[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
روزشمار
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: عدم تخصیص اعتبار اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان
:: تصویب آئین‌نامه‌های اجرایی قانون حمایت از حقوق معلولان تا ۱۲ آذر
:: انتخاب ایران برای میزبانی اجلاس بین‌المللی مددکاران اجتماعی آسیا و اقیانوسیه
:: به همت انجمن مردم نهاد سفیران جوان زندگی استان تهران انجام شد
:: زنگ شکوفه‌ها در مدارس کشور طنین‌انداز شد
:: توسط هیئت دولت، میزان حق پرستاری از افراد دارای معلولیت در سال ۱۳۹۸ تعیین شد
:: دومین جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان برگزار می‌شود
:: اکثر فارغ التحصیلان هنرستان ها متقاضی شرکت در کنکور نیستند
:: پوشش بیمه‌ درمان ۳ هزار معتاد از مهرماه اجرا می‌شود
:: میزان باروری در کشور کاهش یافته است
:: سنگ اعتیاد و تاثیر گروه همسالان
:: پیام وزیر آموزش‌وپرورش به مناسبت روز جهانی سوادآموزی
:: تمدید فراخوان جشنواره فرهنگ رانندگی و انضباط ترافیکی
:: کدام کشورها بهترین سیستم‌های بهداشتی و درمانی را دارند؟
:: موفقیت نظام مراقبت‌های اولیه سلامت، مرهون تلاش «بهورزان»
:: سالمندی درجامعه را جدی بگیرید/شایع ترین بیماری ارتوپدی چیست؟
:: اورژانس اجتماعی ۲۱ ساله شد/مخالفت با واگذاری به بخش خصوصی
:: هشدار در مورد افزایش حاشیه نشینی
:: آ‌سیب‌های اجتماعی، خانواده را نشانه گرفته است.
:: ثبت روزانه ۴۰۰ طلاق در کشور
:: شرایط «کفالت» پدر و مادر در تامین اجتماعی
:: بانک شیر مادر مشکل فقهی ندارد / نتایج اثربخش این بانک در بهبود نوزادان نارس
:: نمایشگاه نقاشی اوتیسمی‌ها، فروشی نکرد!
:: داستان چالش‌های یک خبرنگار؛ از سونامی تا پارکینسون
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: بایگانی بخش گزارش - مصاحبه - مقاله اجتماعی: ::
:: سنگ اعتیاد و تاثیر گروه همسالان - ۱۳۹۸/۶/۱۷ -
:: کدام کشورها بهترین سیستم‌های بهداشتی و درمانی را دارند؟ - ۱۳۹۸/۶/۱۲ -
:: سالمندی درجامعه را جدی بگیرید/شایع ترین بیماری ارتوپدی چیست؟ - ۱۳۹۸/۶/۱۲ -
:: اورژانس اجتماعی ۲۱ ساله شد/مخالفت با واگذاری به بخش خصوصی - ۱۳۹۸/۶/۱۲ -
:: هشدار در مورد افزایش حاشیه نشینی - ۱۳۹۸/۶/۱۲ -
:: آ‌سیب‌های اجتماعی، خانواده را نشانه گرفته است. - ۱۳۹۸/۶/۱۲ -
:: داستان چالش‌های یک خبرنگار؛ از سونامی تا پارکینسون - ۱۳۹۸/۶/۹ -
:: مصائب مادرانی که سرپرست هستند ولی رسمیت ندارند - ۱۳۹۸/۶/۹ -
:: تحقق توسعه اورژانس اجتماعی در دولت - ۱۳۹۸/۶/۷ -
:: چرایی تمایل نداشتن جوانان به ازدواج به روایت رئیس انجمن مددکاری اجتماعی - ۱۳۹۸/۶/۷ -
:: آیا برای اطلاع از سلامت روان به چکاب نیاز داریم؟/نشانه های سلامت روان را بشناسید - ۱۳۹۸/۶/۴ -
:: تأثیر آموزش‌ مهارت‌های زندگی بر کاهش آسیب‌های اجتماعی - ۱۳۹۸/۶/۴ -
:: جمع‌آوری کودکان کار از خیابان‌ها شدنی است؟ - ۱۳۹۸/۶/۴ -
:: این همه خشونت نشانه خوبی برای جامعه انسانی نیست - ۱۳۹۸/۶/۴ -
:: راهکارهای افزایش هوش عاطفی - ۱۳۹۸/۵/۳۰ -
:: لزوم بهره مندی از نخبگان اجتماعی در مدیریت های اجتماعی - ۱۳۹۸/۵/۱۴ -
:: از حال هم خبر داشته باشیم - ۱۳۹۸/۵/۱۴ -
:: مربی دیجیتال فرزند خود باشیم - ۱۳۹۸/۵/۱۴ -
:: دیده بانی اجتماعی موثر در سیاستگذاری اجتماعی - ۱۳۹۸/۵/۱۴ -
:: چرا سالمندآزاری در ایران در رده سوم خشونت های خانگی قرار دارد؟ - ۱۳۹۸/۵/۶ -
:: کابوسی به نام خودکشی - ۱۳۹۸/۴/۲۹ -
:: مقصر شکست طرح‌های جمع‌آوری کودکان کار و خیابان کیست؟ - ۱۳۹۸/۴/۲۶ -
:: به‌زیستن اجتماعی»، حق مردم - ۱۳۹۸/۴/۲۳ -
:: ۲۶ سال آینده جنعیت ایران سالمند می‌شود» - ۱۳۹۸/۴/۱۷ -
:: زخمی عمیق - ۱۳۹۸/۴/۱۷ -
:: اعداد بالای پرونده‌های قضائی ناشی از ضعف پیشگیری اجتماعی است - ۱۳۹۸/۴/۱۱ -
:: آرزوهای سرکوب شده خود را روی کودکتان پیاده نکنید - ۱۳۹۸/۴/۱۱ -
:: تحقق حقوقِ زنانِ قربانی خشونت با دیه برابر - ۱۳۹۸/۴/۱۱ -
:: جزئیاتی از کیفیت زندگی در شهر تهران اعلام شد - ۱۳۹۸/۴/۱۱ -
:: لزوم ارزیابی سیاست‌های کلی مبارزه با مواد مخدر - ۱۳۹۸/۴/۱۱ -
:: شهید دکتر محمدعلی فیاض‌بخش؛ مردی بی‌همتا که با فقرا نفس می‌کشید - ۱۳۹۸/۴/۵ -
:: جامعه جهانی وامدار ایران در مقابله با مواد‌مخدر - ۱۳۹۸/۴/۴ -
:: تاثیر مستقیم رسانه‌ها، تحصیلات و روابط بین الملل بر کیفیت زندگی - ۱۳۹۸/۴/۳ -
:: واکاوی هراس اجتماعی در لایه های پنهان جامعه؛ از اسیدپاشی تا کودک آزاری - ۱۳۹۸/۴/۳ -
:: «گُل» جایگزین «شیشه» شد/چه نوع مواد مخدری در تهران بیشتر مصرف می‌شود؟ - ۱۳۹۸/۳/۲۸ -
:: معرفی انجمن احبا - ۱۳۹۸/۳/۲۸ -
:: اینفوگرافیک | چقدر زمان برای مفید بودن داریم؟ - ۱۳۹۸/۳/۲۸ -
:: سواد اجتماعی، مؤثر در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی - ۱۳۹۸/۳/۲۷ -
:: مدلینگ کودکان تجاوز به حقوق آن‌هاست - ۱۳۹۸/۳/۲۶ -
:: کودکانی که کودکی را تجربه نمی‌کنند - ۱۳۹۸/۳/۲۶ -
:: آموزش و پرورش شادی‌گریز نباشد - ۱۳۹۸/۳/۲۴ -
:: ​وقت زنگ علوم اجتماعی - ۱۳۹۸/۳/۲۴ -
:: عوارض بی شمار «دود دست دوم » - ۱۳۹۸/۳/۶ -
:: وقتی همه چیز مادی‌ ‌شد اخلاقیات معنا ندارد - ۱۳۹۸/۳/۶ -
:: آنها با محدودیت هایشان ستاره شدند - ۱۳۹۸/۳/۶ -
:: تاب‌آوری اجتماعی، سوختن و ساختن نیست - ۱۳۹۸/۳/۶ -
:: آگاهی؛ نخستین گام برای مبارزه با «ام‌اس» - ۱۳۹۸/۳/۶ -
:: رنج بی پایان خانواده‌های کودکان اوتیسمی/ اوتیسم دردی که مرهم نمی‌پذیرد - ۱۳۹۸/۳/۵ -
:: زنانه شدن مهاجرت - ۱۳۹۸/۳/۲ -
:: شهرام مبصر از برگزاری تورهای گردشگری ویژه معلولان می‌گوید - ۱۳۹۸/۳/۲ -
:: چالش و موانع بر سر گردشگری افراد دارای معلولیت - ۱۳۹۸/۳/۲ -
:: شهری که نه سواره در آن ایمن است، نه پیاده! - ۱۳۹۸/۳/۲ -
:: تشخیص آلزایمر - ۱۳۹۸/۲/۳۰ -
:: 'مهریه' به کجا ختم می شود - ۱۳۹۸/۲/۳۰ -
:: لزوم توجه به - ۱۳۹۸/۲/۳۰ -
:: موضوع کلیپ دانش آموزان به اندازه آثار تخریبی فقر و مفاسد در جامعه نیست - ۱۳۹۸/۲/۲۳ -
:: پارکینسون؛ دومین بیماری مخرب مغز - ۱۳۹۸/۲/۲۳ -
:: حضور پررنگ رسانه‌های غیرشناسنامه‌دار یا پیام‌رسان‌هایی که شناسنامه ندارند - ۱۳۹۸/۲/۲۱ -
:: پرسش‌های جنسی کودکان را چگونه پاسخ دهیم؟ - ۱۳۹۸/۲/۹ -
:: پدیده کمبود زن، دردسر نوظهور جهان - ۱۳۹۸/۲/۹ -
:: سیل با «کودک» چه می کند؟ - ۱۳۹۸/۲/۸ -
:: برای کودکان کم‌شنوا و ناشنوا کتابخوانی و قصه‌گویی اهمیتی دوچندان دارد - ۱۳۹۸/۲/۸ -
:: گردشگری برای سالمندان - ۱۳۹۸/۲/۸ -
:: زنانه شدن چهره سالمندی در ایران - ۱۳۹۸/۲/۸ -
:: اما و اگرهای زیست شبانه در پایتخت - ۱۳۹۸/۲/۱ -
:: ضرورت استفاده از ظرفیت‌ علمی دانشگاه‌ها در تهیه برنامه‌های مدیریت بحران سیل - ۱۳۹۸/۱/۳۱ -
:: بحرانهای زیست محیطی فقر کودکان را تشدید کرده است - ۱۳۹۸/۱/۳۱ -
:: روان‌شناسی و مشاوره چند درصد فضای مجازی را در اختیار دارد؟ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ -
:: مرز فداکاری مادرانه تا کجاست؟ - ۱۳۹۷/۱۲/۹ -
:: دستانی مهربان برای لبخندی عیدانه - ۱۳۹۷/۱۲/۹ -
:: نتایج یک مطالعه از تاثیر تعطیلات بر کیفیت کار - ۱۳۹۷/۱۲/۹ -
:: توصیه های ایمنی در برابر زلزله برای آموزگاران - ۱۳۹۷/۱۱/۸ -
:: اسمت چیه؟ - ۱۳۹۷/۱۱/۸ -
:: وفور «متادون» در بازار سیاه ناصرخسرو - ۱۳۹۷/۱۱/۸ -
:: جسدهایی که به گور نمی‌روند هر آنچه برای اهدای جسد لازم است بدانیم! - ۱۳۹۷/۱۱/۲ -
:: سرمازدگی چیست و در مواجهه با آن چه باید کرد؟ - ۱۳۹۷/۱۱/۲ -
:: ​ایجاد مراکز موازی، دغدغه مهدهای کودک - ۱۳۹۷/۱۱/۲ -
:: هر ساعت ۱۲۰۰ نفر آواره می‌شوند/ ایران، چهارمین کشور پناهنده‌خیز دنیاست - ۱۳۹۶/۴/۱ -
:: جان ۲۴ میلیون کودک کشورهای جنگی در معرض خطر است - ۱۳۹۶/۳/۵ -
:: خشم، جرقه اتفاقات غیرقابل برگشت را روشن می‌کند - ۱۳۹۶/۲/۳۱ -
:: یک راهکار موثر برای پیشگیری از آلزایمر - ۱۳۹۶/۲/۳۱ -
:: اعتیاد مشکل اصلی ١٧٠ کشور/ اشتغال بهبودیافتگان، چرخه آخر درمان اعتیاد است - ۱۳۹۶/۲/۳۱ -
:: معلمی در اوج محرومیت؛ اینجا عشق ملاک است - ۱۳۹۶/۲/۱۲ -
:: شهر فقط سازه نیست بلکه مسائل اجتماعی دارد - ۱۳۹۶/۲/۱۲ -
:: اولین نشانه آلزایمر را می‌شناسید؟ - ۱۳۹۶/۲/۱۲ -
:: ارشد: تهران، رنجور است / شوراها می‌توانند درجه تب جامعه را نشان دهند - ۱۳۹۶/۲/۱۲ -
:: اهدای عضو، از آگاهی تا عمل - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸ -
:: محققان دانشگاه هاروارد:«ساعات کاری زیاد» باروری زنان را کاهش می‌دهد - ۱۳۹۵/۱۱/۲۴ -
:: تنها 10 درصد مبتلایان به اختلال هویت جنسی تغییر جنسیت می‌دهند - ۱۳۹۵/۱۱/۱۸ -
:: بازنشستگی پیش از موعد زنان فرصتی برای حضور بیشتر آنها در خانواده است - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ -
:: روایت عکاسان از حادثه ساختمان پلاسکو - ۱۳۹۵/۱۱/۲ -
:: مصائب عصر باسوادان بی سواد/ سواد دیگر خواندن و نوشتن نیست - ۱۳۹۵/۱۰/۲۳ -
:: ۶۳هزار جانبازشیمیایی داریم/ آموزش شادکامی به جانبازان اعصاب وروان - ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ -
:: بررسی علل مصرف خودسرانه داروگرایش افراد به دارو بر اثر فشارهای روانی - ۱۳۹۵/۱۰/۱۷ -
:: بیماران خاص،حمایت ویژه می خواهند - ۱۳۹۵/۱۰/۱۷ -
:: آمادگی برای ورود به مشکلات درمانی گورخواب‌ها - ۱۳۹۵/۱۰/۱۷ -
:: زندگی زیر خط نامرئی پایتخت/ ۲۲ویژگی حاشیه‌نشینی - ۱۳۹۵/۷/۲۹ -
:: معرفی شایع‌ترین بیماری دوران کهنسالی - ۱۳۹۵/۷/۲۹ -
:: افزایش دو برابری «معتادان» طبق آخرین شیوع‌شناسی اعتیاد - ۱۳۹۵/۷/۲۵ -
:: نامزدی‌های نافرجام علت افزایش آمار طلاق/برداشتها از واژه «ازدواج سفید» اشتباه است - ۱۳۹۵/۷/۱۱ -
صفحه 1 از 11    
اولین
قبلی
1
...
 
اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3974