اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران- اخبار اجتماعی
تنوع زیستی و گردشگری پایدار؛ شعار روز جهانی تنوع زیستی

حذف تصاویر و رنگ‌ها | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۲/۳۱ | 

تنوع زیستی و گردشگری پایدار؛ شعار روز جهانی تنوع زیستی

معاون سازمان حفاظت محیط زیست گفت:شعار امسال، روز جهانی تنوع زیستی در راستای شعار سال 2017 سازمان ملل که به عنوان سال بین المللی گردشگری پایدار تعیین شده، با عنوان تنوع زیستی و توریسم پایدار انتخاب شده است.
تنوع زیستی و گردشگری پایدار شعار روز جهانی تنوع زیستیبه گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ فرهاد دبیری با بیان اینکه روز اول خرداد ماه مصادف با 22 می روز جهانی تنوع زیستی نامگذاری شده است، گفت: سازمان ملل متحد در راستای افزایش آگاهی عمومی و بالا بردن سطح درک مردم نسبت به مسائل مربوط به تنوع زیستی، روز 22 می ( اول خرداد) را به عنوان روز جهانی تنوع زیستی اعلام کرده است.

 وی افزود: امسال نیز همچون سال‌های پیش، دوست داران و فعالان محیط زیست در سراسر جهان در تاریخ 22 می  مقارن با اول خرداد، این روز را گرامی داشته و با برنامه های متنوع به استقبال این رویداد ارزشمند می روند.

دبیری با اعلام اینکه شعار امسال روز جهانی تنوع زیستی در راستای شعار سال 2017 سازمان ملل  که به عنوان سال بین المللی گردشگری پایدار تعیین شده، با عنوان  "تنوع زیستی و توریسم پایدار" انتخاب شده است، اظهار داشت: تنوع زیستی در سطح گونه و اکوسیستم، رکن مهمی در بسیاری از جنبه¬های گردشگری است.

به گفته معاون سازمان حفاظت محیط زیست، شناخت اهمیت اقتصاد گردشگری از طریق مناظر جذاب و تنوع زیستی غنی زیربنای سیاسی و اقتصادی در حفاظت از تنوع زیستی است.

 وی با اشاره به اینکه بسیاری از مسائل مطروحه ذیل کنوانسیون تنوع زیستی مستقیما در بخش گردشگری تاثیر می گذارد، افزود: بخش های توریستی که به طور صحیح مدیریت می شوند به طور قابل توجهی به کاهش تهدید، حفظ و یا افزایش جمعیت حیات وحش کلیدی و ارزشهای تنوع زیستی از طریق درآمد گردشگری کمک می کند.

دبیری با بیان اینکه موضوع توریسم به بسیاری از اهداف تنوع زیستی آیچی مرتبط است تصریح کرد: برای برخی از اهداف همانند اهداف 5، 8، 9، 10 و 12 تاکید بر اطمینان از کنترل و مدیریت برای کاهش تخریب تنوع زیستی از توریسم است.

وی ،برگزاری مراسم روز جهانی تنوع زیستی ذیل این عنوان، فرصتی را جهت ارتقای آگاهی و اقدام نسبت به نقش مهم گردشگری پایدار دانست و گفت:این موضوع می تواند در کمک به رشد اقتصادی و  حفاظت و استفاده پایدار از تنوع زیستی فراهم می آورد. 

معاون سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد:برگزاری مراسم روز جهانی تنوع زیستی فرصت منحصر به فردی را برای کمک به ابتکارات در حال انجام مانند برنامه گردشگری پایدار در چارچوب 10ساله برنامه مصرف پایدار و الگوهای تولید و ترویج دستورالعمل کنوانسیون در تنوع زیستی و توسعه گردشگری فراهم می کند.

دبیری ،برگزاری مسابقات نقاشی و عکاسی، مجسمه سازی با موضوع تنوع زیستی ، دعوت از نقاشان جهت نقاشی نمادهای گیاهی و جانوری کشور ، دعوت از سازمان های مردم نهاد به منظور ارائه برنامه هایی بامحوریت تنوع زیستی، برگزاری جشنواره در محل موزه های تنوع زیستی، پخش فیلم های مرتبط با اطلاع رسانی تنوع زیستی، استفاده از بنرها با مطالب مربوط به موضوع تنوع زیستی در سطح پارک ها یا مراکز بازدیدکنندگان، به صدا درآوردن زنگ تنوع زیستی در موزه تنوع زیستی ، برگزاری برنامه های پاکسازی( جنگل، ساحل وفضاهای سبز...) برگزاری مسابقه دوچرخه سواری، کاشت درخت یادبود سالانه روز تنوع زیستی، قدردانی از محیط بانان و فعالان این حوزه از جمله مهمترین برنامه های ادارت کل حفاظت محیط زیست استانها در گرامیداشت روز جهانی تنوع زیستی برشمرد.

http://www.yjc.ir/fa/news/6096694/

نشانی مطلب در وبگاه اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران:
http://socialworkeriran.com/find.php?item=1.17.5642.fa
برگشت به اصل مطلب