از واژه «ازدواج سفید» اشتباه است - ۱۳۹۵/۷/۱۱ -
:: سالخوردگی جمعیت و قدرت تحول آن - ۱۳۹۵/۷/۱۰ -
:: لطفاً خوشبین باشید! - ۱۳۹۵/۷/۳ -
:: کاهش سن بلوغ و افزایش آسیب‌های اجتماعی به دلیل کم‌تحرکی دختران - ۱۳۹۵/۷/۳ -
:: بوی ماه مهر می آید/ تمام تفاوت های سال تحصیلی جدید - ۱۳۹۵/۷/۳ -
:: چرا خدمات توانبخشی در ایران بیمه نمی‌شود؟ دردی که خانواده بیماران می‌کشند - ۱۳۹۵/۶/۲۸ -
:: گزارش مجله ساینس از فروش علم در ایران - ۱۳۹۵/۶/۲۸ -
:: نمی شود نیاز جنسی در دوران بلوغ را کتمان کرد - ۱۳۹۵/۶/۲۸ -
:: افزایش کودکان بهزیستی به دلیل اعتیاد والدین - ۱۳۹۵/۶/۲۷ -
:: انواع فقر در ایران؛ تنوع مناطق بر اساس شاخص‌های مختلف - ۱۳۹۵/۶/۱۸ -
:: زنان مطلقه بیشترین مشتری انبار کالا در جنوب تهران هستند - ۱۳۹۵/۶/۱۸ -
:: درد، رنج و استرس بیماری مردم را باید در داروخانه‌ها دید - ۱۳۹۵/۶/۱۸ -
:: بالغ بر 540 هزار نفر در ژاپن همچنان گوشه نشینی را بر زندگی اجتماعی ترجیح می دهند - ۱۳۹۵/۶/۱۸ -
:: زنان آسیب‌پذیرتر شده‌اند/ جای خالی تفریح در خانواده ها - ۱۳۹۵/۶/۱۸ -
:: نگرانی از افزایش روندچندمصرفی موادمخدر/استانهای پرمصرف وکم مصرف - ۱۳۹۵/۶/۱۶ -
:: تاثیر روش‌های روانپزشکی برای ترک اعتیاد چقدر است؟ - ۱۳۹۵/۶/۱۴ -
:: آرامشی از جنس ازدواج - ۱۳۹۵/۶/۱۴ -
:: چه کشورهایی می‌توانند در برابر زلزله‌های شدید مقاومت کنند؟ - ۱۳۹۵/۶/۱۴ -
:: چطور فرزندتان را به ازدواج تشویق کنید؟ - ۱۳۹۵/۶/۱۳ -
:: "قلیان" دوست ناباب جوانان و دروازه ورود به اعتیاد/زنگ خطر اعتیاد جدی است - ۱۳۹۵/۶/۱۳ -
:: وقتی آلزایمر مرگبار می شود! - ۱۳۹۵/۶/۱۳ -
:: حکایت کودکانی که ناخواسته به ایدز مبتلا می‌شوند - ۱۳۹۵/۶/۱۳ -
:: درتقاطع زندگی و سرطان تاب آوری چراغ امید است - ۱۳۹۵/۶/۱۲ -
:: مهمترین اقدام برای کاهش مشکلات روحی چیست؟ - ۱۳۹۵/۶/۱۱ -
:: نوزاد ۳ماهه قربانی اعتیاد پدر شد/ نجات کودک توسط مددکاران - ۱۳۹۵/۶/۱۱ -
:: تاب‌آوری به‌دنبال بالا بردن توان افراد در مواجهه با استرس و دغدغه‌های زندگی است - ۱۳۹۵/۶/۱۱ -
:: از کارافتادگی پایان زندگی نیست - ۱۳۹۵/۶/۱۰ -
:: بی مهری برنامه ششم به اموراجتماعی/نمی توان آسیبهارا در پستو گذاشت - ۱۳۹۵/۶/۱۰ -
:: ناهار محل کار را به صرف کار میل نکنید - ۱۳۹۵/۶/۱۰ -
:: رهاسازی سالمندان مصیبت جامعه امروز - ۱۳۹۵/۶/۱۰ -
:: ترافیک خیابان سرطان‌زا است - ۱۳۹۵/۶/۱۰ -
:: آیا تاکنون با شبکه تلفنی مهرگویان تماس گرفته‌اید؟ - ۱۳۹۵/۶/۹ -
:: افزایش معتادان کارتن‌خواب حاصل شتابزدگی صنعتی دهه‌های گذشته است - ۱۳۹۵/۶/۸ -
:: سلفی گرفتن افراطی، چرا؟ - ۱۳۹۵/۶/۸ -
:: اهمیت مدال کیمیا برای زنان ایرانی و کاهش آسیب‌های زنانه - ۱۳۹۵/۶/۶ -
:: سوء استفاده از کودکان در کارگاه‌های زیرزمینی - ۱۳۹۵/۶/۶ -
:: افزایش تعامل بین بخشی مهمترین اقدام دولت برای کاهش آسیبهای اجتماعی - ۱۳۹۵/۶/۴ -
:: صفر تا صد حوزه زنان و خانواده از زبان مولاوردی - ۱۳۹۵/۶/۳ -
:: محققان مدعی شدند ایفای نقش نان‌آوری خانه برای مردان مضر است! - ۱۳۹۵/۶/۳ -
:: اقساط عامل سست شدن پیوندهای خانوادگی - ۱۳۹۵/۶/۱ -
:: کاهش ١١ساله میانگین سنی زنان سرپرست خانوار - ۱۳۹۵/۵/۳۱ -
:: دستفروشان مترو همچنان بلا تکلیف هستند - ۱۳۹۵/۵/۳۱ -
:: کودک آزاری، پدیده ای متولد شده از دل کانون از هم گسیخته خانواده - ۱۳۹۵/۵/۳۱ -
:: زیبایی‌های خالق «جوجه اردک زشت» - ۱۳۹۵/۵/۲۷ -
:: قبولی در دانشگاه دیگر یک رؤیا نیست اگر پول داشته باشید - ۱۳۹۵/۵/۲۷ -
:: خانه های امن ؛ پناهگاه زنان آسیب دیده - ۱۳۹۵/۵/۲۷ -
:: نابرابری های پنهان درجامعه روبه افزایش است - ۱۳۹۵/۵/۲۶ -
:: وزارت کشور خبر داد: بررسی موضوع کودک فروشی در شورای اجتماعی - ۱۳۹۵/۵/۲۲ -
:: وجود بیش از 6 میلیون بیکار در کشور/ ضرورت ارتقای مهارت‌ها در جوانان جویای کار - ۱۳۹۵/۵/۲۲ -
:: شیوع مصرف ماده مخدر گُل بین جوانان و نوجوانان/ توهم‌زایی این ماده مخدر ۶ برابر ‌حشیش است - ۱۳۹۵/۵/۲۲ -
:: از استرس سبقت بگیرید - ۱۳۹۵/۵/۱۴ -
:: معتاد متجاهر کیست و چگونه به کمپ برده می‌شود؟ - ۱۳۹۵/۵/۱۴ -
:: فرصت شغلی برای زنان تنها 1درصد است - ۱۳۹۵/۵/۱۴ -
:: برگزاری کارگاه دو روزه تاب آوری در کرمانشاه - ۱۳۹۵/۵/۱۴ -
:: حاشیه‌نشینی از اسکان غیررسمی تا آسیب‌های اجتماعی - ۱۳۹۵/۵/۱۴ -
:: از خون فروشی تا اهدای صددرصد داوطلبانه - ۱۳۹۵/۵/۶ -
:: سازمان ملی مددکاری اجتماعی جمهوری اسلامی  - ۱۳۹۵/۵/۶ -
:: سازمان ملی مددکاری اجتماعی جمهوری اسلامی ایران - ۱۳۹۵/۵/۲ -
:: وای از وای ‌فای! - ۱۳۹۵/۴/۲۵ -
:: هر سال، «عصبانی»‌تر از پارسال - ۱۳۹۵/۴/۲۴ -
:: خودکشی در نوجوانان؛ علل و دلایل - ۱۳۹۵/۴/۲۴ -
:: دولت‌ها خیال مردم را از هزینه بیماری، پیری و صدمات راحت کنند - ۱۳۹۵/۴/۲۴ -
:: ساختار سازمان بهزیستی به بازنگری اساسی نیاز دارد - ۱۳۹۵/۴/۲۴ -
:: تاب آوری اجتماعی ( قسمت دوم ) - ۱۳۹۵/۴/۲۴ -
:: در دل قطار زیرزمینی تهران چه می‌گذرد؟ - ۱۳۹۵/۴/۱۵ -
صفحه 1 از 10    
اولین
قبلی
1
 
اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3858